Časté sledování televize zvyšuje riziko spánkové apnoe

Časté sledování televize zvyšuje riziko spánkové apnoe

Podle nejnovější studie zvyšuje nadměrné sledování televize, tj. více než čtyři hodiny denně, riziko rozvoje spánkové apnoe a chrápání, a to až o 78 %.

Syndrom obstrukční spánkové apnoe (OSA) je onemocnění, které způsobuje, že ve spánku dýcháte přerušovaně. Mezi běžné symptomy spánkové apnoe patří chrápání a problémy se spánkem. Spánková apnoe může také zvýšit riziko závažných onemocnění, jako jsou rakovina, mrtvice a zelený zákal.

Nezapomínejte na pohybovou aktivitu

sport, pohyb, aktivní

Američtí výzkumníci z Lékařské fakulty Harvardovy univerzity více než deset let sledovali zdraví a pohybovou aktivitu 138 000 dospělých osob. Z výsledků své analýzy zjistili, že neaktivním lidem hrozí větší riziko vzniku syndromu obstrukční spánkové apnoe.

Hlavní autor studie, Tianyi Huang, uvádí: „Zaznamenali jsme jasný vztah mezi množstvím pohybové aktivity, sedavým způsobem života a rizikem vzniku OSA. Lidé, kteří se řídili současnými doporučeními Světové zdravotnické organizace (WHO) ohledně pohybové aktivity, podle kterých bychom se měli věnovat přiměřené pohybové aktivitě 150 minut týdně a zároveň strávit méně než 4 hodiny denně sledováním televize, měli výrazně nižší riziko vzniku OSA. Zaznamenali jsme, že každý pohyb navíc a/nebo omezení času stráveného vsedě, může přispět ke snížení rizika rozvoje OSA. Rozdíl mezi sedavým zaměstnáním a válením se u televize, co se týče rizika rozvoje OSA, může spočívat v tom, že při sledování televize si dáme navíc nějakou svačinku nebo něco sladkého k pití.“

Do konce studie došlo k rozvoji spánkové apnoe u více než osmi tisíců účastníků. Těm, kteří se pravidelně hýbali, hrozilo menší riziko rozvoje této poruchy.

Prevence hraje důležitou roli

Anita Simonds, prezidentka Evropské respirační společnosti, říká: „Syndrom obstrukční spánkové apnoe je častým a všudypřítomným onemocněním, které může mít zásadní vliv na kvalitu života osob, které se s ním potýkají. Ačkoli moderní způsoby léčby umožňují udržet toto onemocnění pod kontrolou, jen velice málo studií se soustředí na prevenci. Lékaři a zdravotníci by se měli soustředit hlavně na prevenci a ty, kterým hrozí riziko rozvoje OSA, nabádat k vyšší pohybové aktivitě dřív, než bude příliš pozdě.“

Celá studie byla publikována ve vědeckém časopise European Respiratory Journal.

Zdroj: diabetes.co.uk

851

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku