Bylinky vhodné při cukrovce: Jestřabina lékařská
Dvoumetrová bylina jestřabina je pro diabetiky zajímavá tím, že obsahuje glukokinin galegin. Tato látka podporuje vylučování inzulínu ze slinivky břišní, a snižuje tak hladinu cukru v krvi.
Funguje to však pouze u pacientů, jejichž tělo je schopné alespoň malé množství inzulínu vyrobit. Léčivá látka – glukokinin galegin – se nachází ve všech částech rostliny nejvíce pak v semenech. Jak již bylo zmíněno, podporuje vylučování inzulinu a používá se proto jako podpůrný prostředek při léčbě diabetu nejčastěji ve formě čajových směsí či bylinných výtažků. Jestřabina obsahuje také flavonoidy (hlavně v květech), třísloviny a malé množství saponinů. Působí proto močopudně a kromě diabetiků ji dobře znají také kojící matky, kterým pomáhá zvýšit tvorbu mléka.
V Čechách roste ojediněle
Jestřabina je vytrvalá bylina dorůstající až dvoumetrové výšky. Má jemně podélně rýhovanou lodyhu a lichozpeřené listy, které jsou podlouhlé, celokrajné, zpravidla lysé podobně jako lodyha. Kvete fialově až bělavě. Plody jsou lusky.
V Čechách se s ní můžeme setkat v Polabí a na jižní Moravě, není však častá. Svědčí jí spíše křoviny teplejších a vlhkých oblastí jižní a východní Evropy. Pěstuje se vyséváním ze semen hlavně v Polsku, Bulharsku a Maďarsku, kde se užívá nejen jako léčivka ale také jako krmná plodina. Jmenované státy jsou i hlavními producenty sušené jestřabinové nati.
Chutná hořce a barví sliny na zeleno
Při sklizni během letních prázdnin se posbírá kvetoucí nať bez silnějších stonků a listů. Používají se přibližně 20-30cm dlouhé vršky rostliny. Spodní části bývají zdřevnatělé, zažloutlé a k léčebným účelům se nehodí. Sesbíranou nať je vhodné sušit ve stínu. Při umělém sušení by teplota neměla překročit 50 ̊C. Sušená droga chutná trpce a hořce a barví sliny světle zeleně.
MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníková
1572
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný