Bodnutí hmyzu snáší každý jinak. Jak reagují diabetici?

Bodnutí hmyzu snáší každý jinak. Jak reagují diabetici?

Už vám „dala žihadlo“ včela nebo vosa? Nepříjemná zkušenost, viďte? Naštěstí většinou proběhne jako banalita – dojde k otoku a zarudnutí v místě vpichu a hodně to bolí. Mohou se ale rozvinout celkové závažné až život bezprostředně ohrožující komplikace.

Sezóna bodavého hmyzu se blíží a nebezpečí nehrozí jen v přírodě, ale stejně tak ve městě. Útok včely nebo vosy dokáže okamžitě zkazit výlet, lenošení u vody nebo piknik na louce. Proč do nás bodají své žihadlo? Brání se, když se cítí ohroženy. Ale vosy prý dovedou i organizovaně zaútočit, když se rozzlobí…

DOSTANEME ŽIHADLO, CO SE DĚJE PAK?

Žihadlo probodne kůži a dojde ke vstříknutí hmyzího jedu do těla. Jed působí toxicky jednak v místě vpichu, jednak i v celém našem organismu – může dojít k alergické reakci u orgánů, které jsou od místa vpichu vzdáleny. Místní reakce se projevuje bolestí různé intenzity, otokem a zarudnutím měnlivé velikosti. Tyto projevy se obvykle mírní během několika hodin a mizí bez následků do několika dnů. Možnou komplikací je zanesení infekce do rány, pokud se např. dítě kvůli svědění škrábe špinavýma rukama. Bohužel, může někdy dojít ke vzniku celkové alergické reakce – tzv. anafylaktickému šoku, který se projevuje dušností, bolestmi hlavy, svěděním rtů, kopřivkou, bolestmi až křečemi v břiše, nevolností, zvracením, slabostí a omdléváním z poklesu krevního tlaku, nebo dokonce až poruchou vědomí. Anafylaktický šok může i dosud zdravého člověka usmrtit.

PRVNÍ POMOC PŘI BODNUTÍ

Rychle odstraňte žihadlo, prsty nebo pinzetou. Místo bodnutí omyjte vodou a mýdlem. Přiložte studený obklad (např. pytlík zeleniny nebo něco jiného z mrazáku či lednice). Proti bolesti použijte sprej nebo mast s analgetickým účinkem a proti svědění a otoku s antihistaminikem. Při velké bolestivosti neváhejte dítěti podat léky tlumící bolest, např. paracetamol.

JAK REAGUJÍ NA HMYZÍ JED DIABETICI?

Diabetici po hmyzím bodnutí reagují stejně jako ti, kteří cukrovku nemají. To zname-ná, že záleží jen na tom, zda jsou současně alergiky nebo ne. Také na podání protialergických léků (antihistaminik) reagují stejně jako ostatní. Bodnutí žihadla však zejména v dětském věku přináší stres, lze proto očekávat následné zvýšení glykemie. Po ošetření bodnutí je tedy na místě přeměřit glykemii a podle okamžitých výsledků postupovat s inzulinem.

NA CO SI DÁT POZOR?

1. Včelám a vosám v bezprostřední blízkosti věnujte pozornost, dívejte se kolem sebe a naslouchejte jejich bzučení. Může vás včas varovat.

2. V místech, kde je jich hodně, mějte raději dlouhý rukáv a nohavice.

3. Nenoste oděvy světlých barev (lákají hmyz).

4. Nepoužívejte „voňavky“, spreje, kosmetiku atp., které hmyz přitahují.

5. Nekrytá místa na těle postříkejte odpuzovačem hmyzu.

6. Dávejte pozor při konzumaci jídla a nápojů, zejména sladkostí, zda na nich třeba právě vosa nebo včela „nesedí“. Žihadlo do úst, jazyka nebo hrdla je obzvláště nebezpečné (riziko dušení).

7. V blízkosti hmyzu zachovejte klid, nepanikařte, nemávejte rukama, novinami, plácačkou, neposkakujte. Rychlé pohyby totiž hmyz vydráždí.

8. Nepřibližujte se k včelím úlům nebo vosím hnízdům nebo otvorům v zemi, odkud vosy létají, ani květům, kolem kterých se hmyz jen rojí. Nepokoušejte se vosí hnízda likvidovat, od toho jsou specialisté, např. hasiči.

9. Na odpuzení hmyzu česnekem nebo vitaminem B nespoléhejte.

10. Máte-li riziko celkové alergické reakce na hmyzí bodnutí díky předchozí zkušenosti, noste (stále!) s sebou tzv. „pohotovostní balíček“. Ten by měl obsahovat tablety modernějšího antihistaminika (léku proti alergii) a glukortikoidu (silného léku, který potlačuje imunitní reakci těla, působí proti alergii i proti horečce), dále sprej s látkou uvolňující stažení průdušek při dušnosti a autoinjektor s adrenalinem, který má protišokový účinek.

KDY OKAMŽITĚ VOLAT ZÁCHRANKU?

Pokud se objeví jiné příznaky než „jen“ bolest, otok a zarudnutí v místě žihadla, tak se zavoláním vůbec neváhejte! Varovné příznaky jsou: ztížené dýchání, obtížné polykání, bolesti břicha, nevolnost, výsev kopřivky nebo otoků po celém těle, slabost, omdlévání či závratě. V nejhorším případě, tj. při zástavě dechu a oběhu, zahajte neprodleně resuscitaci. Čím dříve záchranka přijede, tím lépe. Zavedou tekutiny, adrenalin, antihistaminikum a kortikoid ihned do žíly. Znejte svou polohu a zajistěte předem s pomocí druhých, aby vás záchranáři snadno našli. Buďte předem připraveni a vše dobře dopadne. Užijte si léto a nechť se vám všechen bodavý hmyz vyhne!

MUDr. Jaroslav Škvor, CSc.

 

2001

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku