Brzlík zabraňuje rozvoji těhotenské cukrovky

Brzlík zabraňuje rozvoji těhotenské cukrovky

Brzlík, žláza s vnitřní sekrecí spojená s imunitním systémem, zabraňuje vzniku diabetu u těhotných žen. Ukázala to studie publikovaná v časopise Nature, ve které skupina vědců z celého světa pod vedením odborníků z kanadské Univerzity Britské Kolumbie vůbec poprvé odhalila důležitou roli, kterou tento malý orgán (jenž se nachází za hrudní kostí) hraje v oblasti metabolické a imunitní kontroly během těhotenství.

Celá desetiletí vědci nedokázali vysvětlit, jakým způsobem se imunitní systém mění či přizpůsobuje, aby byl schopen chránit matku i její plod. Odpověď na tuto otázku spočívá v důležitých změnách, jež jsou způsobeny ženskými pohlavními hormony v brzlíku. Tyto hormony podněcují brzlík k tvorbě specifických buněk s názvem „regulační T-lymfocyty“ (neboli „Tregs“), jejichž hlavní funkcí je vypořádat se s fyziologickými změnami způsobenými těhotenstvím.

Zmíněný tým vědců identifikoval v epitelu brzlíku receptor, tedy klíčovou molekulu tohoto mechanismu, kterou tým pojmenoval RANK. Aby porozuměli její funkci, molekulu myším z brzlíků odstranili a zkoumali, jaký vliv měla její absence na imunitní systém myší.

„Absence molekuly RANK znemožnila v těhotenství tvorbu Tregs buněk v brzlíku. Kvůli tomu bylo méně Tregs buněk v placentě, čímž došlo ke zvýšení míry samovolných potratů,“ uvedla Magdalena Paolino z Institutu Karolinska ve Švédsku.

Výzkumníci uvádějí, že brzlík je přímo spojený se vznikem diabetu v těhotenství, známého pod názvem gestační diabetes, jenž postihuje asi 15 % budoucích matek po celém světě.

Vědci totiž také zjistili, že při správném průběhu těhotenství putují buňky Tregs do tukových tkání matky, aby tak zabránily zánětům a hlídaly hladinu glykemie v těle, a absence molekuly RANK u březích myší zvyšuje jejich hladinu glykemie a inzulinu v krvi. Celý život tak budou mláďata těchto myší náchylná k diabetu a nadváze. Na druhou stranu, když vědci zmíněným březím myším opět zavedli do těla molekulu RANK a zároveň buňky Tregs pocházející ze správně probíhajících těhotenství, zvířata se zbavila svých zdravotních problémů včetně samovolných potratů.

Na základě výše uvedených zjištění a objevu tohoto nového mechanismu, jenž se skrývá za vznikem gestačního diabetu, jsou vědci přesvědčeni, že tento výzkum přetvořil tradiční vnímání brzlíku – aktivního a dynamického orgánu potřebného k ochraně těhotenství.

Zdroj: medicalxpress.com

490

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku