Brokolice je zelené zlato. Pomáhá při cukrovce, chrání srdce a cévy

Brokolice je zelené zlato. Pomáhá při cukrovce, chrání srdce a cévy
Brokolice je skvělá pro diabetiky, chrání srdce i střeva Zdroj: Pixabay

Někdo brokolici miluje, jiný ji nesnáší. Obvykle kvůli její tmavě zelené barvě. Je ale dobré oprostit se od předsudků a věnovat brokolici pozornost, kterou si zaslouží. Je totiž významným zdrojem cenných živin, které přispívají k celkovému zdraví, a rovněž důležitých sloučenin, jako je sulforafan, které ocení zejména diabetici. Ti ostatně mohou těžit i z nízkého glykemického indexu brokolice a vysokého obsahu vlákniny. Brokolice je prostě zelené zlato. Co jste o brokolici nevěděli?

Brokolice byla vyšlechtěna, jak její latinský název napovídá, ve Středomoří. Objevovala se už na jídelních stolech ve starém Římě. K nám se tato zelenina dostala poměrně pozdě – až začátkem 20. století. A ještě dlouho poté se u nás nevědělo, jak moc je tato zeleně zbarvená zelenina zdravá.

Nízký glykemický index a vysoký obsah vlákniny

Brokolice má velmi nízký glykemický index (15). Díky tomu je ideální zeleninou pro diabetiky. Navíc k vysokému obsahu cenného hořčíku, železa a draslíku obsahuje také velké množství vitaminu C a betakarotenu, takže přispívá k ochraně organismu před nemocemi z nachlazení. Z dalších vitaminů určitě stojí za zmínku i vitamin K1, který je důležitý pro srážení krve a zdraví kostí.

Bohatý zdroj vitaminu C

V jednom šálku brokolice je 135 % denní doporučené hodnoty vitaminu C. 

 

Její obrovskou výhodou je vysoký obsah vlákniny. Vláknina se dlouho štěpí a tráví, což zpomaluje metabolismus glukózy a zabraňuje předčasnému zvýšení hladiny cukru v krvi. Vysoký podíl vlákniny v brokolici navíc obecně zlepšuje trávení, odstraňuje zácpu, pomáhá proti ochabnutí střev, posiluje epitelovou tkáň sliznice střev, a tím preventivně působí proti vážným střevním onemocněním.

Rozpustná a nerozpustná vláknina

Existují dva druhy vlákniny – rozpustná a nerozpustná. Rozpustná vláknina má schopnost absorbovat vodu, bobtnat a v trávicím traktu fermentovat, proto může být zdrojem energie. Omezuje vstřebávání špatného cholesterolu, tuků a krevních triglyceridů. Z větší části je živinou pro mikrobiální flóru v trávicím traktu, působí tedy jako prebiotikum. Nerozpustná vláknina se při kontaktu s kapalinami nerozpouští, přesto má vysokou bobtnavost. Zvětšuje objem obsahu ve střevech a zkracuje dobu, po kterou tam zůstává potrava. Příznivě působí zejména v tlustém střevě, kde se díky zvětšení objemu stolice naředí odpadní látky, jež vznikly během procesu trávení. Ty pak snadněji opouštějí trávicí trakt, který je tak po kratší dobu vystaven styku s potenciálně nebezpečnými látkami.

Česnek: Přírodní spojenec v boji s vysokým cholesterolem, přispívá ke stabilní glykémii

Za své léčivé schopnosti vděčí česnek účinné látce, která se nazývá alicin. Když přičteme pozitivní účinky dalších přínosných látek, jako je ...

Látky prospěšné pro zdraví

Brokolice je zelenina s vysokou nutriční hodnotou a je kromě vitaminů bohatá i na antioxidanty a protirakovinné látky. Vedle kvercetinu a karotenoidů (jako je například lutein a zeaxanthin) mezi ně patří i sulforafan, který hraje klíčovou funkci v protirakovinném procesu, říká studie z roku 2023.

Kromě protirakovinných účinků zajišťuje sulforafan rovněž významnou ochranu před celou řadou kardiovaskulárních a cévních onemocnění, včetně hypertenze, aterosklerózy a diabetických komplikací, jak prokázali vědci v rámci studie již v roce 2015.

Brokolice také povzbuzuje látkovou výměnu ve všech buňkách, takže je spojencem každého, kdo se potřebuje zbavit nadbytečných kilogramů.

Díky vysokému obsahu kyseliny listové neboli folátu je také významnou potravinou během těhotenství a v období před početím. Její dostatek redukuje riziko vzniku zdravotní vady v období prenatálního vývoje (rozštěpu páteře plodu).

Levandule: Uklidňuje mysl a léčí tělo. Voňavý olejíček i víno si snadno vyrobíte doma

Tato voňavá bylina, kterou si nejčastěji spojujeme s francouzskou Provence, je odpradávna nepostradatelnou složkou přírodní medicíny. Znáte ...

Jak na přípravu brokolice

Brokolici lze vařit v páře, vařit nebo péci. Ale pokud chcete vytěžit maximum z její výživové hodnoty, je nejlepší konzumovat ji syrovou. Pokud se ale přece jen rozhodnete brokolici vařit, použijte co nejméně vody a povařte brokolici pouze krátce, aby se nerozvařila a zachovala si obsah vitamínů.

Zdroj: healthline.com, dále dle textu

3042

Diskuze k článku