Bílá rýže zvyšuje riziko diabetu
Asijští vědci uvádějí, že konzumace zvýšeného množství bílé rýže může zvýšovat riziko cukrovky 2. typu. Desetiletá studie, která zahrnovala přes 1,3 milionu lidí z 21 různých zemí, jasně prokázala, že má nadměrná konzumace této potraviny výrazný vliv na náš zdravotní stav.
Samotné riziko diagnózy diabetu se však napříč zeměmi velmi lišilo. Výzkumný tým sdělil, že například v Singapuru není zvýšené riziko nějak značné, nicméně počet nemocných s cukrovkou 2. typu ve státech jižní Asie převládal.
Indové mají predispozice k rozvoji diabetu
Jeden z výzkumníků Dr. Gowri Kulkarni z Bangalúru prohlásil: „Obyvatelé jižní Asie jsou geneticky predisponováni k cukrovce, takže ve zvýšeném výskytu cukrovky hraje roli jak životní styl, tak i biologické příčiny.“
„Indové mají obecně ve stravě velmi nízký příjem proteinů, což je zapříčiněno dostupnými zdroji a jejich výběrem. Většina kalorií pochází ze sacharidů jednoduše proto, že jsou levnější.“
V průběhu studie dostalo 6.129 osob cukrovku.
Nahraďte bílou rýži zdravější alternativou
Účastníci byli požádáni, aby si zapisovali denní spotřebu rýže. Zjistilo se, že největšími konzumenty jsou lidé z jižní Asie, a to celkem 630 g rýže za den. Průměrná denní dávka mezi účastníky studie byla zhruba 128 g. Bylo také zjištěno, že vyšší množství rýže mělo vliv na úbytek jiných potravin ve stravě lidí, např. pšenice, vlákniny, červeného masa a mléčných produktů.
Priya Kathpal, výživová poradkyně z Bombaje, uvedla: „Neřekla bych, že každá rodina konzumující bílou rýži má automaticky někoho v rodině s cukrovkou. Hodně záleží na množství snězené rýže, dále také na tom, s čím byla podávána a jak často. Několik pacientů, které jsem požádala, aby přešli na hnědou rýži, čelili nesnázím, protože všichni na bílé vyrůstali.“
„Chuť je stěžením faktorem a hnědá rýže nechutná stejně jako bílá v kombinaci se zeleninou, kari nebo dalem. Alternativy bílé rýže (např. proso) někdy však mohou být dražší nebo méně dostupné.
Vědci proto nabádají lidi ze zemí s vyšší spotřebou rýže, aby změnili její druh nebo ji nahradili luštěninami.
Zdroj: diabetes.co.uk
2584
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný