Bis Bis

Certifikovaná přírodní zahrada: Oáza klidu pro lidi, zvířata i rostliny přímo u vás doma

Certifikovaná přírodní zahrada: Oáza klidu pro lidi, zvířata i rostliny přímo u vás doma
Váš přírodní ráj nemusí být velký, důležité je, že v něm vidíte kus vlastní práce a přináší vám radost Zdroj: Pixabay

Přírodní zahrady jsou jedinečným způsobem, jak začlenit přírodu do každodenního života. Nejen diabetikům přináší pobyt v přírodě mnoho pozitiv. A je-li navíc kousek krajiny plně v naší režii, můžeme se radovat i ze smysluplného pocitu z vlastní činorodosti. Zahrady, které se snaží napodobit přirozené krajinné ekosystémy, jsou nejen vizuálně atraktivní, ale také podporují biodiverzitu a udržitelnost životního prostředí. Pokud vás toto téma láká a rádi byste si takovou přírodní zahradu sami vytvořili, poradíme vám, jak na to.

Mít kousek přírody jen pro sebe – to je mnohdy nedostupným snem. Máte-li to štěstí a vlastníte pozemek na okraji města či na vesnici, můžete si tento zapomenutý luxus dopřát. Možná při rekonstrukci své zahrady objevíte schopnosti a talenty, které byly dosud spící.

Kyselé citrusy posilují srdce a mohou pomoci v boji proti Alzheimerovi. Vykouzlete z nich třeba dia mojito

Letnímu orosenému mojitu odolá málokdo – dovolená by bez něj nebyla „to ono“. Diabetici si jej mohou dopřát s nižším množstvím alkoholu a ideálně ...

Spolek Přírodní zahrady poradí a ocení populární plaketou

Pokud to s novým kabátem své zahrady myslíte skutečně vážně a rádi byste čerpali ze znalostí odborníků, můžete se pokusit získat atraktivní plaketu „Přírodní zahrada“ nebo „Ukázková přírodní zahrada“. Toto označení, vydávané Ministerstvem životního prostředí, dostanou ty zahrady v České republice, které jsou dostatečně blízké přirozené krajině a zároveň splňují určitá pravidla.

Nejprve byste si tedy měli obstarat dostatek informací o tom, jaké jsou předpisy pro založení a registraci přírodní zahrady v České republice. Kontaktním místem pro takové informace je Ministerstvo životního prostředí ČR nebo příslušný orgán pro ochranu přírody ve vašem regionu.

Užívejte si svůj projekt krůček po krůčku

Jak vypadá cesta k získání plakety přírodní zahrady?

  1. Navrhněte koncept zahrady. Před samotným založením zahrady je důležité promyslet si její koncept. Zamyslete se nad tím, jaký typ ekosystému chcete napodobit, jakou biodiverzitu chcete podpořit a jaké prvky zahrady chcete zahrnout. Bude vaší zahradě dominovat jezírko, květnatá louka nebo snad pár vzrostlých jehličnanů?
  2. Vlastní založení zahrady. Při založení přírodní zahrady byste měli sázet původní rostliny, které jsou přizpůsobené místnímu prostředí. Měli byste minimalizovat používání pesticidů a hnojiv a dávat přednost organickým a udržitelným zahradnickým metodám. Můžete také vytvořit různé biotopy, jako jsou hnízdiště pro ptáky, úkryty pro hmyz a vodní prvky pro dosažení přírodní rovnováhy.
  3. Registrační proces. Pro registraci vaší zahrady do spolku Přírodních zahrad kontaktujte příslušný orgán pro ochranu přírody ve vašem regionu. Orgán pro ochranu přírody provede přezkum a rozhodne o registraci zahrady jako přírodního pozemku. Pokud vaše zahrada bude ještě vyžadovat nějaké úpravy, odborníci z řad komisařů vám poradí, jak zahradu dotáhnout k dokonalosti.

Tip pro vás: Věděli jste, že konzultace zahradních úprav v rámci projektu Přírodních zahrad je daleko levnější než služby soukromých zahradních architektů? Touto cestou tak může být zahrada snů dostupná téměř pro každého.

Stanování s diabetem: Zažijte noční dobrodružství bezpečně a bez starostí

Kdy jste naposledy strávili noc pod hvězdami? Jen tak ležet a pozorovat nekonečnost vesmíru nad námi je velice uklidňující a ozdravný pocit, ...

Přírodní zahrady se vyznačují společnými rysy

Parametry přírodní zahrady se mohou lišit v závislosti na místních podmínkách a pravidlech stanovených orgány pro ochranu přírody. Obecně se však dají požadavky shrnout takto:

  • Ochrana původních druhů rostlin a živočichů
  • Zajištění dostatečných biotopů pro místní druhy (včetně podpory obojživelníků, hmyzu, ptáků a plazů)
  • Minimalizace používání chemických hnojiv a pesticidů
  • Kompostování
  • Udržování přirozeného cyklu vody (podpora zadržování dešťové vody)
  • Omezení použití plastů a jiných nepřírodních materiálů

Spolek Přírodních zahrad přitom doporučuje originalitu – snažte se proto postavit koncept vaší zahrady tak, aby v něčem vynikala. Můžete ji pojmout třeba jako ukázkovou zahradu jedlých plodů, jako ptačí ráj s bezpočtem pítek a ptačích koupališť, anebo jako dětský přírodní koutek s hmatovou stezkou a dřevěnými prolézačkami. Fantazii se meze nekladou a komise autentičnost vždy vítá.

Diabetikům svědčí relax na lavičce i práce s motykou

Pobyt v přírodě může být pro diabetiky velmi prospěšný, a to z několika důvodů:

  1. Pohyb a fyzická aktivita: Tvorba vlastní zahrady je nutně spjata s přirozenou fyzickou aktivitou, jako je kopání, rytí či neustálé dřepování při pletí plevele. Pravidelná fyzická aktivita pomáhá diabetikům kontrolovat hladinu cukru v krvi.
  2. Stres a duševní zdraví: Pobyt v přírodě může pomoci snižovat stres a napětí. Chronický stres je jedním z faktorů, které mohou zhoršovat diabetes. Příroda poskytuje klidné prostředí, které může pozitivně ovlivnit naše mentální rozpoložení. I u nás už jsou populární tzv. přírodní terapie, které právě využívají uklidňujícího účinku přírody.
  3. Zlepšení spánku: Pravidelné trávení času venku může vylepšit spánek, což je také důležité pro správnou regulaci hladiny cukru v krvi.
  4. Vitamín D: Vystavení se slunci pomáhá tělu produkovat vitamín D, který je důležitý pro zdraví kostí a imunitní systém. Některé výzkumy také naznačují, že nedostatek vitamínu D může být spojen s vyšším rizikem vzniku diabetu 2. typu.
  5. Sociální interakce: Práce venku poskytuje víc než dost příležitostí pro sociální interakce, což může být prospěšné pro celkové zdraví a pohodu. Práce ve skupině je vždy rychlejší, zábavnější a utužuje dobré vztahy mezi přáteli či v rodině.

Je však důležité uvědomit si, že lidé s diabetem by měli být i při práci v zahradě opatrní. Zvláště v horkých letních dnech nepodceňujte hydrataci, mějte stále u sebe jídlo pro případ hypoglykémie a ujistěte se, že váš inzulín či léky jsou v zahradě dobře uloženy na chladném a stinném místě (například v cestovní chladicí tašce).

Založení vlastní přírodní zahrady může být vzrušujícím krokem k ochraně biodiverzity a vytváření harmonického prostředí pro rostliny, živočichy a lidi. Ve vaší zahradní oáze jistě pocítíte tolik potřebný klid a souznění s přírodou, které si pomalu buduje cestičku zpět do našich životů.

Zdroje: mzp, veronica, permaculture

2597

Diskuze k článku