Benefity veganské stravy
Podle průlomové studie, která porovnávala veganskou a středomořskou stravu, je veganská strava, co se hubnutí týče, účinnější. V rámci tohoto randomizovaného průzkumu bylo zjištěno, že veganská strava s nízkým obsahem tuků má, v porovnání se středomořskou stravou, příznivější vliv na redukci hmotnosti, složení těla, citlivost na inzulin a hladinu cholesterolu.
Účastníkům studie, kteří měli nadváhu a netrpěli diabetem, byla náhodně přidělena buď veganská nebo středomořská strava v poměru 1:1. Po dobu 16 týdnů se polovina účastníků stravovala podle zásad veganského stravování, takže ze svého jídelníčku vyřadila živočišné produkty a konzumovala hlavně ovoce, zeleninu, celozrnné obiloviny a luštěniny. Druhá polovina účastníků začala se středomořskou stravou, pro kterou je typické ovoce, zelenina, luštěniny, ryby, mléčné výrobky a extra panenský olivový olej a omezená nebo vůbec žádná konzumace červeného masa a nasycených tuků. Ani jedna skupina neměla limit, co se týče množství kalorií a nikdo z účastníků si neupravil svou běžnou pohybovou aktivitu ani užívání léků, pokud jim to nenařídil jejich lékař. Poté se účastníci na čtyři týdny vrátili ke svým běžným stravovacím návykům a následně se na dalších 16 týdnů skupiny vyměnily.
Výsledky ukázaly, že:
- Při veganském stravování účastnici zhubli v průměru 6 kilogramů, zatímco při středomořském způsobu stravování k téměř žádnému úbytku na váze nedošlo.
- Účastníci zhubli při veganském stravování o 3,4 kg více tuku.
- Při veganském způsobu stravování došlo u účastníků k většímu úbytku viscerálního tuku (tuk v břišní dutině, který obklopuje vnitřní orgány – pozn. překl.) o 315 cm.
- Veganská strava snížila hodnoty celkového cholesterolu o 18,7 mg/dL a „zlého“ LDL cholesterolu o 15,3mg/dL, zatímco středomořská strava hodnoty cholesterolu nijak významně neovlivnila.
- Při obou typech stravování se účastníkům snížil krevní tlak, k výraznějšímu snížení však došlo při tom středomořském.
„Rozhodli jsme se porovnat tyto dva způsoby stravování a zjistili jsme, že veganská strava je co se týče výsledků efektivnější,“ uvedla jedna z autorek studie MUDr. Hana Kahleova Ph.D.
Autoři studie dále uvádí, že veganská strava vedla k hubnutí pravděpodobně proto, že je spojená s nižším příjmem kalorií, vyšším příjmem vlákniny a nižší konzumací tuků a nasycených tuků.
MUDr. Neal Barnard, další z autorů studie, dodal: „V randomizovaném kontrolovaném testování nevedla středomořská strava k vůbec žádnému úbytku na váze. Problémem jsou nejspíše tučné ryby, mléčné výrobky a oleje. Oproti tomu veganská strava s nízkým obsahem tuků vedla k velkému váhovému úbytku.“
Zdroj: medicalxpress.com
565
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný