Černý čaj nemusí pít pouze Britové, má mnoho zdravotních výhod také pro našince. Co dá diabetikovi?

Černý čaj nemusí pít pouze Britové, má mnoho zdravotních výhod také pro našince. Co dá diabetikovi?
Lahodný černý čaj si můžete vychutnat s kořením nebo růžovými lístky, které pozvednou jeho zdravotní benefity. Zdroj: Freepik

Čaj je po vodě druhým nejkonzumovanějším nápojem na světě. Osvěží a zároveň podpoří bdělost, protože vyniká nízkým obsahem kofeinu. Navíc dodá vašemu tělu mnoho prospěšných látek.

Pokud rádi experimentujete, je černý čaj dobrým základem pro tvoření vlastních čajových směsí.

Zelený, nebo černý čaj?

Často se objevuje otázka: Jaký je rozdíl mezi zeleným a černým čajem, a kterému dát přednost? Hlavní je ujasnit si, že neexistuje odrůda černého čaje. Oba jsou vyrobeny z listů Camellia sinensis. Výroba zeleného čaje je závod s časem, protože potřebujete udržet čerstvé čajové lísky nezoxidované.

Proces oxidace totiž nastává v rámci několika málo hodin po sklizni jako přirozený proces stárnutí rostlin v rámci působení enzymů oxidázy, které jsou v nich obsaženy.

Tyto enzymy jsou ale velmi citlivé na teplo. Aby se zastavila oxidace čajových lístků, procházejí parní lázní (v Japonsku) nebo se zahřívají na teplotu kolem 50 °C na pánvi (v Číně). Následně se pak srolují a suší. U čaje černého je naopak oxidace vítaná, prochází fermentací pod řízenou teplotou a vlhkostí po dobu až 90 minut. Černý čaj je fermentován v rozmezí 80 a 90 %.

Po této úpravě je bohatší na tein než jeho zelený kolega. Má mnoho zdravotních výhod, které určitě oceníte. Díky výbornému obsahu antioxidačních látek je zmiňován jako jeden z prostředků pro podporu kardiovaskulárního systému a prevenci infarktu myokardu. Napomáhá bojovat proti útokům oxidativního stresu, projevům předčasného stárnutí a podporovat zdravý krevní oběh. Zajímavé jsou také jeho pozitivní účinky při trávicích potížích. Kvalitní černý čaj navíc šetří vaši peněženku, stejně jako zelený jej můžete vyluhovat několikrát.

Kardamom je vhodný pro diabetiky: Pomůže s hyperglykémií a podpoří tělesné spalování

Kardamom je rostlina, která se v ájurvédské medicíně používá již od starověku. Je využívaná jako lék při mnoha poruchách, ať už se týkají těla či ...

Co dodá vašemu tělu?

Opěvovanou složkou černého čaje jsou hlavně antioxidanty, které chrání organismus proti útokům volných radikálů. Jejich účinky jsou spojovány se vznikem kardiovaskulárních chorob, některých druhů rakoviny a dalšími zdravotními patologiemi. Oxidativní stres je navíc činitelem, který může za možný výskyt diabetických komplikací. Proto se doporučuje, aby ti, kteří se léčí s cukrovkou, dbali na zařazení kvalitních antioxidačních potravin a nápojů do svého jídelníčku.

Čaj obsahuje několik polyfenolů, látek s výborným antioxidačním účinkem, tři hlavní jsou katechiny, theaflaviny a thearubiginy.

Jejich obsah v čaji se může lišit v závislosti na klimatu, období sklizně, čerstvosti lísků a dalších faktorech. Flavonoidy obsažené v černém čaji jsou mimo jiné uváděny také jako prospěšné látky v prevenci vzniku osteoporózy u žen. Předpokládá se, že kofein, obsažený v černém čaji (17 mg na 100 ml) nepředstavuje žádné zdravotní riziko, pokud zůstanete pod hranicí pití maximálně osmi šálků denně. Takže se ho vůbec nemusíte bát. Jaké má černý čaj další výhody, o které byste se rozhodně neměli ochudit kromě toho, že vám dodá mírnou kofeinovou a antioxidační vzpruhu?

Co je o něm dobré ještě vědět:

  • Podílí se za zachování zdravého pitného režimu.
  • Chrání buňky před předčasným stárnutím.
  • Je prospěšný v rámci boje proti zubnímu kazu.
  • U diabetiků napomáhá zlepšit kontrolu hladin krevního cukru.
  • Působí jako dobré diuretikum – a tím pádem bojuje proti otokům.
  • Má pozitivní vliv na hladinu krevních lipidů, bojuje proti zvýšenému LDL cholesterolu.
  • Je dobrý v prevenci kognitivních poruch, podporuje dobré myšlení. Flavonoidy jsou uváděny jako účinná zbraň proti Parkinsonově chorobě.
  • Pomůže při migréně i nachlazení.
  • Teplota pro zalití by měla být 90 °C, doba odstátí pak maximálně 2 minuty.
  • Nejlepší je pít čaj bez sladidel a mléka, můžete pak lépe využít jeho zdravotní benefity.
  • Bývá klasickým základem indického chaie, který je pro diabetiky více než prospěšný.
  • Dbejte na kvalitu, kupte si raději sypaný, který vyniká velkými, zdravými lístky, na čaji určitě nešetřete.

