Buněčná léčba u pacientů s diabetem 1. typu
Diabetes mellitus 1. typu je způsobený ztrátou buněk (tzv. beta buněk), které produkují inzulín. Využíváním moderních léčebných postupů se snažíme nejenom zkvalitnit život pacienta, ale také zabránit vzniku pokročilého postižení očí, ledvin a periferních nervů. Je to dlouhodobý cíl, který vyžaduje aktivní přístup pacienta, pravidelné vzdělávání a používání dostupných technologických pomůcek. Jaké pokroky nás dále v léčbě diabetu čekají?
Tento komplexní přístup umožňuje udržovat glykémie v rozmezí, které se nejvíc blíží zdravým lidem. Inzulínové pumpy s hybridním okruhem v současnosti představují nejvyspělejší technologie, které jsou použitelné u většiny pacientů s diabetem mellitem 1. typu. Jejich efektivita byla ověřena v řadě klinických studií.
Co přinese budoucnost?
Dalším krokem, který se očekává, je uvedení inzulínových pump s uzavřenou smyčkou. Tento typ technologií by pak vyžadoval minimální zásah do dávkování inzulínu a samotná pumpa by měla aplikovat inzulín na základě algoritmu nejen v průběhu lačnění, ale také v době jídla. Bude zajímavé vědět, jestli se prokáže užitečnost bihormonálních pump, které jsou přizpůsobené tak, aby mohli podávat dva hormony (inzulin a glukagonu) najednou. Výsledky klinického hodnocení jsou v tomto případě slibné.
Zřetelný je také pokrok v oblasti buněčné léčby diabetu. V širším smyslu tento pojem zahrnuje jak transplantace Langerhansových ostrůvků, tak transplantace beta buněk. Transplantace Langerhansových ostrůvků je dnes v ČR zavedenou metodou, která je vhodná zejména pro pacienty poruchou vnímání hypoglykémií. První úspěšná transplantace ostrůvků byla v IKEM provedena v roce 2005 a pacientovi na několik let výrazně zlepšila kvalitu života. Nejdéle dokumentovaná úspěšná transplantace ostrůvků v ČR byla provedena u pacientky, která podstoupila celkem 4 implantace. I po 15 letech má normální hodnoty glykovaného hemoglobinu a aplikuje si pouze k vlastní spokojenosti 6j inzulínu denně.
Jak zvýšit čas v cílovém rozmezí? Praktické tipy a triky od lékařky MUDr. Kláry Sochorové
Čas v cílovém rozmezí 3,9-10 mmol/l je základním měřítkem kvality kompenzace cukrovky u lidí s diabetem 1. typu, kteří používají kontinuální ...
Proč podstupovat transplantaci?
Z uvedeného vyplývá, že transplantace ostrůvků nezbaví v každém případě pacienta aplikace inzulínu, ale zabrání těžkým hypoglykemickým epizodám a výrazně stabilizuje glykémie. Dlouhodobé data z mezinárodního registru transplantací ukazují, že přibližně 40 % pacientů po 3 letech od transplantace nebude potřebovat inzulín. V našem centru je tento výkon nabízen jako relativně méně náročný pro ty pacienty, kteří nemohou nebo nechtějí podstoupit orgánovou transplantaci. Jde zejména o starší příjemce, příjemce s postižením kardiovaskulárního systému nebo o příjemce, kteří si nepřejí velkou operaci.
Za úspěšnou, v souladu s mezinárodním konsenzem, považujeme takovou transplantaci ostrůvků, která zabrání těžkým hypoglykémiím, zlepší kompenzaci diabetu s HbA1c pod 53mmol/mol a sníží dávky inzulínu o 1/3 současně s jasně dokumentovanou vlastní sekrecí inzulínu z ostrůvků (ta se měří pomocí c-peptidu). Tento výsledek po dvou letech od poslední transplantace dosahuje 80 % příjemců.
Odborníci nepolevují v hledání
Nutnost trvalého užívání imunosuprese a nedostatek dárcovských orgánů vede lékaře a výzkumné pracovníky k hledání dalších léčebných možností. Výzkum se zaměřuje zejména na nalezení bezpečného zdroje buněk, které by byly schopné trvale produkovat inzulín. O buněčné terapii v tomto užším smyslu byla publikována celá řada více či méně úspěšných experimentů.
V principu existují 3 možnosti, jak postupovat:
- První je použití embryonálních kmenových buněk, které se následně ve zkumavce nebo kultivační láhvi vyvíjejí směrem k buňkám produkujícím inzulín. V průběhu vývoje se jim mění prostředí, do které se přidávají směsi různých látek a růstových faktorů, které tento vývoj usměrňují k cíli.
- Druhou možností je vzít jakékoliv buňky, třeba buňky z kůže. Tyto buňky nejdříve pomocí přesně definovaných faktorů vrátit zpět ve vývoji směrem k embryonálnímu stadiu a poté změnit jejich vývoj směrem k beta buňce.
- Poslední variantou je použít lidské beta buňky a namnožit je doslova ve zkumavce.
Nezajídejte stres: Dostaňte emoční jedení pod kontrolu
Obsese jakéhokoli typu, protože uvnitř nás samotných chybí pevná osa, kolem které vše běží, rotuje, plyne a má smysl. Někdy, může se stát, že ...
První úspěchy přicházejí
Až do letošního roku všechny tyto postupy zůstaly spíš v experimentální stadiu. Letos poprvé na kongresu Americké asociace pro léčbu diabetu byl prezentován pacient, kterému byly transplantovány buňky získané vývojem z embryonální buněčné linie. Tento pacient vyžadoval imunosupresi, nicméně po určité době došlo k výraznému poklesu dávek inzulínu, zlepšení kompenzace současně s dokumentovanou sekrecí inzulínu z transplantovaných buněk. Je to první klinický případ, kdy buněčná léčba prokazatelně léčila diabetes mellitus 1. typu.
Optimizmus by však neměl být přehnaný, a v odborných kruzích budeme s napětím očekávat výsledky dlouhodobého klinického hodnocení. I přesto si však dovolím tvrdit, že jde zlomový moment v historii buněčné léčby diabetu. Doufám, že v budoucnosti se tento způsob vylepší natolik, že pacienti nebudou nuceni užívat imunosupresi ani inzulín.
Doc. MUDr. Peter Girman, Ph.D.
Působí jako přednosta Kliniky diabetologie IKEM a je zástupcem přednosty Centra diabetologie. Jeho specializací je transplantační léčba diabetu, aktivně se podílí na programu transplantace slinivky břišní u pacientů s diabetem mellitem a rozvíjí dál program transplantace Langerhansových ostrůvků.
Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem autora Doc. MUDr. Petera Girmana, Ph.D.
2555