Bezová šťáva k létu patří. Zkuste letos z květů bezu i likér či náhradu šampaňského

Bezová šťáva k létu patří. Zkuste letos z květů bezu i likér či náhradu šampaňského
Keře bezů v těchto dnech rozkvétají drobnými bílými květy Zdroj: Pixabay

Prázdniny u babičky má možná řada z vás, stejně jako já, spojené s bezinkovou šťávou. Jako děti jsme ji milovaly a léto bez ní nemohlo být – a u mě se nic nezměnilo ani v dospělosti. Jelikož právě teď nastává období, kdy se keře bezů rozkvetou všude kolem nás, je nejvyšší čas ponořit se do vzpomínek na dětství a pustit se do výroby. Já si však už léta připravuji z květů bezu nejen zásoby šťávy, ale také likér a šumivý kvašený nápoj připomínající šampaňské. Vyzkoušíte je letos se mnou?

Prastaré rčení praví: „Před heřmánkem smekni, před bezem klekni.“ – a důvodů k pokleknutí je opravdu hodně. V tradičním léčitelství byl bez černý odpradávna považován za všelék. Germáni jej nazývali Holunder, jelikož věřili, že v něm žije víla Holda – mladá dobrotivá žena s dlouhými zlatými vlasy. Ta střežila tyto keře a jejich léčivou sílu jim propůjčila jen tehdy, když lidé Holdu vkleče a se sepnutýma rukama poprosili o darování větvičky, květů, plodů či listu. Němečtí rolníci uctívali bez natolik, že když na něj narazili na poli, smekli před ním klobouk a neodvážili se jej vykopnout či poškodit. Dle květů bezu pak zemědělci předvídali úrodu – malé a jemné květy značily suchý rok, mohutné květy byly předzvěstí dobré úrody. Tyto zvyklosti jsou dnes již dobou minulou, nicméně i já při každém sběru keři poděkuji za úrodu, kterou mi poskytl.

Černý bez pomáhá od jara do zimy

Keře bezu jsou známy především pro sběr květů, případně černých bobulí na podzim. Možná vás proto překvapí, že se v lidovém léčitelství využívají všechny jeho části.

  • Květy bezu sbíráme především na výrobu šťávy, sušené jsou ideální do čaje. Ten je totiž dobrým pomocníkem při nachlazení, vyvolává pocení, pomáhá s vykašláváním hlenů a měl by působit i jako mírně projímavý prostředek při zácpě.
  • Plody, černé kuličky, které se na keři objeví na podzim a jež nazýváme jako bezinky, jsou v lidovém léčitelství využívány k tišení bolestí nervového původu a pomoci by měly i u zánětu průdušek.

Plody bezinek jsou jedovaté – možná už jste se s tímto tvrzením také setkali, a právě proto se jim obloukem vyhýbáte. Pravda je však taková, že kuličky sice opravdu obsahují jedovatou látku sambunigrin, nicméně u zralých plodů je její množství naprosto zanedbatelné a tepelným účinkem (stačí uvedení bobulek k bodu varu) se tato látka zcela odbourává. Zralé, černé, tepelně upravené bobulky tedy jedovaté nejsou, pozor si musíte dát pouze u nezralých zelených – ty nikdy nekonzumujte!

  • Listy bezu se už v dobách dávno minulých přikládaly rozdrcené na nejrůznější pohmožděniny či krevní výrony.
  • Bílá dřeň z větviček by měla podporovat hojení popálenin.
  • Kořen se pak využívá na srdeční selhávání – tuto možnost ale důrazně nedoporučuji zkoušet. Při jakýchkoliv srdečních potížích navštivte lékaře a neexperimentujte!

Léčivé účinky bezu jsou podrobovány i klinickým studiím – byť jich není mnoho, některé experimentální studie z let minulých prokázaly, že extrakty z květů a plodů bezu mají antivirové účinky, a to zejména proti virům chřipky, virům oparu (Herpes simplex-1), a dokonce i proti viru ze skupiny koronavirů, jenž způsobuje infekční bronchitidu u kuřat.

Diabetický makulární edém: Unikátní zákrok lékařů z jihlavské nemocnice může zabránit ztrátě zraku u diabetiků

Lékaři Jan Ernest a Vladimír Vávra z očního oddělení Nemocnice Jihlava provedli jako vůbec první v České republice zákrok, při kterém pacientovi ...

Recepty z květů černého bezu

A nyní už se pojďme pustit do receptů a vzpomínek na dětství. Nebo prostě jen do přípravy chutných nápojů, které si zamilujete nejen vy, ale i celá vaše rodina. V receptech je obsažen cukr, který můžete nahradit jiným sladidlem vhodným pro diabetiky – vzhledem k tomu, že se však jedná o nápoje, které budete ředit vodou (v případě šťávy), nebo jsou určeny jen ke střídmému popíjení (likér, bezové „šampaňské“), mohou si je v rozumných dávkách vychutnat i diabetici.

