Češka Eva Saxl přežila válku díky vlastní výrobě inzulinu. Zachránila život řadě diabetiků

Češka Eva Saxl přežila válku díky vlastní výrobě inzulinu. Zachránila život řadě diabetiků
Objev inzulinu zachránil mnoho životů Zdroj: Unsplash

Možná není dílem náhody, že se Eva Saxl narodila ve stejném roce, kdy lékař sir Frederick Banting a student medicíny Charles Best vynalezli inzulin. Během války však nebyly dodávky inzulinu spolehlivé, a když byl Evě diagnostikován diabetes 1. typu, byla najednou vystavena kruté realitě – nedostatečné zásoby ji ohrožovaly na životě, a tak jediným řešením bylo vydat se cestou pokusu a omylu a vyrobit si inzulin vlastní. Povedlo se! Zachránila tak nejen sebe, ale i desítky dalších.

Eva Saxl se narodila v roce 1921 v Praze. Československo opustila spolu se svým manželem Victorem v roce 1940 – jakožto Židé uprchli z nacisty okupované země, a to až do daleké čínské Šanghaje. Eva se zde stala učitelkou angličtiny, její manžel pracoval jako inženýr. O pouhý rok později však Evě diagnostikovali lékaři diabetes 1. typu.

Dostatečné zásoby inzulinu utnul útok na Pearl Harbor

Inzulinu bylo v době diagnostikování jejího onemocnění již dvacet let, a tak zdánlivě nic nebránilo úspěšné léčbě. Jeho zásoby byly v té době i v Číně dostatečné, takže se zdálo, že Evě nic nebrání v tom, aby pokračovala v normálním, šťastném životě. Vše se však záhy změnilo ve chvíli, kdy Japonci zaútočili na Pearl Harbor a začali okupovat Čínu. Došlo k uzavření všech lékáren v Šanghaji a přerušení dodávek inzulinu. Zpočátku Eva hladověla a snažila se snížit příjem na minimum, aby jí zásoby inzulinu vydržely co nejdéle. Zvažovala také, že si pořídí inzulin na černém trhu – stačila by k tomu jedna uncová zlatá cihla. Tuto možnost však zavrhla poté, co jeden z jejích přátel po použití inzulínu z černého trhu zemřel.

Nové příspěvky pro diabetiky: zdravotní pojišťovna navíc přispěje i na rehabilitační a rekondiční aktivity

Vzhledem k neustálému zdražování a rostoucí inflaci se rozhodla největší česká zdravotní pojišťovna – VZP navýšit na rok 2024 rozpočet fondu ...

Jediná možnost přežití: Vyrobit si vlastní inzulin

Legální možnost získání inzulinu neexistovala. Manželům Saxlovým se však dostala do ruky knihaBeckman’s Internal Medicine“, ve které byly popisovány Bantingovy a Bestovy metody extrakce a čištění inzulínu ze psích a kravských slinivek – a bylo rozhodnuto. Pokud má Eva přežít, musí si vyrobit vlastní inzulin.

Eva a Victor Saxlovi si proto nakoupili slinivky z buvolů a zapůjčili si malou laboratoř v suterénu obecní budovy. Po několikatýdenní usilovné práci se jim podařilo vyrobit hnědě zbarvený inzulin, který prvotně testovali na králících a porovnávali jeho účinky s farmaceutickým inzulínem, jehož zbytky ještě měli k dispozici. Ve chvíli, kdy Evě došly veškeré její zásoby, nezbývalo nic jiného, než vyzkoušet vlastnoručně vyrobený inzulin i sama na sobě – a on fungoval! S manželem se proto rozhodli pomoci i dalším dvěma diabetikům, kteří byli hospitalizováni v nemocnici a byli již v diabetickém kómatu – i jim inzulin pomohl a zachránil je před smrtí.

Výroba inzulinu v šanghajském ghettu

Po těchto úspěších se Saxlovi rozhodli pomáhat všem diabetikům 1. typu v židovském ghettu, kde žili. V místní nemocnici založili inzulinovou kliniku, na které zachránili více než dvě stovky diabetiků. Ty zde léčili až do doby, než Američané v roce 1945 ghetto osvobodili. Za celou dobu jejich léčby, tedy od roku 1941 až do roku 1945, překvapivě nedošlo k žádnému úmrtí v důsledku podání vlastnoručně vyrobeného, „nečistého“ inzulinu.

Jablka do jídelníčku diabetika patří, prospějí zdraví. Pochutnejte si na nich v jablečno-brusinkových sušenkách

I když se řada diabetiků konzumace jablek obává z důvodu obsahu sacharidů, je třeba uvědomit si, že jablka díky vysokému obsahu vlákniny ...

Emigrace do USA

Po válce se Saxlovi rozhodli opustit Čínu a emigrovali do USA. Informace o jejich úspěchu se zde velmi rychle rozšířily, byl o nich dokonce natočen dokument v Hollywoodu, byli pozváni prezidentem Eisenhowerem do Bílého domu a Eva se stala mluvčí Americké diabetologické asociace. Eva také vystupovala pravidelně v televizi a stala se propagátorkou osvěty léčby diabetu ve 40. a 50. letech.

Poté, co manžel Evy Victor v roce 1968 zemřel, rozhodla se Eva přestěhovat do Santiaga v Chile, kde žil její jediný žijící příbuzný, její bratr. I zde se nadále věnovala osvětě a potírání stigmat souvisejících s diabetem a pomáhala s distribucí léků ke znevýhodněným dětem, a to až do své smrti v roce 2002.

Zdroje: diabetes.co.uk, en.wikipedia.org, connectedinmotion.ca

4747

Diskuze k článku