Černý bez: Kromě bezové šťávy zkuste i osvěžující limonádu, bezový ocet nebo kosmatici, řízek chudých
Bříza bělokorá: Léčivý zázrak, který pomůže při diabetu
Zdroj: Shutterstock
Procházíte-li se krajinou, která je ještě zčásti zatopená rozvodněnými potoky, vidíte, jak se do nich hutně vpíjí sníh, na svahu lesů již prorůstá půdou medvědí česnek, zatímco vůkol pokrývají zem dymnivky, křivatce či první kvítky violky vonné. Nastává čas sběru březového listí, kůry či březové mízy, která povzbudí organismus po zimě.
V zázračnou moc břízy věřili již staří Keltové, ženoucí březovými proutky z jara dobytek na pastvu, čímž stvrzovali jejich pevné zdraví, které se zúročí v hojnosti a užitku. Mladé dívky pak zavěšovaly březovou větvičku v místnosti, kde spaly, aby je uchránila před možným hříchem. Bříza si v sobě nese též poselství plodnosti, životní síly, regenerace a obnovy, kterou ucítíme, setrváme-li na chvíli v její blízkosti. A pokud to dokážeme, obejměme kmen, jehož síla se přenese do oblasti dutiny břišní, aby se následně rozlila do celého těla.
Jak sbírat břízu správně?
Při sběru mízy, pupenů či listů dbáme na zdraví stromu. Netrháme listy z koncových větví, ani příliš mnoho listů z jednoho stromu. Protože je list náchylný k zapaření, po nasbírání s ním pracujeme rychle. Nejlépe tak, že je čechravým způsobem ukládáme na sušicí pláty, ve vrstvě maximálně 5 cm, kde je pak sušíme přirozenou teplotou ve stínu. List uchováváme ve skleněné dóze.
Nejšetrnějším způsobem, jak odebrat pupeny břízy, je sběr z čerstvě poražených stromů. Pupeny následně sušíme umělým teplem, které by nemělo přesáhnout 45 °C. Březovou mízu lze odchytit několika způsoby, z nichž za nejšetrnější považuji nastřižení silnějších větví, jejichž konce svážeme a vložíme do vhodné nádoby. Během jednoho dne, dle síly mízotoku, můžeme zachytit až tři litry mízy.
Pietro Andrea Gregorio Matthioli ve svém díle Herbář neboli bylinář, píše: Mezi všemi stromy najde se sotva jeden, který by tak brzy táhl k sobě šťávu, jako bříza, nebo hned na začátku jara jest tak dokonale svou šťávou nasycena, že již pouhým naškrábnutím nože, nadto pak naříznutím kmene, vypouští velice mnoho sladké vody, kteráž sluje vodou březovou a již používají pastevci k uhašení žízně. Tato březová voda často pitá vždy ráno v dávce 6 lotů (1 lot = 16 g), vypuzuje kámen z ledvin a měchýře a zahání žloutenku.
V boji s bacily použijte jemnou sílu. I příroda může pomoci respiračnímu traktu
Nadužívání antibiotik je téma, které se objevuje v diskuzích čím dál častěji. I když jsou to velmi účinné léky, bojují proti bakteriím, nikoli ...
Mohla by i uškodit aneb Pozor na kontraindikace
Účinky břízy jsou více méně neškodné, v obvyklém dávkování ji můžeme bez obav užívat samostatně a dlouhodobě. Pozor jen při hromadění vody v těle, které je způsobeno zhoršenou činností ledvin a srdce, dále též při pylové alergii. Jiří Janča pak poukazuje na slabý hemolytický vliv, při nadměrném užívání březového listí ve formě nálevu.
