Podpořte redukci hmotnosti vhodnou pohybovou aktivitou
Celoživotní zátěž nožní klenby si může vybrat svou daň. Dopřejte jí dostatek péče včas
Zdroj: Pixabay
Nožní klenba je architektonický zázrak lidského těla. Zvláště pro diabetiky je důležité pochopit její úlohu a osvojit si způsoby zdravého přístupu k ní. Na nohách trávíme většinu dne, a přesto jen málokdo řeší, zda vůbec umí správně stát a chodit. Nožní klenba drží celé naše tělo, což je, zvláště v případě obezity, nelehký úkol. Naučte se proto správně nožní klenbu zapojovat, a ulevíte tak vaší páteři i zádům.
Bolesti beder i šíje často pramení právě ve špatně zapojovaném chodidle. Nožní klenba je anatomický skvost, který dokonale naplňuje přirozené potřeby našeho těla – až do té chvíle, kdy její funkci začneme více či méně vědomě ignorovat. Dobrá zpráva je, že naše chybné návyky lze zvrátit!
Propracovaná architektura v chodidle
Nožní klenba je klenutá struktura v naší noze, která se skládá ze tří primárních klenutí: podélné klenby na vnitřní a vnější straně nohy a příčné klenby na přední části nohy. Tyto klenby jsou tvořeny kostmi, vazy a svaly, které dohromady tvoří flexibilní rámec pro naše chodidla.
Zdravá nožní klenba je zásadní zejména pro diabetiky, protože jakékoli poškození nohy může vést k závažným přidruženým komplikacím včetně infekcí a vředů, které se obvykle těžko hojí. Udržování zdravé nožní klenby je tedy základním krokem k posílení celkového zdraví.
Věděli jste, že…?
Zdravá nožní klenba působí jako přirozený tlumič nárazů při chůzi či běhu a pomáhá přenášet sílu z našeho těla do nohou a zpět. Také umožňuje našim nohám pohybovat se a přizpůsobovat se různým terénům a povrchům.
Domácí zmrzlina pro diabetiky zdravě: Místo průmyslových konzervantů vsaďte na poctivost a kvalitu surovin
Většina průmyslově vyráběných zmrzlin dnes obsahuje nejen spoustu cukru a zdraví škodlivých tuků, ale i umělá barviva, dochucovadla, emulgátory a ...
Poškození nožní klenby, kterým lze předejít
Nožní klenba bývá poškozována mnoha faktory. Mezi nejčastější příčiny patří: nadváha, nesprávná obuv, genetické predispozice, dlouhodobé stání nebo chůze na tvrdých površích, chronické zdravotní stavy, jako je diabetes.
Věděli jste, že…?
U diabetiků může dojít k poškození nožní klenby kvůli nervovým selháním způsobeným vysokou hladinou cukru v krvi, což vede ke ztrátě citlivosti v nohou.
- Nadváha a obezita: Nadváha a obezita způsobují zvýšený tlak na nohy, což může vést k přetížení a poškození nožní klenby.
- Nesprávná obuv: Obuv, která není dostatečně podpůrná, může způsobit přetížení klenby a vede k jejímu poškození. Zcela nevhodné jsou vysoké podpatky nebo boty, které jsou příliš těsné a neposkytují chodidlu dostatek prostoru.
- Přetížení z fyzické aktivity: Intenzivní nebo dlouhodobá fyzická aktivita, jako je běh, skákání, bruslení či lyžování, může způsobit přetížení a poškození nožní klenby.
- Poranění: Náhlé poranění, jako je například zlomenina nebo natažení vazů, může také poškodit klenbu.
- Specifické zdravotní predispozice: Některé zdravotní stavy, jako je diabetes, revmatoidní artritida nebo ploché nohy, mohou také vést k potížím s nožní klenbou.
Tipy na prevenci potíží s chodidly
Svým chodidlům byste měli věnovat dostatek pozornosti, nosí vás bez nadsázky celým životem. Co je třeba ohlídat si především?
- Vhodná obuv: Důležitým krokem k ochraně nožní klenby je nošení správné obuvi. Boty by měly být pohodlné, s důkladnou podporou klenby a dostatečným prostorem pro prsty. Speciální obuv pro diabetiky je navržena tak, aby minimalizovala riziko poškození chodidel.
- Pravidelná kontrola chodidel: Diabetici by měli pravidelně kontrolovat svoje chodidla a všímat si možného výskytu puchýřů, otoků nebo zarudnutí. V případě přetrvávajících obtíží je na místě návštěva kožního lékaře či ortopeda.
- Cvičení a fyzioterapie: Určité cvičení a strečinkové techniky mohou pomoci posílit svaly, které podporují nožní klenbu. Fyzioterapie může být také užitečná při léčení i prevenci poškození klenby a alespoň párkrát do roka je vhodné fyzioterapeuta navštívit.
- Zdravá strava a kontrola hmotnosti: Zdravý jídelníček a s ním související normální hmotnost snižují zatížení nožní klenby, a předcházejí tak jejímu poškození.
Pivo na letní zahrádce láká k osvěžení. Diabetici si jej mohou občas také dopřát, ovšem s určitými pravidly
Jaký zvolit postoj ke konzumaci alkoholu – konkrétně piva – při onemocnění cukrovkou, zajímá nejednoho diabetika. Na začátek vám prozradím, že ...
Cvičení pro aktivaci nožní klenby jsou snadná a účinná
Aktivace a posílení nožní klenby jsou klíčové pro její zdraví a funkčnost. Níže uvádíme některá snadná cvičení, která můžete zkusit. Doporučuje se věnovat se těmto cvikům alespoň 10 minut denně.
- Úchop prsty: Sedněte si a položte nohy na zem. Pomalu se snažte “zakroutit” prsty na nohou, jako byste chtěli zvednout něco z podlahy. Uvolněte a opakujte. Pro ozvláštnění můžete zkusit skutečně zvedat různé předměty, třeba ponožky pohozené po zemi.
- Zvedání klenby: Sedněte si na židli a položte nohy rovně na zem. Pomalu zvedněte klenbu nohy tak, že ponecháte prsty a patu na podlaze. Snažte se palec držet u země a vnější kotník táhnout diagonálně vzhůru, což nadzvedne klenbu. Pocítíte při tom příjemné napětí ve svém chodidle. Uvolněte a opakujte.
- Válcování tenisového míčku: Sedněte si na židli a položte tenisový míček pod chodidlo. Pomalu válejte míček pod nohou od paty k prstům a zpět. Pro extra reflexní masáž můžete místo tenisáku použít ostnatý fyzioterapeutický míček.
- Střídavé zdvihání prstů a paty: Ve stoje se snažte zvednout všechny prsty od země, zatímco pata zůstává na místě. Poté se pokuste zvednout patu, zatímco prsty zůstávají na zemi. Několikrát opakujte.
Tato cvičení by měla pomoci aktivovat a posílit svaly podporující nožní klenbu. V případě nepohodlí či dokonce bolesti při cvičení však praxi přerušte a na vhodné úpravě se dohodněte se zkušeným fyzioterapeutem. Zdraví nožní klenby rozhodně nepodceňujte a snažte jí věnovat denně alespoň chvilku pozornosti.
Zdroje: fyzioklinika, fyzionozka, pro-nozky
9733