Exotické čaje, o kterých jste ještě neslyšeli: Je libo gymnému lesní či pískavici řecké seno?
Bylinné čaje při diabetu: Kopřiva, bříza, jestřabina, fazol a borůvka
Bylinné čaje se v lidovém léčitelství používají ke zvládání mnoha onemocnění již odedávna. Při diabetu se doporučují čajové směsi, které svým účinkem snižují hladinu cukru v krvi nebo tento účinek podporují. Následující varianta bylinného čaje je vhodná jako doplňková léčba slabého diabetu.
Obsahuje pět rostlinných drog – fazolový lusk bez semen, kopřivový list, jestřabinovou nať, břízový a borůvkový list.
Příprava čajové směsi
Čajovou směs si připravíte smícháním 60g borůvkového listu, 20g břízového listu, 20g jestřabinové nati, 10g fazolového lusku bez semen a 10g listu kopřivy. Vše pečlivě promíchejte. Na jeden šálek čaje pak budete potřebovat 1 polévkovou lžíci (cca 5g) této směsi. V nerezové nádobě ji přelijte 200 ml vody, přiveďte k varu a vařte 10 minut. Poté odvar odstavte a nechte dalších 15 minut vyluhovat v přikryté nádobě. Před pitím sceďte. Doporučuje se užívat 2–3 šálky denně nejlépe před jídlem. Při pití tří šálků denně vydrží uvedené množství namíchané směsi přibližně na 8 dní. Všechny potřebné rostlinné drogy můžete zakoupit ve specializovaných obchodech nebo lékárnách.
Hlavní součásti čaje – jestřabinovou nať, borůvkový list a fazolový lusk bez semen – jsme si již popsali v minulých číslech DIAstylu. Dnes se proto zaměříme na nové součásti směsi, kterými jsou kopřivový list a list břízy.
KOPŘIVOVÝ LIST
Folium urticae
Kopřivě dvoudomé se lidově říká také žahavka, prhlinka či pokřiva. Je to vytrvalá, až 2 metry vysoká bylina, která roste divoce jako plevel, ale také se pro své široké použití pěstuje. Celá rostlina je pokryta žahavými chlupy. Kopřiva kvete od června do září.
Mladé rostliny nebo mladé listy se mohou sbírat v období od dubna do září. Při sběru v malém jsou neodmyslitelné rukavice, které ochrání ruce před popálením. V lidovém léčitelství je kopřiva velmi oblíbená. Mezi účinnými látkami obsaženými v kopřivě, kterých je mnoho, zmíníme organické kyseliny, histamin, acetylcholin, vitaminy, glukokininy a značné množství chlorofylu. Kromě toho, že obsahové látky podporují antidiabetický účinek této čajové směsi a snižují hladinu cukru v krvi, podporují také metabolismus organismu.
LIST BŘÍZY
Folium betulae
Bříza bělokorá, bříza bradavičnatá nebo také bříza bílá je strom vysoký až 25 metrů. Ve skupinách, ale i jako solitér působí velmi dekorativně. Kvete v dubnu a v květnu, květy jsou jehnědy. Sbírají se mladé listy nejlépe brzy na jaře, když jsou ještě lepkavé. Suší se ve stínu. Při umělém sušení by teplota neměla přesáhnout 40 °C. Nasušené listy by měly být bez příměsi větviček a jehněd. Rostlinná droga obsahuje saponiny, flavonoidy, třísloviny, silice, hořčiny, pryskyřice a sliz. Svými účinky podporuje antidiabetické působení čajové směsi. Březové listy působí také močopudně, proto se samostatně užívají hlavně při onemocnění ledvin a močových cest. Bříza se také hojně používá v kosmetice.
Bylinné čaje nemohou nahradit léčivé přípravky, tedy antidiabetika nebo inzilín, ale mohou přospět k možnosti snižovat jejich dávky.
RNDr. Věra Černá
1525
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný