Bariatrie jako řešení vážných případů diabetu 2. typu a obezity. Brněnští lékaři přichází s efektivní novinkou!
Diabetes 2. typu je snad nejrozšířenějším civilizačním onemocněním vůbec. Celosvětově se s ním léčí stovky milionů pacientů. Ročně pak zapříčiňuje přes 1,5 milionu úmrtí. Jen v Česku jím trpí každý desátý člověk a diabetes se objevuje už i u dětí, což dříve neexistovalo. I proto se neustále hledají cesty k řešení těch nejvážnějších případů. Jednou z nich je například bariatrie. Už jste o ní slyšeli? Pokud ne, termín vám osvětlíme a prozradíme i něco navíc o lékařích z Brna!
Diabetes 2. typu je civilizační nemocí, a tudíž je cestou k jeho řešení především důkladná úprava životního stylu, u které musíte chtě nechtě setrvat. Dostatek pohybu, zdravá nízkosacharidová strava, pohodové vztahy a stále pozitivní emoce však mnohdy nejsou něco, čeho je každý schopen.
Když strava nestačí, přijde na řadu razantnější přístup
Mnoho diabetiků se léčí s cukrovkou již spoustu let a zvláště starší generace mají s radikálními změnami životního rytmu velký problém. Bezesporu by každý diabetik 2. typu měl usilovat o zdravější návyky – jistě lze zařadit do svého dne o něco více pohybu a na talíř přiložit více zeleniny. Pokud však tyto drobné úpravy nestačí a víc to prostě nejde, kila mohou přibývat a cukrovka přestane být ovladatelnou.
V krajních případech dochází k diabetologickým komplikacím včetně poruch zraku, které mohou vést až ke slepotě, a neurologickým potížím s končetinami, které mohou vyústit v amputaci. Je pochopitelné, že v těchto fázích hledají pacienti jakoukoliv jinou cestu, a tou může být i bariatrie.
Bariatrie nahání hrůzu, ale může zachraňovat životy
Bariatrická operace je označení pro zákroky, kterými se řeší těžké formy obezity (BMI nad 35) nebo lehčí formy doprovázené diabetem (BMI nad 30) či jinou metabolickou poruchou. V podstatě se jedná o chirurgický zákrok, při kterém chirurg upraví žaludek či jinou část trávicího traktu tak, aby měl menší objem. Může se jednat o:
- zúžení žaludku – obvykle se odstraní oblast tvorby tzv. hormonu hladu,
- žaludeční bypass – rozdělení žaludku do menší (aktivní) a větší části, která zůstává nevyužita,
- bandáž žaludku – silikonový uzávěr vede k dřívějšímu pocitu sytosti,
- plikace žaludku – jakési překlopení žaludeční stěny dovnitř, aby se zmenšil jeho povrch,
- zkrácení střeva – kromě žaludku může docházet k chirurgickým zákrokům i na střevě za účelem zmenšení trávicí plochy.
Výsledkem operace je snížení efektivity trávení potravin a s tím související nižší přísun energie. Po těchto zákrocích má pacient jednoduše omezenější možnost trávit, a tím pádem přestává přibývat na váze. Jak z popisu vyplývá, o zdravý přístup k řešení cukrovky se rozhodně nejedná a je určený pouze pro nejvíce rizikové pacienty.
Bosá chůze s cukrovkou? Nic není nemožné s notnou dávkou opatrnosti!
Chůze naboso (anglicky barefoot) znamená návrat k přirozenému pohybu. Zdá se to jako ideální přístup k chůzi pro každého, nenechte se ale ...
Před zákrokem
Bariatrická operace je v dnešní době relativně častá, a pravděpodobnost závažných komplikací tak není vysoká. Přesto však zájemci před operací procházejí důkladnou kontrolou a zjišťuje se, zda je skutečně bariatrie tím jediným způsobem k řešení jejich obezity. Vždy je totiž lepší jít méně invazivní cestou, pokud to jen trochu jde.
Po zákroku
Rozhodně neplatí, že po zákroku by pacient mohl jíst, jak a co je libo. Právě naopak. Následuje období relativně přísné diety, aby si zmenšený žaludek na nové stravovací způsoby navykl. Při nedodržení diety se může dostavit silný průjem a další komplikace. Při operaci však bývá odstraňována i oblast žaludku, ve které se tvoří tzv. hormon hladu, pacienti tudíž tak jako tak nemívají silné nutkání jíst.
Brněnská klinika nově nabízí i komplikovanější formy bariatrie
Bariatrii žaludku a tenkého střeva se nyní nově věnují i lékaři brněnské výzkumné skupiny ze soukromé nemocnice SurGal Clinic, která v létě 2022 představila novou metodu léčby. Jedná se právě o zmenšení žaludku a zkrácení tenkého střeva, čímž dojde k řešení cukrovky i obezity zároveň.
„Lékaři zmenší žaludek a odeberou značnou část tenkého střeva. Vytvoří se ‘objížďka’ pro potravu a dojde ke zkrácení cesty mezi tenkým střevem a žaludkem. Pacient pak stráví méně potravy a zhubne,“ objasňuje postup primář chirurgie, MUDr. Tomáš Paseka.
Kromě hubnutí vede brněnský způsob léčby i k výraznému zmírnění cukrovky, a tím k předejití jejích nejzávažnějších komplikací – včetně amputací končetin. Hladina krevního cukru je nižší do několika dní po operaci a až neuvěřitelných 90 % pacientů s diabetem 2. typu přestane brát do dvou let po operaci inzulín, čehož by pouhou změnou životního stylu dosahovali jen těžko.
České pacienty podpoří pojišťovny
Operace je nákladnou záležitostí, stojí asi 150 tisíc Kč. Brněnská klinika však uvádí, že je plně hrazena několika pojišťovnami. Pacienti se tak mohou v klidu soustředit na regeneraci a hlavně na svůj nový životní styl bez kil navíc.
Zdroj: Stob, Surgalclinic, Remedia
45638