Bazalka: Na vysoký tlak, imunitu i proti depresi. Navíc zapudí komáry a klíšťata

Bazalka: Na vysoký tlak, imunitu i proti depresi. Navíc zapudí komáry a klíšťata
Bazalka dodá výraznou chuť spoustě pokrmů, a navíc prospěje zdraví Zdroj: Pixabay

Většina z nás má bazalku spojenou s italskými jídly. Tato nenápadná bylinka je ale mnohem všestrannější. Kromě využití v kulinářství má také řadu zdraví prospěšných účinků.

Bazalka (Ocimum basilicum) je aromatická bylina, která pochází z Asie a Afriky. Pokud jde o jídelníček, není nijak zvlášť bohatá na živiny, ale může vašim omáčkám, salátům a polévkám dodat jedinečnou chuť. A navíc prospěje vašemu zdraví.

Historie léčebného využití bazalky

Starověké národy nedaly na bazalku dopustit. Ve starověkém Římě jí připisovali zázračné vlastnosti a byla symbolem lásky. Starověcí Řekové s její pomocí léčili uštknutí hadem či štírem, Egypťané ji zase dávali faraonům na poslední cestu.

Základní druhy bazalky

Existuje více než 30 druhů bazalky. Hlavním centrem druhové diverzity bazalky je Afrika. Většina dostupných odrůd patří k druhu Ocimum basilicum. U nás je nejběžnější bazalka pravá neboli zelená, která je v anglicky mluvících zemích označována jako bazalka sladká. Čím jsou jednotlivé druhy specifické?

  • Bazalka sladká: Nejrozšířenější a nejoblíbenější bazalka, známá pro své použití v italských pokrmech. Běžně se prodává sušená. Má lékořicovo-hřebíčkovou příchuť.
  • Bazalka keříčková nebo řecká: Má výrazné aroma, ale jemnou chuť, takže lze s její pomocí nahradit bazalkou sladkou. Tvoří kompaktní keřík s malými listy a dobře roste v květináči.
  • Bazalka thajská: Má anýzovo-lékořicovou příchuť a běžně se používá v thajských a jiných asijských pokrmech.
  • Bazalka skořicová: Pochází z Mexika. Má skořicovou chuť a vůni. Běžně se podává s luštěninami nebo pikantní smaženou zeleninou.
  • Bazalka salátová: Má velké, vrásčité, měkké listy s příchutí lékořice. Hodí se do salátů nebo do směsi s rajčaty a olivovým olejem.

Živiny obsažené v bazalce

Bazalka je zdrojem vitaminů A a K, vápníku, železa a manganu. Ačkoliv je sušená bazalka koncentrovanější na živiny, při vaření se sušené bazalky používá menší množství než čerstvé, takže pokud jde o zdroj důležitých látek, jsou na tom obě varianty zhruba stejně. Ve větším množství obsahuje bazalka pouze vitamin K. Důležité jsou ale rostlinné sloučeniny, které mají antioxidační, protizánětlivé a další zdraví prospěšné účinky. Ty také bazalce dodávají její výrazné aroma a chuť.

Modré kedlubny: Spojenec v boji proti zánětům a cukrovce. Pomůže i při hubnutí

Název kedluben (Brassica oleracea var. gongylodes) nejspíš pochází z německého slova „Kellrüben“, což by se do češtiny dalo přeložit jako zelná ...

Bazalka a cukrovka

Podle starších studií zlepšuje bazalka glykemii nalačno a rovněž hladinu cholesterolu a triglyceridů. Také studie z roku 2017 prokázala antidiabetické účinky bazalky. Ke stejným závěrům došli i vědci při výzkumu na myších, který byl publikován v roce 2023 a v jehož závěrech se praví, že bazalka je bohatým zdrojem fenolických sloučenin a flavonoidů, díky své antioxidační aktivitě chrání buňky slinivky břišní, a navíc vykazuje i antidiabetické účinky.

Další zdravotní přínosy

Bazalka je oblíbeným lidovým lékem na různé obtíže, jako je nevolnost a špatné zažívání, a je rovněž hojně využívána v tradiční čínské medicíně, ájurvédské medicíně a dalších systémech celostní medicíny.

Vědci stále zkoumají potenciální léčivé účinky bazalky. Namísto celých listů se ale obvykle testují výtažky nebo esenciální oleje z bazalky, které obsahují koncentrované množství rostlinných sloučenin. Předběžné studie naznačují, že sladká bazalka může:

Čaj z listů jahodníku prospívá srdci a imunitnímu systému, domácí likér přispěje k regeneraci organismu

Jahody jsou pověstné tím, že obsahují spoustu polyfenolů, jako jsou antokyany. Jsou to organické sloučeniny, u kterých bylo v rámci řady ...

Jak pěstovat bazalku

Čerstvá bazalka má výraznější chuť, a proto je skvělé, že si ji můžete vypěstovat sami. Kdo nemá zahrádku, může ji klidně pěstovat v květináči na okenním parapetu. Je potřeba mít na mysli, že bazalka je citlivá na chlad a má ráda celodenní slunce.

Čerstvě nařezané stonky s lístky bazalky vložte do sklenice s vodou z vodovodu. Lístky tak vydrží čerstvé až několik dní. Čerstvou bazalku není vhodné uchovávat v ledničce. Nízká teplota může způsobit změnu barvy listů.

Pokud jste vypěstovali hodně čerstvé bazalky, můžete listy usušit a uložit do sklenice s dobře těsnícím víčkem. Dokud listy nepotřebujete, vyhněte se jejich drcení. Tak déle zachováte obsažené esenciální oleje a rovněž vůni a chuť bylinky.

Dejte pozor, abyste bazalku nesušili při teplotě vyšší než 35 stupňů Celsia, protože by vyprchala většina cenných esencí.

Využití v kuchyni

Bazalka dodá šmrnc polévkám, pokrmům z těstovin a rajčat, salátům, cuketám, lilku, nádivkám, omáčkám a různým dalším pokrmům. Můžete ji také použít k přípravě pesta, které se obvykle vyrábí z drcené bazalky, česneku, parmazánu, olivového oleje a piniových oříšků.

Recept: Bazalkový olej

V případě velké úrody bazalky si můžete vyrobit bazalkový olej, který je vynikající do různých zeleninových salátů. Jak jej připravíte? Do litru kvalitního olivového oleje přidejte hrst čerstvých listů, promíchejte a nechte v uzavřené nádobě min. 14 dní uležet.

Zdroj: healthline.com, dále dle textu

1780

Diskuze k článku