Batáty jako arzenál proti civilizačním chorobám. Mají antidiabetické a protirakovinové účinky

Batáty jako arzenál proti civilizačním chorobám. Mají antidiabetické a protirakovinové účinky
Vyzkoušejte skvělý recept na kuřecí špíz s batátovou kaší Zdroj: se souhlasem Pavly Janovské, DiS.

Batáty jsou potravinou, která by na jídelníčku jedinců s cukrovkou i prediabetiků rozhodně neměla chybět. Oproti bramborám mají totiž batáty nižší glykemický index a byly u nich prokázány antidiabetické účinky. Navíc excelují obsahem vlákniny, betakarotenu, draslíku a antioxidantů, které pomáhají s prevencí různých chorob, včetně rakoviny tlustého střeva.

Ačkoliv se jim říká „sladké brambory“, nemají s bramborami nic společného. Jsou to totiž plody tropické rostliny povijnice jedlé, která patří do čeledi svlačcovitých. Z výživového hlediska jsou na tom ale podobně právě jako brambory, rozdíl je ve vitaminech, množství vlákniny a glykemickém indexu.

Zásobárna betakarotenu a dalších zdraví prospěšných látek

Batáty obsahují velké množství vitaminů (A, B6 a C) a minerálů (draslík a mangan).

Jsou také významným zdrojem vlákniny, a to jak rozpustné, tak nerozpustné. Kromě ní obsahují malé množství bílkovin a zanedbatelné množství tuků. Rozpustná vláknina váže tekutinu, zvětšuje svůj objem a zpomaluje pohyb potravy ve střevech. Tím prodlužuje pocit nasycení a brzdí vstřebávání sacharidů z tenkého střeva do krve. To má samozřejmě pozitivní vliv na glykemii. Naproti tomu nerozpustná vláknina sice absorbuje tekutinu, ale nerozpouští se v ní. Prochází trávicím ústrojím v nezměněné podobě. Přispívá ke změkčení stolice, podporuje střevní peristaltiku, a tím přispívá k pravidelnému a snadnějšímu vyprazdňování.

Dužina i slupka batátů obsahují značné množství betakarotenu, který nejenže chrání oční buňky před poškozením, ale je i cenným antioxidantem. Podporuje celkovou imunitu, zpomaluje stárnutí pleti a chrání naše tělo před vznikem volných radikálů.

Fialové batáty obsahují antioxidanty zvané antokyany, které pomáhají předcházet chronickým nemocím, koronárním druhům onemocnění a také rakovině. Zejména jsou účinné proti nádorům tlustého střeva a konečníku, jak vyplývá ze studie z roku 2017 provedené na myších.

Country koktejl Johnnyho Cashe: Sláva, alkohol, tuny prášků, velká láska i cukrovka

Narodil se roku 1932 v mrňavém městečku Kingsland v hornaté krajině jižního Arkansasu. Život tam byl vždycky těžký, ale když rozsáhlá hospodářská ...

Vědci prokázali, že batáty mají antidiabetické účinky

Ze závěrů studie z roku 2023 vyplývá, že bílé, fialové, oranžové a japonské zelené odrůdy mají antidiabetické účinky. Podle vědců jsou za tyto účinky odpovědné fenolové kyseliny, flavonoly, flavanony a antokyanidiny. Mechanismus antidiabetického účinku sladkých brambor je dán kombinací složek s více cílovými účinky.

Srovnání brambor a batátů

Batáty mají nižší glykemický index. Jsou také méně kalorické a mají více vlákniny než brambory, a ačkoliv chutnají sladce, neobsahují více sacharidů než brambory. Na rozdíl od brambor neobsahují jedovatý solanin, zato obsahují mnohonásobně více vápníku a sodíku.  

Jak na přípravu batátů

Při přípravě dbejte na to, abyste batáty, pokud je to možné, neloupali. Ve slupce se totiž nachází mimo jiné betakaroten, o který byste se oloupáním připravili.

Batáty můžete vařit v páře, ve vodě, případně je upéci i se slupkou v troubě. Smažení není vhodným způsobem přípravy. Batáty jsou perfektní i na přípravu kaše, kterou můžete nahradit klasické bramborové pyré. Rozhodně to bude zdravější varianta.

Recept: Kuřecí špíz se zeleninou a batátovou kaší

Na přípravu 1 porce budete potřebovat:

  • 140 g kuřecích prsou
  • ½ cibule
  • 2 žampióny
  • 50 g cukety
  • 50 g lilku
  • 50 g žluté papriky
  • 150 g batátů
  • 5 g olivového oleje
  • grilovací koření
  • petrželovou nať
  • sůl a pepř
  • 50 g bílého skyru (0 % tuku)
  • 5 g bazalkového pesta
  • 2 špejle

Výživové hodnoty v 1 porci: 481 kcal. Tuky 11 g. Bílkoviny 47 g. Sacharidy 42 g.

Postup přípravy:

Kuřecí prsa očistěte, omyjte a nakrájejte na přibližně stejné kousky. Ty osolte a posypejte grilovacím kořením. Nakrájejte si i zeleninu. Než postupně vše napícháte na špejle, uvařte batáty v osolené vodě. Jakmile budete mít vše napícháno na špejli, rozehřejte olej a ze všech stran špízy na oleji opečte. Pánev zakryjte pokličkou. Špízy servírujte s batátovou kaší, kterou jednoduše připravíte rozmačkáním batátů se sekanou petrželí.

Doporučujeme připravit také dip ze skyru a bazalkového pesta: Obě suroviny jen promíchejte vidličkou, osolte, opepřete a můžete podávat. Nezapomeňte na posypání sekanou petrželkou. Dobrou chuť!

Zdroje: se souhlasem Pavly Janovské, DiS., dále diastyl.cz, ncbi.nlm.nih.gov, jimejinak.cz, celostnimedicina.cz

11317

Diskuze k článku