Bojujeme s vysokým tlakem: Jako pomocníky můžeme povolat třeba tymián, skořici i česnek

Bojujeme s vysokým tlakem: Jako pomocníky můžeme povolat třeba tymián, skořici i česnek
Léčivou sílu bylinek a koření nelze podceňovat. Spousta z nich má i antidiabetické účinky Zdroj: Pixabay

Hypertenze neboli vysoký krevní tlak se obvykle léčí pomocí léků, které předepisuje lékař. Pomocnou ruku nám ale nabízejí i některé druhy koření a bylinek, které mohou významně přispět k regulaci krevního tlaku. Většina z nich má dokonce i antidiabetické účinky – takže je to vlastně 2 v 1.

Vysoký krevní tlak je nejčastějším rizikovým faktorem srdečních onemocnění. Nejlepším způsobem, jak zvládnout vysoký krevní tlak, je kombinace správných léků, zdravé stravy, pravidelného cvičení a dodržování zdravého životního stylu. Můžete ale do svého jídelníčku zařadit i určité bylinky a koření, které podle vědců dokážou regulovat krevní tlak. Které to jsou?

Skořice

Toto nádherně voňavé koření lidé již po staletí používají v tradiční medicíně k léčbě srdečních onemocnění, včetně vysokého krevního tlaku. I když není zcela jasné, jak skořice snižuje krevní tlak, výzkum na zvířatech naznačuje, že skořice pomáhá rozšiřovat a uvolňovat cévy. Analýza 9 studií zahrnujících 641 účastníků ukázala, že užívání skořice snižuje systolický a diastolický krevní tlak v průměru o 6,2 mm Hg, resp. 3,9 mm Hg. Tento účinek byl silnější, pokud lidé užívali skořici soustavně po dobu 12 týdnů.

Skořice je navíc skvělá pro diabetiky. Podle meta-analýzy z roku 2023, která zahrnovala 11 studií, lze skořici používat jako antidiabetický prostředek a doplňkovou léčbu ke kontrole glykémie u pacientů s cukrovkou II. typu nebo u pacientů se syndromem polycystických ovarií (PCOS).

Černý a zelený čaj, bobuloviny a další potraviny bohaté na flavonoidy chrání před cukrovkou 2. typu

Nový výzkum odhalil, že zvýšení konzumace potravin bohatých na flavonoidy může výrazně snížit riziko vzniku cukrovky 2. typu. Tato forma cukrovky ...

Česnek

Česnek obsahuje sloučeniny, jako je alicin, které prokazatelně pomáhají uvolňovat cévy a podporují průtok krve. Tyto faktory mohou společně přispívat ke snižování krevního tlaku. Analýza 12 studií provedených u více než 550 osob s vysokým krevním tlakem ukázala, že užívání česneku snižuje systolický krevní tlak v průměru o 8,3 mm Hg a diastolický krevní tlak o 5,5 mm Hg. Toto snížení bylo podobné účinkům léků na krevní tlak.

Kromě toho česnek přispívá i ke snížení glykémie, cholesterolu a triglyceridů v krvi. To je další důvod, proč by jej diabetici měli zařadit na svůj jídelníček.

Bazalka

Bazalka obsahuje látky, které podle výzkumu provedeného na zvířatech pomáhají snižovat krevní tlak. Byly prokázány i její antidiabetické účinky.

Petržel

Petržel obsahuje řadu látek, jako jsou karotenoidy a vitamin C, které mohou přispívat ke snižování krevního tlaku. V rámci křížové studie, jíž se zúčastnilo 17 398 dospělých osob, vědci zjistili, že vysoká dávka karotenoidů má pozitivní vliv na krevní tlak. Příznivé účinky byly pozorovány u dospělých, kteří konzumovali 100 ug/mg karotenoidů denně. Studie na zvířatech ukázaly, že petržel snižuje systolický i diastolický krevní tlak tím, že pomáhá uvolňovat a rozšiřovat cévy.

Celerová semínka

Semínka celeru obsahují spoustu důležitých látek, například železo, hořčík, mangan a vápník. Různé výzkumy naznačují, že celerová semínka mohou snižovat krevní tlak. Celerová semínka jsou velmi účinná díky vysokému obsahu vlákniny a také díky tomu, že působí jako přírodní blokátor kalciových kanálů.

Tymián

Tato aromatická bylina je zásobárnou zdraví prospěšných látek. Jednou z nich je i kyselina rozmarýnová. Bylo prokázáno, že užívání kyseliny rozmarýnové výrazně pomáhá snížit systolický krevní tlak.

Tymián stojí za pozornost rovněž v rámci prevence diabetických komplikací. Je bohatý na fytonutrienty, minerály, vitamíny, flavonoidy a antioxidanty. Bioflavonoidy obecně přispívají k ochraně proti kardiovaskulárním onemocněním a zároveň podporují krevní oběh. Antioxidační aktivita tymiánu navíc brání vzniku poškození buněk v důsledku působení volných radikálů, které vede ke vzniku mnoha diabetických komplikací (např. makulární degenerace).

Můj příběh: Díky cukrovce jsem našla novou lásku. Bývalý manžel jen zírá

„Když jsme se rozváděli, měla jsem přes osmdesát kilo. S manželem jsme už dávno žili jako bratr a sestra, nic fyzického mezi námi neproběhlo už ...

Zázvor

Zázvor je neuvěřitelně všestranný a je základem alternativní medicíny. Již celá staletí se používá k léčbě různých onemocnění, zejména k podpoře mnoha aspektů týkajících se zdraví srdce, včetně krevního oběhu, hladiny cholesterolu a krevního tlaku.

Studie na lidech prokázaly, že užívání zázvoru může snížit krevní tlak. V rámci výzkumu, jehož se účastnily více než 4 tisíce lidí, bylo zjištěno, že jedinci, kteří konzumovali nejvíce zázvoru (2 až 4 gramy denně), měli nejnižší riziko vzniku vysokého krevního tlaku.

Před konzumací se poraďte s lékařem

Je potřeba mít na paměti, že mnohé byliny a koření mohou interagovat s běžnými léky na ředění krve. Proto je potřeba, abyste se vždy poradili se svým lékařem o tom, jaké bylinky a koření zvažujete zařadit do svého jídelníčku. Dále je důležité, abyste nepřestali užívat léky, které vám lékař předepsal.

Zdroje: healthline.com, dále dle textu

1276

Diskuze k článku