Budeme mít senzory, které není nutné vyměňovat?

Budeme mít senzory, které není nutné vyměňovat?

Životnost současných senzorů pro kontinuální monitoraci glykémie je závislá mimo jiné i na vložené baterii, kterou není možné vyměnit. Vědci však přišli na způsob, jak baterie senzorech úplně obejít. Vyvinuli biosenzor, který pohání samotná glukóza v těle pacientů.

Inženýři z Technické a přírodovědecké univerzity krále Abdalláha v Saúdské Arábii (KAUST) představili svůj prototyp elektronického biosenzoru, který měří hladinu glukózy ve slinách a současně dokáže generovat energii pro svůj chod z běžně přítomné glukózy. Podle doktoranda Davida Ohayona, který se na vývoji čidla podílel, jsou současné způsoby měření hladiny cukru v krvi nepohodlné a limitované, např. životností baterie. Drobný implantovatelný biosenzor, který by nepotřeboval žádnou další péči, by tak mohl zcela změnit “pravidla hry”.

Jak to funguje?

Zařízení ke své funkci využívá elektrony přenášející polymer a enzym. Právě enzym je schopný oxidovat glukózu, tedy získávat z ní elektrony. Pro přenos získaných elektronů do polymeru je ale zapotřebí ještě třetího média. “Tyto mediátory jsou obvykle toxické, což omezuje další miniaturizaci a možnost využití výsledného zařízení,” dodal Ohayon. Výzkumnému týmu KAUST se ale podařilo obejít potřebu mediátoru použitím jiného polymeru, který s oxidačním enzymem dokáže velmi efektivně koexistovat. Prototyp biosenzoru je tak prvním plastovým a na enzymech založeným elektrokatalytickým generátorem energie fungujícím ve fyziologickém prostředí.

Zdroj: deník E15 a časopis Nature Materials

870

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku