Čeští studenti porazili i Oxford s chytrým glukometrem X.GLU
Společnost Microsoft pořádá každoročně prestižní mezinárodní soutěž Imagine Cup pro mladé vynálezce, kteří mají za úkol pomocí technologií najít odvážné řešení aktuálních společenských problémů. V roce 2017 si pohár pro vítěze poprvé odvezli studenti z České republiky – Marek Novák, Tomáš Pikous a Barbora Suchanová z ČVUT v Praze.
Se svým chytrým glukometrem X.GLU o velikosti kreditní karty, který navíc nabízí motivační program pro děti, porazili čeští studenti 54 týmů z celého světa a získali finanční odměnu 100 tisíc dolarů (cca 2,5 milionu korun). Ještě z místa konání soutěže, z Redmondu v USA, se s námi ochotně spojili a prozradili nám, jak X.GLU funguje a kdy by se mohl objevit na trhu.
Gratuluji vám k vašemu úspěchu. Dokázali byste odhadnout, proč právě váš projekt zvítězil? Ve finále jste stáli proti Kanaďanům, kteří dokázali z chůze člověka odečítat jeho nemoci, nebo týmu z Argentiny, který přivezl autonomního záchranářského drona, takže konkurence byla zřejmě obrovská…
Máte pravdu, konkurence byla veliká. Důvodů, proč jsme porazili i projekty z prestižních univerzit, jako MIT, Stanford či Oxford, může být mnoho. Měli jsme velkou výhodu v tom, že naše řešení míří na reálný globální a stále rostoucí problém – diabetes. Navíc v USA je toto téma ještě o dost aktuálnější.
Dalším důvodem může být fakt, že naše prototypy již mají blízko k finálnímu designu. Navrhli a vyrobili jsme glukometry od základu, a tím jsme se lišili od ostatních projektů, které většinou využívaly prefabrikované moduly a byly víceméně na začátku cesty. A konečně jsme velmi schopný a vyvážený tým, který projektu věří, a to je velmi důležité obecně v každém startupu.
Proč jste si vybrali právě projekt zaměřený na zlepšení života diabetiků? Kromě toho, že se jedná o aktuální celospolečenský problém, předpokládám, že to bude mít i osobnější rovinu… Máte ve svém okolí někoho blízkého s touto diagnózou?
Dobrá otázka. Nikdo z nás diabetes nemá a k projektu nás dovedl fakt, že glukometry a zařízení v tomto oboru se za posledních 20 let téměř nezměnily a nevyužívají perspektivu nynějších technologií. Marek, jako konstruktér zdravotnické techniky, si tohoto faktu všiml i díky tomu, že již několik let pracuje jak v oblasti zdravotnické techniky, tak i ve výzkumu na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. To byl právě i jeden z největších impulzů pro vytvoření našeho chytrého řešení pro diabetické děti.
Myslím, že záměr se vám podařil. Glukometr X.GLU je na první pohled naprosto výjimečný. Tuším, že žádný ze současných glukometrů není tak tenký, jako kreditní karta. Řízení i napájení X.GLU kompletně zajišťuje mobilní telefon. Jak je možné, že nepotřebuje vlastní baterie, bez kterých se ostatní glukometry neobejdou?
Přesně tak, navrhli jsme a vytvořili nejtenčí glukometr na světě. Naše první generace glukometru, který můžete vidět i na našich webových stránkách www.xglu.cz byla opravdu bezbateriová a k jejímu fungování stačila energie získaná při interakci s mobilním telefonem pomocí technologie NFC. Naše druhá generace glukometrů, s kterou jsme šli právě do soutěže Imagine Cup, již ale malou baterii má. K tomuto rozhodnutí nás dovedla spolupráce s diabetiky, kteří nám říkali, že by u glukometru ocenili i autonomní režim fungování. Toto rozhodnutí nám umožnilo zvýšit uživatelský komfort, kdy už glukometr nemusí být při svém fungování přiložený u telefonu.
Pro zobrazení naměřených dat v telefonu používá většina telefonů technologii Bluetooth, zatímco X.GLU používá zmíněné NFC. Můžete nám, prosím, tuto technologii přiblížit? Mají ji ve výbavě všechny chytré telefony automaticky?
Primárně se skutečně zaměřujeme na přenášení dat pomocí NFC, což je stejná technologie, jak když platíte bezkontaktně v obchodě kartou. Je to bezpečnější a především levnější technologie (na výrobu) než Bluetooth. Každopádně právě proto, že některé telefony NFC nepodporují, máme verzi glukome-
tru i s Bluetooth.
Jediné, co se asi u vašeho inovativního glukometru nezměnilo, je používání testovacích proužků. Bude mít X.GLU svojí vlastní značku proužků?
Tak jako každý výrobce glukometru, tak i my budeme mít své vlastní proužky. Určitě také plánujeme zahrnout náš glukometr a proužky do systému úhrad zdravotních pojišťoven.
Jak rychle uvidí uživatel naměřený výsledek na displeji telefonu?
Prakticky okamžitě po změření. Přenesení výsledku měření do telefonu je otázka několika sekund. Současně jsou data přenesena do bezpečného on-line úložiště a blízkým se může odeslat notifikace do je-
jich mobilních zařízení o tom, že se diabetik změřil.
Jak již bylo řečeno výše, rozhodli jste se svůj projekt zaměřit zejména na děti a mladé diabetiky. Proč právě na ně?
Diabetes je nemoc, která se v současné době nedá zcela vyléčit. Jednou z nejdůležitějších věcí v životě diabetika je disciplína. Glukometr i softwarové řešení mohou samozřejmě používat všechny věkové skupiny, v rámci Imagine Cupu jsme se však rozhodli mířit na děti proto, že v tom vidíme největší potenciál – můžeme jim pomoci disciplínu získat a naučit je nemoc zvládat. Když děti naučíme hned zpočátku pravidelně se měřit a dodržovat určité návyky, bude jejich následný život s diabetem o to snazší.
Glukometr X.GLU rozhodně děti zaujme, nejen díky tomu, jak vypadá, ale i tím, že je úzce propojený se smartphonem. Navíc prý vyvíjíte mobilní aplikaci, která bude děti k pravidelnému měření glykemie motivovat. Jak funguje?
Jde o jednoduchý bodový systém. Děti za pravidelné měření sbírají v mobilní aplikaci body, které pak s rodiči mohou směnit za různé hmotné i nehmotné odměny. Za každé měření může dítě získat 0 – 3 body. Před každým měřením si může tipnout jakou bude mít hodnotu glykemie (hypo, normální a hyper), aby se naučilo odhadovat hodnoty na základě subjektivních pocitů nebo situací. Dítě se tak naučí i jistou sebekritiku. Pokud si v aplikaci tipne správně, získá bod. Další body může získat, pokud se měří pravidelně bez vynechání a také když má glykemii v pořádku.
Glukometr X.GLU jste před odjezdem do USA představili dětem na Dia-táboře Štědronín. Překvapily vás něčím jejich reakce? Kolik diabetiků si již mohlo váš glukometr otestovat?
Návštěva dia-tábora ve Štedroníně, kde bylo přes 40 dětí, pro nás byla asi největší a nejcennější zpětnou vazbou. Spíše než prezentace to byla přátelská diskuze. Možnost popovídat si i s několika rodiči, kteří mají děti s diabetem různých věkových kategorií byla pro nás neocenitelná. Aktuální reakce na náš produkt jsou jak od dětí tak i od rodičů velmi pozitivní. Dětem se líbí malý kompaktní formát glukometru a propojení se smartphonem. Rodiče zase oceňují možnost sledovat zdravotní stav dítěte na dálku. Mimoto spolupracujeme i s několika diabetology, např. doc. MUDr. Janem Polákem, Ph.D., a desítkami dospělých diabetiků. S Ústavem pro studium obezity a diabetu při 3. lékařské fakultě UK připravujeme také uživatelské testování glukometru i jeho mobilní aplikace přímo diabetiky. Naše řešení tak bude doslova od diabetiků pro diabetiky.
Kdy si budeme moci glukometr X.GLU koupit?
Aktuálně jsme ve fázi, kdy je z hlediska vývoje vše připraveno a sháníme investici pro zafinancování výroby a vstup na trh.
Soňa Burgerová
Článek je převzatý z časopisu DIAstyl 5/2017
624
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný