Česnek: Přírodní spojenec v boji s vysokým cholesterolem, přispívá ke stabilní glykémii

Česnek: Přírodní spojenec v boji s vysokým cholesterolem, přispívá ke stabilní glykémii
Česnek kromě antidiabetických účinků také snižuje cholesterol, pomáhá při osteoartróze a poradí si s plísňovými infekcemi Zdroj: Pixabay

Česnek je skutečný všelék a je právem považován za přírodní antibiotikum. Kromě toho, že zmírňuje projevy běžných onemocnění, jako je chřipka či nachlazení, nám může výrazně pomoci s dalšími zdravotními problémy, jako je vysoký cholesterol, a ocení jej i diabetici.

Za své léčivé schopnosti vděčí česnek účinné látce, která se nazývá alicin. Když přičteme pozitivní účinky dalších přínosných látek, jako je vitamín C a vitamín B6, můžeme hovořit o přírodním produktu, který prakticky nemá konkurenci. Není tedy divu, že je česnek stále středem zájmu vědců a předmětem výzkumu.

Nová metaanalýza potvrdila pozitivní vliv česneku na cholesterol i glykemii

Vědce, kteří realizovali nedávnou metaanalýzu existujících studií, zajímalo zejména, jak může konzumace česneku ovlivnit hladinu cholesterolu, cukru v krvi a triglyceridů. Výsledek? Byla prokázána souvislost mezi konzumací česneku a nižší hladinou cholesterolu a cukru v krvi. Vědci se domnívají, že česnek má potenciál stát se terapeutickou možností pro osoby s poruchami metabolismu lipidů a glukózy. Metaanalýza byla publikována v časopise Nutrients.

Příliš mnoho soli ve stravě může mít vliv na rozvoj atopické dermatitidy. I diabetici by měli sodík omezit

Atopická dermatitida (AD), lidově nazývaná jako ekzém, je chronické svědící zánětlivé multifaktoriální onemocnění, které se může projevit v ...

Proč je důležité udržovat hladinu cukru a cholesterolu v krvi pod kontrolou?

Podle CDC (Centers for Disease Control and Prevention) postihuje diabetes ročně miliony lidí. Přibližně 11,6 % lidí ve Spojených státech se potýká s cukrovkou. CDC rovněž uvádí, že přibližně 86 milionů dospělých osob starších 20 let v USA má zvýšenou hladinu cholesterolu. To může vést k rozvoji srdečních onemocnění nebo k mrtvici.

V České republice není situace o nic lepší. V roce 2016 bylo podle údajů Českého statistického úřadu evidováno více než 900 tisíc osob s diabetem, každoročně onemocní dalších 60 tisíc lidí. V roce 2023 překročil počet českých pacientů s diabetem alarmující milion. Zájem vědců o zdraví lidí a o prostředky pro prevenci a zmírnění těchto onemocnění je tedy zcela relevantní.

Jak probíhala metaanalýza?

Česnek obsahuje sloučeninu zvanou alicin, která má podle předchozí studie antibakteriální, protiplísňové a antivirové účinky. Předchozí studie rovněž prokázala v rámci výzkumu na zvířatech schopnost česneku snižovat cholesterol.

Aby vědci zjistili, zda česnek dokáže zlepšit metabolismus glukózy a lipidů v krvi, analyzovali 22 studií, které splňovaly jejich kritéria. Těchto studií se zúčastnilo celkem 1 567 účastníků z různých zemí a věkových skupin.

Výzkumní pracovníci podávali účastníkům česnek v různém množství a v různých formách:

  • česnekový prášek,
  • česnekový olej,
  • extrakt ze stařeného česneku,
  • česnekový prášek v tabletách,
  • česnekový extrakt v kapslích,
  • syrový česnek.

Na konci výzkumu vědci shromáždili informace o hladinách česneku v krvi účastníků, aby je mohli porovnat s jejich výchozími hladinami. Následně výzkumní pracovníci realizující novou metaanalýzu použili všechny tyto údaje, aby zjistili, zda konzumace česneku může zlepšit metabolické markery.

Syndrom suchého oka: První pomoc zvládnete doma, vážnější potíže by měl řešit lékař

Syndrom suchého oka, klinicky známý jako keratoconjunctivitis sicca, se vyznačuje poruchou tvorby slzného filmu, což vede k nadměrnému vysušování ...

Česnek může snižovat hladinu cukru v krvi, ale ne triglyceridy

Metaanalýza zjistila významnou souvislost mezi podáváním česneku a zlepšením různých metabolických markerů. Suplementace česnekem snížila hladinu glukózy v krvi nalačno, glykovaného hemoglobinu (HbA1c), celkového cholesterolu a tzv. „špatného“ cholesterolu. Současně se zvýšila hladina tzv. „dobrého“ cholesterolu.

Zvýšená hladina glukózy v krvi nalačno a HbA1c jsou charakteristické pro diabetes mellitus 2. typu,“ poznamenávají autoři studie a zdůrazňují význam těchto zjištění. Vědci také uvedli, že čím déle trvala intervenční studie s česnekem, tím větší zlepšení bylo u účastníků zaznamenáno, pokud jde o glykémii nalačno, celkový cholesterol a „špatný“ cholesterol. Zatímco u ostatních krevních markerů výzkumníci zjistili zlepšení, u hladiny triglyceridů vliv nezjistili.

Výsledky studie ukazují, že česnek může mít potenciál pro využití buď v prevenci, nebo v léčbě některých kardiovaskulárních a metabolických poruch.

Zdroj: medicalnewstoday.com, dále dle textu

2200

Diskuze k článku