Vsaďte na rajčata. Dodají tělu hydrataci a obsahují lykopen a vitamín C, dva spojence diabetiků
Bylinky, které pomůžou s nachlazením i při následné rekonvalescenci
Zdroj: Unsplash
Podzim – to jsou kromě krásných barevných odstínů i každoročně se tetelící viry a bakterie, které nás pronásledují snad na každém kroku. Pokud se obáváte chřipky, nachlazení nebo koronaviru, sáhněte po vhodných přírodních prostředcích a nezvané útočníky jednoduše vyžeňte. Neocenitelná rostlinná říše, která je základem medicíny a nedílnou součástí kulturního dědictví lidstva, nám však může pomoci i při následné rekonvalescenci.
Viry a bakterie mají na naši imunitu tendenci útočit právě teď, v chladnějších měsících. Přenášejí se nejčastěji kapénkami při kašli, kýchání nebo mluvení a k následným příznakům patří horečka, kašel, bolest svalů, kloubů, bolesti v krku a rýma.
Zajímavost: Během posledních čtyřiceti let má více než 50 % klinicky schválených léků původ v přírodě.
Vhodné bylinky při nemoci
Nečekejte na první známky infekce a zvyšte už teď příjem vitamínů, minerálů a stopových prvků. Z těch nejdůležitějších to je vitamín C, D a zinek. Neznamená to však, že musíte hned letět do lékárny – občas stačí zařadit více přírodních potravin, jako je kysané zelí, papriky, brokolice, dýňová semínka nebo vejce. V případě nemoci vám však pomůžou tito přírodní pomocníci:
-
- Černý bez – čaj z květů černého bezu se využívá při nachlazení, horečce a kašli, ale zároveň výrazně usnadní pocení, uvolní dýchací cesty a podpoří vykašlávání. Jeho dezinfekční schopnosti čistí zahleněné průdušky a umí likvidovat choroboplodné zárodky.
- Rakytník – oranžové nakyslé bobule se u nás stávají čím dál tím populárnější. A není divu. Obsahují obrovské množství vitamínu C a mají schopnost léčit nachlazení jako takové, protože rakytník posiluje obranyschopnost.
- Lipový květ – tato oblíbená bylinka našich babiček vyvolává pocení, snižuje horečku a léčí průdušky.
- Zázvor – má dezinfekční, antibakteriální i protivirové účinky. Zahřívá celé tělo, pomáhá odkašlávat hleny a je vhodný i pro těhotné ženy.
- Mateřídouška – tato lahodná bylinka je skvělým prostředkem při nachlazení, kašli a při bolestech nejrůznějšího původu.
Bolest v krku
Je jedním z příznaků nachlazení i chřipky, ale i na tento symptom existuje nespočet babských rad, jež mohou krku ulevit.
-
- Jitrocel – pomáhá při bolestech, škrábání i zahlenění. Látky v této bylině navíc účinně ničí bakterie.
- Šalvěj – při zánětech využíváme nálev pro kloktání. Tato léčivka totiž zároveň zabíjí bakterie a čistí krční sliznice. Z šalvěje můžeme připravit i čaj, ten by však měl být dobře povařený, aby nebyl toxický. Je dobré upozornit, že šalvěj je naprosto nevhodná v těhotenství a v období kojení.
- Řepík – ten využijeme při zánětu horních cest dýchacích, hrtanu, ale i při zánětu mandlí.
Rýma
Rýma je dalším symptomem zánětu horních cest dýchacích. Ať už se jedná o rýmu alergickou, chronickou, nebo akutní, je dobré si od ní alespoň ulevit.
-
- Křen – silice křenu rozpouštějí usazený sekret na dýchacích cestách, v plicích i průduškách. Mimo jiné ale napomáhá uvolnit ucpaný nos.
- Majoránka – tato bylinka uvolní ucpaný nos a napomůže i při astmatu. Můžete ji inhalovat nebo v odvaru namočit vatové tamponky, které si následně vložíte do nosních dírek.
- Máta – ta pomáhá od všech symptomů nachlazení, ale díky svým látkám rychleji zbavuje rýmy a pomáhá lépe se nadechnout.
- Eukalyptový olej – použijte v koupeli nebo do aromalampy, ale můžete jej klasicky inhalovat i nad hrncem s vroucí vodou.
Kašel
-
- Tymián – ten je skvělou dezinfekcí horních cest dýchacích, likviduje parazity a je považován za přírodní antibiotikum.
- Prvosenka – další oblíbená léčivka našich babiček, která mimo kašle pomůže i vašemu srdci.
- Heřmánek – čaj z této bylinky si na kašel dopřejte klidně třikrát denně.
Fakt: Z uvedených léčivek je v těhotenství doporučeno užívat pouze heřmánek, lípu a jitrocel.
Bříza bělokorá: Skvělý údržbář ledvin i krotitel glykémie
Bříza je spojená s naší kulturou už odnepaměti, vždyť kdo by si nepamatoval z domácností našich babiček březový šampon nebo čaj? Ani diabetikům ...
Onemocnění a diabetes
Ať už se jedná o nachlazení, chřipku, nebo v poslední době propíraný koronavirus, všechna tato onemocnění zanechávají na našem organismu následky, které bychom rozhodně neměli brát na lehkou váhu. Podpora imunity je zásadní, aby byl váš organismus ve formě.
Jakékoliv onemocnění má u diabetiků za následek zvýšenou hladinu glykémie, kterou je nutné častěji hlídat, ale také korigovat. K tomu všemu je velmi pravděpodobné, že při nedostatečné rekonvalescenci dojde k sekundární infekci, chlamydiím či opakovaným zánětům v těle (zvlášť u žen).
Jak se dostat zpátky do formy?
Při rekonvalescenci se musíme zaměřit na ty orgány, které byly zasaženy nejvíce. Po infekci horních cest dýchacích jsou to především plíce (zvlášť tehdy, pokašláváte-li i v případě, že je virus dávno z těla pryč). Tady pomůže například tinktura z hub (reishi, hlíva ústřičná, žampiony) nebo měsíčku.
Dále pokračujte s očistou střev a jater – k tomu je potřeba vybrat vhodné bylinky (bazalka, kurkuma, meduňka, tymián, zázvor), ale zároveň upravit i svůj jídelníček:
- žádná bílá mouka,
- žádný rafinovaný cukr,
- vyhněte se smaženým jídlům a polotovarům.
Důležité je ale nezapomínat ani na svou nervovou soustavu, která se může projevit úzkostmi a depresemi. Přidejte probiotika, využijte jitrocel, který zbaví celé tělo choroboplodných látek, ale s celkovou imunitou vám pomůže i ženšen, ostropestřec či echinacea.
Zdroje: mojebylinky.cz, novabotanika.eu, nadeje-byliny.eu, bylinkyprovsechny.cz
5389