Candida albicans je častým společníkem diabetiků: Marný boj to ale není

Candida albicans je častým společníkem diabetiků: Marný boj to ale není
Mykózy trápí ženy i muže, jejich léčba je zdlouhavá Zdroj: kandidóza

Mykózy jsou velkým tématem nejen u diabetiků. Avšak ti, kteří se potýkají s cukrovkou, mají větší šanci na přemnožení kvasinek než běžná populace. Toto riziko je podpořeno mnoha průvodními faktory. 

Vysoké hladiny glykémie jsou jedním z průvodních jevů vzniku kvasinkových infekcí u diabetiků a diabetiček. Pokud však držíte krevní cukr pod kontrolou a dodržujete lehké zásady stravování a hygieny, máte dobrou šanci na úspěšnou eliminaci kandidózy.

Ženské mykózy trápí diabetičky častěji

Diabetičky mají dvojnásobné riziko výskytu mykotických infekcí rozmnožovací soustavy než ženy, které se s cukrovkou neléčí. Jejich nejčastějším původcem je Candida albicans. U diabetických pacientek se taktéž často vyskytuje Candida glabtra nebo Candida tropicalis. Další dva zmíněné druhy jsou odolnější vůči léčbě, proto může být hledání úspěšné pomoci při jejich řešení obtížnější.

Výskyt vaginálních infekcí se objevuje častěji u žen s výkyvy krevní glukózy, při její nedostatečné kontrole a vysokém zastoupení glykovaného hemoglobinu. 

V případě příliš vysoké hladiny cukru v krvi jej následně obsahuje také moč, která vychází močovou trubicí z těla. Nekontrolované vysoké hladiny glykémie tak připravují živnou půdu pro přemnožení kvasinek a vznik infekce rozmnožovacího traktu.

Cukrovka a premenstruační syndrom: Dostaňte pod kontrolu výkyvy nálad i glykémie

Hormony, které souvisí s menstruačním cyklem u žen v plodném věku, mají vliv na hladinu krevního cukru. Premenstruační syndrom (PMS) je porucha ...

Nejčastější příčiny mykóz u diabetiků

U diabetiků může vyvolat přemnožení kvasinek kromě zvýšené hladiny krevního cukru i další škála faktorů. Patří mezi ně kouření, užívání perorální antikoncepce, antibiotik, nošení oblečení z nevhodného materiálu (nebo pokud je příliš těsné), používání synteticky parfémované kosmetiky v oblasti intimních partií, oslabení po nemoci nebo špatně zvolený jídelníček.

Mykózu intimních partií poznáte podle svědění, pálení, červenání, bolesti při močení, u žen je provázená hojným, hustým, bělavým nebo žlutobílým výtokem. Kromě mykóz rozmnožovacího traktu diabetici velmi často bojují s jejich projevy v oblasti nehtů na rukou a nohou.

Protikvasinková strava pro eliminaci mykóz

Candida albicans a další druhy mykóz se velmi rády vracejí. Tento stav je způsoben vnitřním stavem vašeho těla, není až tak přímo vázán na hygienické návyky. Důležité je tedy povolat do zbraně více bojovníků a striktně dodržovat doporučení ošetřujícího lékaře v možné součinnosti s výživovým terapeutem.

Upravte jídelníček:

  • Vyhýbejte se cukru, i když na něj máte sebevětší chuť.
  • Omezte konzumaci alkoholu stejně jako instantních nápojů na bázi ovocných šťáv a slazených limonád.
  • Důrazně omezte potraviny, které se během trávení mění na cukr (chléb, těstoviny, brambory, cokoliv na bázi bílé mouky), polotovary (pizza, předsmažené výrobky atd.).
  • Vyhněte se všem potravinám obsahujícím kvasinky či plísně. Patří sem plísňové sýry, pivo či cider, sójová omáčka, tamari, některé jogurty.
  • Jezte ovoce, které obsahuje nižší zastoupení fruktózy: jablka, borůvky, hrušky, vyhněte se citrusovým plodům bohatým na kyselinu citronovou (kromě citronu), stejně jako hroznům a melounu.
  • Nahraďte sladkou zeleninu, jako je mrkev, kukuřice, batáty, červená řepa či hrášek, za cuketu, lilek, papriky (bez slupky), patizóny.
  • Dodejte tělu dostatek probiotik, nebo si vyberte oblíbená symbiotika.
  • Konzumujte také potraviny bohaté na kyselinu šťavelovou jako chřest, špenát, mangold, růžičková kapusta.

Dejte si mrkev nebo krevety: Karotenoidy jsou totiž překvapivými spojenci diabetiků

Pro diabetiky jsou karotenoidy zajímavé hlavně jako silný zdroj antioxidačních látek. Oxidativní stres totiž degeneruje tělesné buňky a hraje ...

Co ještě udělat pro úspěšné zmírnění projevů candidy?

Kromě změny stravovacích návyků, zařazení medicínské léčby a možné podpory pomocí potravinových doplňků je dobré dodržovat také pár snadných bodů v případě intimní hygieny a aktivního partnerského soužití.

  • Při hygieně intimních míst nepoužívejte prostředek s příliš kyselým pH, to by mělo být vyšší než 4,8.
  • Příliš zásaditý mycí prostředek (tuhá mýdla) není rovněž vhodný. Vyberte si produkt, který je přímo určen na ošetření intimních partií bojujících s mykózami.
  • Často měňte ručníky, nepoužívejte u mytí intimních partií žínku.
  • Měňte spodní prádlo jednou denně a vyhněte se syntetickým materiálům a provázkové variantě.
  • V oblasti intimních partií noste volnější oblečení.
  • Je potřeba zaměřit se také na léčbu partnera.
  • Nepoužívejte spermicidní ochranu před početím, nejsou vhodné pro ženy s častým výskytem mykóz.
  • Při menstruaci dejte přednost neparfémovaným hygienickým pomůckám.
  • Hledejte příčinu také v psychosomatické rovině.

Zdroje: My.clevelandclinic.org, Nhs.uk, Britannica.com, Thecandidadiet.com

37320

Diskuze k článku