Černý čaj v kosmetice

Ačkoli se to nemusí zdát jako zrovna jasná věc, s černým čajem můžete počítat také na poli krásy. I když není tak využívaný jako zelený, má i on výhody, o kterých je dobré vědět. I když je černý čaj méně koncentrovaný v obsahu antioxidantů než v kosmetice velmi oblíbená matcha, pomůže zachovat vaší pokožce pevnost, snižuje projevy jejího ochabování a je dobrým protivráskovým pomocníkem. Můžete jím bez obav zalít hennu, pokud chcete méně výraznější červený odstín a následně budete barvit vlasy indigem pro sytější tmavou barvu.

Pokud bojujete se zánětem očí nebo očními otoky, kvalitní černý čaj vám pomůže zbavit se jich. Velmi dobrý je v kombinaci s chrpovými lístky. Stačí je nechat luhovat spolu a do trochy výluhu pak namočit kosmetický tampon, který vyždímáte a přiložíte na oči.

Ať už jej budete pít, nebo aplikovat jako kosmetický prostředek, zvolte kvalitní čaj, nejlépe s bio certifikací. Ta vám zajistí, že se vyhnete zbytkům chemikálií a pesticidům. Černý čaj můžete použít také jako tekutý základ do jílové masky nebo místo pleťového toneru.

Rutin podpoří krevní oběh a příznivě působí i při diabetu! Z jakých potravin jej získat?

Rutin začal být v hledáčku vědců populární v 60. letech 20. století. Za dobu zkoumání byly objeveny jeho četné výhody nejen pro oběhovou ...

Jak jej používat v kuchyni a jaké směsi vyzkoušet?

Černý čaj je mimo jiné i protistresový agent, takže pokud chcete dopřát svému tělu něco, co odlehčí psychické zátěži, je to dobrý důvod uvařit si ho. Můžete si ho vychutnat horký i studený. Poskytne tělu mírné množství železa, hořčík, fosfor, draslík, sodík, zinek, měď, mangan, fluor, riboflavin a folát. I když jejich zastoupení není vysoké, konzumací tohoto nápoje je hravě zapojíte do denní skládačky příjmu těchto důležitých prvků.

Jak si vybrat černý čaj?

  • Assam je bohatý na antioxidanty, prospěšný pro kardiovaskulární systém a podporu krevního oběhu. Nabízí plnou a silnou chuť, je ideální pro pití k snídani.
  • Ceylon nebo také Darjeeling je jedním z nejprodávanějších čajů v Evropě. Stejně jako jeho kolegové z rodiny černých čajů je bohatý na taniny a tein. Protože je poměrně stimulující, hodí se jako alternativa kávy. Můžete jej pít ráno nebo uprostřed dne. Darjeeling je pro uživatele dobře rozpoznatelný podle jemné vůně muškátu, zralého ovoce a jantarové barvy.
  • Earl Grey je směs prémiového černého čaje a bergamotu, je velmi oblíbený ve Velké Británii, odkud se rozmohl také do dalších evropských zemí. Přítomnost L-theaninu mu dodává schopnost regulovat stres a projevy úzkosti. Doporučuje se pít ráno, protože dodá tělu energii po celý den.
  • Černý čaj s chrpou může pomoci, pokud chcete eliminovat tělesné otoky, protože obě byliny jsou výbornými diuretiky.
  • Černý čaj s růžovými poupaty ocení ti, kteří mají rádi sladkost i jemnou svíravost v plné harmonii. Směs si můžete klidně vyrobit také doma, prostě jen smícháte sušené růžové okvětní plátky s oblíbeným sypaným černým čajem a je hotovo. Růže jsou navíc výborným zdrojem diabetikům prospěšných antioxidantů.
  • Ovocná směs s černým čajem může být dobrou volnou pro ty, kteří rádi kombinují čaj s chutným ovocem. Může být také s příměsí jemného koření, které zlepšuje ovocné tóny a zároveň podporuje celkový harmonický dojem. V těchto směsích se často používá například vanilka.
  • Indický chai na základě černého čaje je lahodný nápoj s prohřívacím kořením, který má mimo jiné velmi pozitivní vliv na snižování hladin krevního cukru a podpoří správné fungování vašeho metabolismu.

Upozornění: Informace v článku nenahrazují lékařskou péči. Mohou ale nasměrovat k tomu, abyste více přemýšleli o svém jídelníčku. V případě užívání medikace na kontrolu krevního cukru nebo srážlivosti krve je dobré se o vhodnosti a dávkování černého čaje poradit s ošetřujícím lékařem.

Zdroje: Britannica.com, Sciencedirect.comStudy.com, Academic.oup.com

28494

Diskuze k článku