Černý čaj si dopřejte nejen o páté. Prospějete zdraví střev i srdce a snížíte riziko mrtvice

Černý čaj si dopřejte nejen o páté. Prospějete zdraví střev i srdce a snížíte riziko mrtvice
Černý čaj skvěle chutná, a navíc prospívá zdraví Zdroj: 8photo/Freepik

Bez černého čaje si řada lidí neumí představit svou snídani. Někteří si šálek tohoto lahodného nápoje plného antioxidantů rádi dopřejí i k odpolední svačině, výjimkou není ani jeho ochucení mlékem dle britských zvyků. Víte ale, proč Britové pijí černý čaj s mlékem? A znáte zdravotní přínosy, které vám pravidelná konzumace černého čaje může přinést? Uvařte si šálek horkého čaje a pojďte společně s námi poodhalit jeho tajemství.

Černý čaj je skvělým nápojem nejen pro diabetiky. Svou chutí pohladí chuťové buňky, šálek horkého nápoje v zimě zahřeje, v létě si ho můžete dopřát ve vlažné či studené variaci pro osvěžení. Navíc obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek, a tak je jeho konzumace více než žádoucí.

Černý i zelený čaj pocházejí ze stejné rostliny

Na úvod si pojďme vyvrátit jeden častý mýtus, a to ten, který tvrdí, že zelený a černý čaj rostou na dvou různých rostlinách. Tak tomu opravdu není – oba se vyrábějí ze stejné rostliny, a to čajovníku čínského (Camellia sinensis). Rozdíl je však ve způsobu zpracování, kdy za jeho barvu i specifickou chuť může oxidace. Po utržení se čerstvé listy čajovníku nechávají zavadnout, aby se odpařila voda a listy změkly. Následně dochází k jejich rolování, při kterém se naruší buněčná struktura a dojde k dalšímu uvolnění tekutin a enzymů, což umožní proces oxidace. Po správném provedení těchto kroků se listy dosušují horkým vzduchem, přičemž na výslednou kvalitu čaje má zásadní vliv právě správná oxidace, jakož i doba a teplota dosoušení. A je to právě oxidace, která tomuto čaji dodává jeho tmavou barvu, plnost a charakteristický nádech.

Sladké pokušení na víkend (nejen) pro diabetiky: Pochutnejte si na zdravém mrkvovém koláči

Také vám už vaše babičky říkaly, ať jíte mrkev, abyste měli zdravá očička? Měly pravdu. Mrkev je však dobrá nejen na oči, prospěje i v jiných ...

Historie černého čaje

Pokud byste pátrali po tom, jak se na tento způsob zpracování čajovníkových listů přišlo, dostali byste se do hluboké historie Číny. Legenda praví, že do jedné z vesnic s čajovými zahradami vtrhlo vojsko právě v den, kdy vesničané sklidili listy na čaj. Vojáci však vyhnali místní obyvatele ze sušáren, ve kterých se sami usadili, a tak zůstaly sklizené listy ladem. Po několika dnech, kdy vojáci dostali rozkaz přemístit se jinam, se místní mohli vrátit do svých domovů a v sušárnách na ně čekaly zavadnuté, zoxidované listy. Mysleli si, že o svou úrodu přišli. Jeden z místních si však v zoufalství připravil nápoj i z tohoto „zkaženého“ čaje, aby následně zjistil, že chutná ještě lépe než ten čaj, který připravovali dosud. Začal proto zásoby tohoto zvláštního čaje prodávat na trhu a sklízel samé pozitivní reakce. Následující rok se proto rozhodl postup zpracování zopakovat, a vznikl tak černý čaj, který je v Číně ale dle barvy nálevu označován jako čaj červený.

Černý čaj jako módní symbol na anglickém královském dvoře

Z Číny, kde černý čaj sloužil už od dob císaře Šen-nunga jako léčivý nápoj pro posílení zdraví a harmonizaci těla, se čaj postupně šířil po hedvábných stezkách i do dalších částí světa. Na jeho oblibu v Evropě měl vliv zejména anglický královský dvůr, kde se stal v 17. století jakýmsi trendem či módním symbolem mezi aristokracií. Čajové obřady se staly společenskou událostí a byly běžné při formálních společenských setkáních. V 19. století se pak zrodila tradice takzvaného čaje o páté, který zavedla Anna, vévodkyně z Bedfordu, kdy se podával s lehkým občerstvením mezi obědem a večeří.

Černý čaj s mlékem

Kromě cukru se však právě na anglickém dvoře rozšířil také zvyk pít černý čaj s mlékem. Důvody k tomuto ochucování se různí a jsou často předmětem dohad. Zatímco většina se přiklání k tomu, že mléko neutralizuje hořkost čaje, a tím ho zjemňuje, objevují se i teorie o obavách z poškození porcelánu. Luxusní porcelán byl velmi jemný, a tak nalití horké vody do něj představovalo riziko prasknutí. Proto se prý do porcelánového šálku nalilo prvně mléko, aby nalévaný čaj ochladilo. Navíc pak nedocházelo také k usazování skvrn z čaje na šálcích.

Jiné teorie uvádějí, že chudší rodiny si nemohly dovolit větší množství čaje, jelikož byl drahý, a tak ho „nastavovaly“ levnějším mlékem. V Británii pak prý poznáte podle přípravy černého čaje s mlékem, z jaké rodiny daný člověk pochází – nalije-li prvně do šálku mléko a pak čaj, řadí se mezi aristokracii, dolévá-li připravený čaj v šálku mlékem, pochází z chudších poměrů.

Ať už je pravý důvod pití čaje s mlékem jakýkoliv, nezpochybnitelným faktem je, že zjemňuje jeho chuť. Na to je ale na druhou stranu třeba myslet u jemnějších a delikátnějších druhů černého čaje, u kterých by mohlo mléko zcela pohltit jejich chuť. Mléko je proto vhodné přidávat jen do výrazných, silných černých čajů.

Z deníku diabetika: Partner mě opustil kvůli cukrovce. Jeho postoj mi leží v žaludku dodnes

Irena žije s cukrovkou 2. typu již téměř pět let. Toto onemocnění jí lékaři diagnostikovali v jejích 51 letech. Naštěstí se jí podařilo podchytit ...

Obsahové látky v černém čaji

Černý čaj je nápoj plný antioxidantů a sloučenin, které s sebou nesou řadu zdravotních výhod. Není proto divu, že je vedle vody jedním z nejvíce konzumovaných nápojů na světě. Vyniká bohatým obsahem bioaktivních sloučenin, jako jsou polyfenoly, theaflaviny, thearubiginy, izoflavony, lignany a kumestany. Černý čaj pak také obsahuje více kofeinu než zelený čaj, ale méně než káva.

Zdravotní přínosy černého čaje

Jsou to právě bohaté obsahové látky, které z černého čaje dělají zdraví prospěšný nápoj. Černý čaj obsahuje velké množství polyfenolů (včetně katechinů, theaflavinů a thearubiginů), antioxidantů, jejichž konzumace může pomoci odstranit volné radikály a snížit poškození buněk v těle, což v konečném důsledku může pomoci snížit riziko chronických onemocnění. A právě theaflaviny a thearubiginy mohou být zajímavými sloučeninami pro diabetiky, jelikož výsledky studie, která byla prováděna zatím pouze na potkanech, ukázaly, že tyto sloučeniny snižují hladinu cholesterolu a cukru v krvi.

Dále může konzumace černého čaje přinést pozitivní vliv v následujících oblastech:

Zdravější srdce

Flavonoidy, další antioxidanty obsažené v černém čaji, mohou prospívat zdraví srdce. Jejich pravidelná konzumace může pomoci snížit mnoho rizikových faktorů srdečních onemocnění, včetně vysokého krevního tlaku, vysokého cholesterolu, zvýšených hladin triglyceridů a obezity. Přehled studií z roku 2020 pak došel k závěru, že s každým šálkem čaje zkonzumovaným denně bylo o 4 % nižší riziko úmrtí na srdeční onemocnění, o 2 % nižší riziko srdečního infarktu a jiných kardiovaskulárních příhod, o 4 % nižší riziko mrtvice a o 1,5 % nižší riziko úmrtí ze všech příčin.
Další velká studie pak došla k závěru, že ti lidé, kteří denně pili čaj, měli o 8 % snížené riziko srdečních onemocnění a o 10 % snížené riziko závažných srdečních příhod, jako je srdeční infarkt, a to ve srovnání s těmi, kteří v předchozích 12 měsících čaj nepili.

Nižší hladiny škodlivého cholesterolu

Potýkáte-li se s vysokými hladinami škodlivého LDL cholesterolu, může pravidelná konzumace černého čaje pomoci. Alespoň k takovým závěrům došel přehled studií, který prokázal, že pití černého čaje významně snížilo hladiny LDL cholesterolu, a to o 4,64 mg/dl, přičemž výraznějšího efektu bylo dosaženo u osob s vyšším kardiovaskulárním rizikem.

Zdravější střeva

Polyfenoly obsažené v černém čaji mohou pomoci udržovat zdravá střeva tím, že podporují růst dobrých bakterií a inhibují růst špatných bakterií. Kromě toho může černý čaj vykazovat antimikrobiální vlastnosti, které zabíjejí škodlivé látky a zlepšují střevní bakterie a imunitu tím, že pomáhají opravovat výstelku trávicího traktu – zde je však třeba dalšího výzkumu.

Snížení rizika mrtvice

Cévní mozková příhoda je druhou nejčastější příčinou úmrtí na celém světě. Je proto zajímavé, že pití černého čaje může pomoci snížit riziko mrtvice. Alespoň k tomuto závěru došla prospektivní studie, jíž se účastnilo 365 682 osob. Ta po dobu 11 let sledovala souvislost mezi pitím čaje nebo kávy a rizikem mrtvice, demence a demence po mrtvici. Zajímavým výsledkem je, že lidé, kteří vypili alespoň dva šálky čaje, měli o 16 % nižší riziko cévní mozkové příhody ve srovnání s těmi, kteří čaj nepili.

Nižší krevní tlak

Trápí-li vás hypertenze, i zde může černý čaj pomoci. Přehled studií došel k závěru, že pravidelný příjem čaje pomohl snížit systolický krevní tlak o 4,81 mm Hg a diastolický krevní tlak o 1,98 mm Hg u lidí s hypertenzí, přičemž ti, kteří pili čaj pravidelně déle než tři měsíce, zaznamenali ještě větší pokles systolického i diastolického krevního tlaku. K obdobným výsledkům došel i další přehled studií, který taktéž prokázal, že pití černého čaje významně snížilo jak systolický, tak diastolický krevní tlak ve srovnání s kontrolní skupinou, přičemž výraznější byly účinky u těch, kteří pili černý čaj déle než sedm dnů.

Prospívá i diabetikům

Těžit z výhod tohoto nápoje mohou také diabetici, jelikož pití černého čaje může pomoci snížit hladinu cukru v krvi po jídle, jakož i zlepšit citlivost na inzulín.

Lepší soustředěnost

Díky obsahuje kofeinu a aminokyseliny L-theanin může konzumace černého čaje zlepšit bdělost a soustředění, a je tak vhodnou volbou nápoje, pokud potřebujete doplnit energii a zlepšit soustředěnost, aniž byste chtěli konzumovat velké množství kofeinu.

Můj příběh: Léčba bércových vředů byla úspěšná, byť jí nikdo nedával šanci. Pomohly bandáže a ozon

Pan Petr (83) se s námi o svůj příběh podělil již v loňském roce – tehdy se potýkal s nesnesitelnými bolestmi, jež mu způsobovaly právě bércové ...

Kdo by se měl černému čaji vyhnout

Vzhledem k tomu, že černý čaj i přes své pozitivní přínosy obsahuje kofein, je třeba dbát na jeho umírněnou konzumaci. Zdraví jedinci by neměli konzumovat více než 4 šálky denně, přičemž obzvláště opatrné by měly být těhotné či kojící ženy, osoby s vysokým krevním tlakem či srdečními komplikacemi – v těchto případech je vhodné konzultovat pití černého čaje s ošetřujícím lékařem.

Černý čaj, resp. kofein, pak není doporučován také osobám s úzkostnými poruchami, glaukomem (kofein zvyšuje tlak uvnitř oka) či syndromem dráždivého tračníku. Zároveň by měly být obezřetné osoby léčící se s osteoporózou, jelikož pití černého čaje může zvýšit množství vápníku, který se vyplavuje močí.

Nejste-li si proto jisti, zda je pro vás černý čaj vhodný a zda jej můžete užívat na pravidelné bázi ve větším množství, konzultujte jeho konzumaci s vaším ošetřujícím lékařem, který zná dobře váš zdravotní stav.

Zdroje: healthline.com, webmd.com, hackberrytea.com, borntea.com, dále dle textu

4789

Diskuze k článku