Domácí lékárnička: Energetický booster v podobě břízy
Zařadíte-li během jarních dnů březovou kúru v kombinaci s medvědím česnekem, odměnou vám bude nepřeberné množství energie, se kterou pomalu nebudete vědět, kam skočit. Opravdu. Až tak jsou obě léčivky mocné. Sama vždy na jaře zařazuji denně zhruba 500 ml březové mízy, kterou doprovázím 100 g medvědího česneku. Ten servíruji k obědu a večeři, až už v podobě polévky, špenátu nebo barevného salátu. Ona jarní únava, se kterou člověk stanul na počátku prvních slunečních paprsků, je rázem ta tam, jakoby se rozplynula s posledními sněhovými vločkami. Toužíte-li tedy po dlouhé zimě pookřát, určitě zařaďte tyto dva výtečné, mocné životabudiče. Odměnou vám bude též lepší pleť, stav vlasové pokožky, krve, zmírnění celulitidy, trpíte-li na ni.
Březový čaj na pročištění krve
Potřebujeme: 10 g listu břízy bělokoré, 5 g natě kopřivy dvoudomé, 5 g květu bezu černého, 5 g květu trnky obecné
Postup: Bylinky smísíme, následně odebereme jednu polévkovou lžíci směsi, kterou přelijeme 250 ml vroucí vody. Louhujeme 15 minut. Čerstvý nálev popíjíme ráno a večer.
Březová koupel při svalových bolestech, nadváze a otocích
Potřebujeme: 2-3 hrsti listu břízy bělokoré, 5 l vody
Postup: List břízy přivádíme k varu, abychom jej následně ještě 20 minut vařili. Po odstavení jej 10 minut louhujeme. Poté již přidáváme ke koupeli, ve které zhruba 15 minut vydržíme. Nato se zabalíme do suché osušky a asi 10 minut pochodujeme po místnosti, abychom též rozproudili lymfu a napomohli eliminaci celulitidy.
Tip: Tuto koupel si dopřejte zejména, chcete-li podpořit redukční proces, trápí-li vás otoky, ale též nečistá, povadlá pleť či celulitida.
Kešu ořechy: Zvláštní pochutina potěší chutí a doplní tělu chybějící živiny
Pravidelná konzumace těchto zvláštních oříšků je spojena s řadou zdravotních benefitů. Co kešu vlastně obsahují a proč jsou pro nás vhodná? Není ...
Co, kdy a jak sbíráme a uchováváme?
- sbíráme mízu, pupen, list, kůru,
- sběr mízy provádíme na začátku jara, většinou po prvních mrazících, je-li zima delší, pak i na začátku května, pupen sbíráme od dubna do června, kůru dle nálady, list v průběhu dubna až června,
- uchováváme v podobě čaje, tinktury, lze si s ní vyhrát také v kosmetice.
Léčivé vlastnosti listu břízy bělokoré
- silný močopudný účinek,
- očistné kúry, odvodnění,
- ledvinové kameny, záněty močového ústrojí,
- revmatismus, dna,
- albuminurie,
- mírnění celulitidy,
- výrazný vliv na pleť, eliminace akné,
- výborný vliv na zdraví vlasové pokožky.
Léčivé vlastnosti pupenů břízy bělokoré
- záněty kostí, kostní dekalcifikace,
- stimulace jaterních funkcí,
- eliminace zánětlivých onemocnění slinivky,
- podpora sleziny.
Léčivé vlastnosti mízy břízy bělokoré
- revmatismus,
- snížená funkce ledvin,
- podpora jaterních funkcí,
- zvýšení sekrece žaludečních šťáv,
- snížení cholesterolu,
- zlepšení stavu pokožky,
- celkové zmlazení organismu,
- výrazná podpora při onkologické problematice.
Pozor při velkých ledvinových kamenech, nadměrná konzumace březové mízy může podpořit jejich pohyb, což by vedlo k závažným komplikacím.
Léčivé vlastnosti kůry břízy bělokoré
- léčba kožních neduhů,
- dnové onemocnění,
Pro koho je bříza bělokorá vhodná?
- diabetický pacient,
- těžké formy akné,
- hypercholesterolémie,
- vodnatelnost,
- ledvinové potíže,
- dnové onemocnění,
- revmatismus,
- problémy s lupy, upravení mazových žlázek,
- padání vlasů.
Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný text užitý v původním znění a se souhlasem autorky Mgr. Zuzany Švédové, DiS.
33006