Pamatujte, že…
… květy bezů nesbíráme nikdy bezprostředně po dešti a odstraňujeme z nich stopky, které jsou hořké. Na sběr květů vyrazte do čisté přírody, v dostatečné vzdálenosti od prašných silnic a cest, nikdy nesbírejte květy, které jsou napadeny parazity (například mšicemi).

Bezová šťáva

K přípravě bezinkové šťávy budete potřebovat:

  • 20 květenství černého bezu
  • 2 l převařené vody
  • 2 kg cukru, případně jiného sladidla vhodného pro diabetiky
  • ½ citronu – ideálně v bio kvalitě
  • 5 dkg kyseliny citronové

Postup:

Natrhané květy bezu rozprostřete – ideálně na balkoně či terase – v tenké vrstvě, aby z nich „odcestovali“ všichni nevítaní návštěvníci (broučci apod.). V mezidobí si převařte vodu a nechte vychladnout. Do vychladlé vody ponořte květy a přidejte k nim kyselinu citronovou a na kolečka nakrájený citron (nemáte-li v bio kvalitě, odstraňte kůru). Směs nechte louhovat po dobu 24 hodin, poté přeceďte (ideálně přes čisté plátýnko), přidejte cukr a mírně zahřívejte na plotně, dokud se cukr nerozpustí (nepřivádějte k varu, připravili byste se o účinné látky). Následně slijte do čistých lahví a skladujte v temnu a chladu.

Likér z květů bezu

Mnohem známější je likér z bezinek, tedy plodů, avšak ten z květů je také výborný a mnohým chutná dokonce více než ten podzimní „červený“.

K přípravě likéru budete potřebovat:

  • 10 květů bezu
  • 1 l alkoholu (osobně používám vodku, příp. bílý rum)
  • koření dle chuti (hřebíček, skořice, badyán, vanilka apod.)

Postup:

Květy bezu umístěte do sklenice se šroubovacím uzávěrem a zalijte alkoholem (důležité je, aby květy byly ponořeny). Přidejte koření dle chuti – já dělám dvě varianty, jednu s hřebíčkem a skořicí (2 celé skořice a 4 hřebíčky) a druhou s polovinou vanilkového lusku. Sklenici zavíčkujte, protřepte a nechte stát v temnu po dobu 3–4 týdnů (alespoň párkrát za týden doporučuji obsah ve sklenici protřepat). Po uplynutí této doby přeceďte přes plátýnko a nalijte do lahví. Skladujte v temnu. Vzhledem k obsaženému alkoholu vám nápoj vydrží řadu měsíců.

Tip pro jemnější chuť likéru

Pokud by na vás byl likér příliš „ostrý“, můžete před slíváním do lahví přidat do přeceděné tekutiny dle chuti cukr (rozpuštěný v malém množství vody), nebo jiné sladidlo dle preferencí a důkladně promíchat.

Vyrobte si domácí pesto z česnáčku: prospěšné látky bylinky pro jarní očistu si tak uchováte po celý rok

Polní cesty, okraje vlhčích, zejména listnatých lesů, polostinné meze, břehy rybníků, příkopy kolem silnic – všude tam můžete při svých jarních ...

Domácí „šampaňské“ z bezu

A na závěr ještě něco pro milovníky šampaňského – šumivý nápoj z bezu.

K přípravě šumivého nápoje budete potřebovat:

  • 10 květů bezu
  • 2 l vody
  • 400 g cukru (či jiného sladidla)
  • 1 g sušeného droždí
  • 1 citron (ideálně v bio kvalitě)

Postup:

Vodu si svařte s cukrem a nechte vychladnout. Přelijte ji do velké sklenice (nikdy neplňte až po okraj, ponechte alespoň 10 cm volného prostoru), přidejte květy bezu, na kolečka nakrájený citron (nemáte-li v bio kvalitě, odstraňte kůru) a přimíchejte droždí. Důkladně promíchejte, láhev zakryjte kouskem plátýnka (nešroubujte víčko, nápoj bude kvasit!) a dejte na teplé místo – avšak mimo dosah přímých slunečních paprsků. Nápoj nechte kvasit (budou se tvořit bublinky) zhruba po dobu 5–10 dnů (čím déle bude kvasit, tím více alkoholu bude obsahovat). Doporučuji po pěti dnech ochutnat a podle vlastního uvážení rozhodnout, zda už vám vaše domácí „šampaňské“ chutná, nebo potřebuje ještě chvíli „dozrát“.

Jakmile dosáhnete požadované chuti, nápoj přeceďte a přelijte do lahví – doporučuji PET lahve, které jsou pružnější, nebo skleněné, ale v tom případě nedotahujte závit (nápoj stále pracuje, podobně například jako burčák). V lednici vám takto připravený nápoj vydrží zhruba týden, myslete však na to, že je stále živý, proto buďte při jeho otevírání opatrní – rád „utíká“ z láhve, pokud jej před otevíráním protřepete.

Ať se vám dílo podaří a chutná!

Zdroje: vlastní recepty autorky, bylinkyprovsechny.cz, celostnimedicina.cz, kniha Florarium – Alfredo Cattabiani

29689

Diskuze k článku