Buňky s ušima místo injekcí: Uvolňování inzulinu může spouštět píseň We Will Rock You od Queen

Buňky s ušima místo injekcí: Uvolňování inzulinu může spouštět píseň We Will Rock You od Queen
Vědci zjistili, že nejsilnější uvolňování inzulinu vyvolal hit proslulé britské skupiny Queen Zdroj: CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons/Carl Lender

Umíte si představit, že se v těle uvolňuje inzulin po poslechu písně? Vědci ano. Výzkumný tým z ETH ve švýcarském Curychu použil hudbu, mimo jiné světový hit We Will Rock You od skupiny Queen, ke stimulaci uvolňování inzulinu z buněk uzavřených do kapslí a implantovaných do těla myší s diabetem.

Cukrovka je stav, kdy tělo produkuje příliš málo inzulinu, případně ho neprodukuje vůbec. Diabetici jsou proto závislí na externím přísunu tohoto hormonu prostřednictvím injekcí nebo inzulinové pumpy. Výzkumníci pod vedením Martina Fusseneggera z ETH ve švýcarském Curychu již delší dobu hledají způsob, jak diabetikům usnadnit život a jak vyrábět a podávat inzulin přímo v těle. A dostavil se úspěch.

Kapsle s buňkami produkujícími inzulin

Jedním z řešení, kterými se vědci zabývají, je uzavření buněk produkujících inzulin do kapslí, které lze implantovat do těla. Aby bylo možné zvenčí řídit, kdy a kolik inzulinu buňky uvolní do krve, zkoumali vědci v posledních letech různé možné spouštěče: světlo, teplotu a elektrické pole.

Míla Myslíková: Nakynutou vodnici a maminku básníka Šafránka obrala na konci života sekta

Byla to krásná, energická žena, které by všichni určitě leželi u nohou, i kdyby nebyla slavná herečka. Režisér Jiří Menzel o ní v pořadu ČT ...

Hudba jako spouštěč uvolňování inzulinu

Výzkumný tým pod vedením Fusseneggera nyní vyvinul novou stimulační metodu. Vědci vytvořili buňku, která dokáže uvolňovat hormon inzulin v reakci na hudbu, a doufají, že tyto buňky bude možné implantovat diabetikům jako náhradu za pravidelné injekce. Prostřednictvím hudby aktivují buňky tak, aby během několika minut uvolnily inzulin.

Muzikoterapie má prokazatelně pozitivní vliv

Hudba a zvuky mají významný vliv na lidské zdraví a psychiku. Různé druhy hudby mají různý vliv na emoční stav posluchače a jeho momentální náladu. Skladby v rychlém rytmu s hlasitými basy mohou zvyšovat produkci adrenalinu, a vést tak k pocitu euforie. Pomalé skladby naopak mají uklidňující účinek a pomáhají snižovat stres. Poslech hudby může mít pozitivní vliv na zdraví srdce a cév, snižovat hladinu stresových hormonů a může přispět ke kvalitnějšímu spánku. Hudba je výborným pomocníkem také v boji s depresemi a úzkostnými poruchami.

Buňky dostaly „uši“ pro přijímání zvukových vln

Lidské beta buňky slinivky břišní, které produkují a uvolňují inzulin, byly v laboratoři geneticky upraveny tak, aby reagovaly na zvukové vlny. Kanály na povrchu buněk propouštějí do buňky částice vápníku, které kolují v krvi, a buňka v reakci na to uvolňuje inzulin.

Buňky potřebovaly čtyři hodiny na „doplnění“ inzulinu – tato aktivita podle vědců odpovídá typickým potřebám lidí s cukrovkou, kteří konzumují tři jídla denně.

Výzkumníci vložili upravené buňky do kapsle vyrobené z materiálu určeného pro implantaci lidem a tu vložili do diabetických myší.

Hudba a diabetes

Působení hudby může mít podle vědců pozitivní vliv na psychiku diabetiků. To je žádoucí zejména u pacientů, kteří se potýkají s úzkostlivými stavy a depresemi. Podle výzkumů má hudba příznivý efekt na glykémii.

S reproduktorem na břiše

Buňky by se aktivovaly pouze zvukem, který by byl na ně přímo cílený, například reproduktorem umístěným na břiše pacienta. Okolní hluk jako spouštěč nefunguje.

Queen jako jasný vítěz testů

Vědci pouštěli různé písně s různou úrovní zvuku, aby otestovali uvolňování inzulinu v buňkách. Klasická a kytarová hudba působily poněkud provokativně, zatímco zvuky z prostředí, jako je například sekačka na trávu nebo řeč, neměly na uvolňování hormonu prakticky žádný vliv.

Nejsilnější uvolňování inzulinu vyvolal světový hit We Will Rock You od proslulé britské skupiny Queen o hlasitosti 85 decibelů.

Výzkumníci přehrávali tento hit během testů na myších a zjistili, že buňky uvolní téměř 70 % inzulinu během pěti minut a veškerý inzulin během 15 minut, což víceméně odpovídá rychlosti přirozeného uvolňování inzulinu z buněk slinivky břišní.

Myši bez implantátu měly naopak stále vysokou hladinu cukru v krvi. Hladina cukru v krvi zůstávala vysoká i v případě, že hudba hrála příliš daleko.

Dýňová semínka: Mlsání do jogurtu i krémových polévek. Pomohou při cukrovce i proti rakovině

Historie dýňových semínek se nejspíš začala psát v Mexiku před více než 7 500 lety. Celá řada dalších kultur později používala dýňová semínka k ...

Po myších jsou na řadě lidé

Podle vědců se nyní plánuje provedení podobných studií s lidmi. Využití hudebních intervencí může významně přispět ke zvládání diabetu.

Hudba je mocný nástroj, který lidem pomáhá po fyzické i psychické stránce. Má na naše zdraví větší vliv, než by nás vůbec mohlo napadnout. Využití hudební intervence je účinné i při léčbě celé řady jiných zdravotních problémů.

Kromě cílených terapeutických procesů, jako je například muzikoterapie, která působí přímo na buňky v lidském těle a vylaďuje je, se hudba využívá ve zdravotnictví i jinak. Lékaři například pouštějí pacientům hudbu před operací, aby snížili jejich úzkost a úroveň stresu.

Zdroje: nypost.com, youtube.com, alternativnimedicina.cz, news-medical.net

2535

Diskuze k článku