Celerová šťáva pomáhá proti zánětům a civilizačním chorobám

Celerová šťáva pomáhá proti zánětům a civilizačním chorobám
Chuť celerové šťávy lze vylepšit přidáním okurky, máty či zázvoru Zdroj: Freepik/jcomp

Řapíkatý celer by neměl chybět v žádné domácnosti. Jeho pěstování je snadné – postačí mu květináč na balkoně nebo okenním parapetu. Šťáva z řapíkatého celeru je bohatým zdrojem antioxidantů, vitaminů a minerálů a nabízí širokou řadu přínosů pro zdraví. A můžete si ji nesmírně snadno vyrobit doma.

Řapíkatý celer (Apium graveolens L. var. Dulce) je nenáročná vytrvalá rostlina, která se skládá z mnoha šťavnatých řapíků. Stejně jako bulvový celer tvoří kořenovou hlízu, ta je však o mnoho menší. Řapíkatý celer je nízkokalorický a je významným zdrojem antioxidantů, obsahuje mimo jiné flavonoidy, vitamin C, lunularin, bergapten či psoralen. Je také bohatým zdrojem vitaminu A, biotinu, folátu, draslíku a vápníku. Za svou typickou vůni vděčí řapíkatý celer éterickým olejům, které tato zelenina rovněž obsahuje. Řapíky se dají použít do salátů nebo polévek, ale můžete si z nich vyrobit i šťávu, jejíž účinky ocení nejen diabetici.

Celerová šťáva pro zdraví

Celerová šťáva je bohatá na živiny a je zdrojem antioxidantů a protizánětlivých látek. S čím vším vám může pomoci?

  • Hydratace: Celerová šťáva se skládá převážně z vody a může vám pomoci udržet tělo řádně hydratované. Dostatečná hydratace je pro organismus životně důležitá, a přesto spousta lidí přijímá nedostatečné množství tekutin. Správná hydratace pomáhá řídit krevní tlak, tělesnou teplotu, funkci mozku, přísun živin, vylučování odpadních látek a zdraví ledvin.
  • Nízký obsah cukru: Celerová šťáva je zdravější variantou než sladké nápoje. Jeden šálek (240 ml) obsahuje pouze 3 g přirozeně se vyskytujícího cukru.
  • Protizánětlivé vlastnosti: Celerová šťáva má vysoký obsah rostlinných sloučenin zvaných fytonutrienty, které mohou snižovat záněty. Tyto sloučeniny působí jako antioxidanty a pomáhají snižovat oxidační stres, k němuž dochází, když se v těle hromadí nestabilní molekuly zvané volné radikály. Celerová šťáva obsahuje zejména luteolin, rostlinnou sloučeninu, o které se předpokládá, že snižuje zánět ve střevech. Luteolin se nachází také v dalších druzích ovoce a zeleniny, například v brokolici, paprice a špenátu.

Strava bohatá na antioxidanty je spojována s nižším výskytem chronických onemocnění, včetně srdečních chorob, cukrovky a některých druhů rakoviny. Mohou také zlepšit zdraví pokožky.

Cukrovka a domácí mazlíčci: Psi i kočky podávají diabetikům pomocnou packu

Lidstvo se dělí na pejskaře a kočkomily. Určitá část lidí má doma namícháno obojí. V podstatě ale na tom, zda máte doma kočku, nebo psa, zas ...

Jak připravit celerovou šťávu

Pokud chcete do svého jídelníčku zařadit celerovou šťávu, můžete si ji snadno připravit doma. Nejjednodušší způsob, jak ji vyrobit, je použití odšťavňovače. Stačí jednoduše omýt 3 nebo 4 řapíky celeru a dát je do odšťavňovače. Do hotové šťávy můžete v létě přidat pár kostek ledu pro osvěžení.

Pokud odšťavňovač nemáte, nakrájejte 3 až 4 omyté řapíky a rozmixujte je na hladkou kaši. Na nádobu se širokým okrajem dejte sítko nebo ještě lépe plátýnko, nalijte do něj tekutinu a pořádně stlačte, abyste propasírovali veškerou šťávu do nádoby.

Případně můžete nechat šťávu, jak je, tedy necedit ji. Vláknina je totiž klíčová pro zdraví střev, takže přeceděná šťáva je pro zdraví vašeho zažívání méně prospěšná. Chcete-li tedy získat co nejvíce prospěšných látek pro zdraví střev, je optimální necedit šťávu vůbec.

Pokud byste případně chtěli chuť šťávy vylepšit, můžete přidat zelené jablko, kousek čerstvého zázvoru, okurku, čerstvou mátu nebo šťávu z citronu.

Život s cukrovkou: Stigmatizace a mýty panující kolem diabetu II. typu ztěžují diabetikům život

Stigma je postaveno na nepravdivých přesvědčeních, která pramení z nedostatku informací. Lidé, kteří věří mýtům a předsudkům panujícím kolem ...

I bulvový celer je velmi zdravý

Pokud dáváte přednost spíše celerovým bulvám, nevadí. I ten je totiž nesmírně zdravý. Obsahuje celou řadu éterických olejů, které odpuzují bakterie a různé plísně a dodávají celeru jeho typické aroma. Řapíky a listy celeru obsahují vitamín A, bulvy jsou zase bohatým zdrojem vitamínů B1, B2, B6 a C, dále draslíku, kyseliny listové, hořčíku, vápníku, železa, fosforu, sodíku a mnoha aminokyselin. Odborníci dokonce řadí celer mezi desítku nejzdravějších potravin.

Ačkoliv má mezi lidmi pověst zeleniny, která podpoří sexuální výkonnost, jeho přínosy dalece přesahují tuto jednu oblast. Celer pomáhá při revmatických bolestech a artritidě, podporuje funkci nervové soustavy a přispívá ke kvalitnějšímu spánku. Je prospěšný také jedincům s vysokým tlakem, protože snižuje krevní tlak.

Ocení jej i diabetici, protože má protizánětlivé účinky a podporuje hojení drobných poranění. Navíc má extrakt z celerových listů podle závěrů studie z roku 2018 antidiabetické účinky – snižuje preprandiální hladinu glukózy v krvi a postprandiální hladinu glukózy v krvi, a navíc přispívá ke zdraví cévního systému. Podporuje také látkovou výměnu, takže je vhodný při hubnutí.

Zdroj: healthline.com, dále dle textu

Foto: Freepik/jcomp

15783

Diskuze k článku