Banány: Zatracované ovoce, které má schopnost předcházet diabetu

Banány: Zatracované ovoce, které má schopnost předcházet diabetu
Banánové muffiny, které vykouzlí každému z rodiny úsměv na tváři. Zdroj: Unsplash

Pokud byste hledali největší přírodní zdroj energie, pravděpodobně se na prvním místě umístí banán. I z toho důvodu se tak trochu stává strašákem pro lidi s diabetem, ale i pro ty s redukčním jídelníčkem. Není se však čeho obávat! Banány jsou kromě jiného také bohatým zdrojem vitamínů, minerálů a vlákniny. Toto sladké ovoce tedy v přiměřeném množství můžete s klidným svědomím zařadit do svých jídelníčků. Zkuste jej třeba v receptu na lahodné muffiny.

Tato podlouhlá žlutá plodina je svou variabilitou v kuchyni vítaným společníkem. Může být součástí smoothie, palačinek, snídaňových kaší nebo muffinů, které díky sladkosti banánů nemusí obsahovat ani špetku přidaného cukru.

Odkud pochází?

Podle archeologických nálezů se první botanické banány objevovaly na území dnešní Papuy Nové Guiney, a to už 8000 př. n. l. Jejich podoba však nemohla být odlišnější. Původní banány v sobě totiž ukrývaly mnoho velkých a tvrdých semen, čímž byly téměř nepoživatelné. Po celá staletí, už za dob Alexandra Velikého, byli největšími pěstiteli obyvatelé Indie. Nynějšími vývozci jsou především Ekvádor, Kostarika nebo Kolumbie.

Zajímavost: Botanicky není banánovník strom, ale bylina, jehož kmen je ve skutečnosti stonkem.

Co v sobě ukrývají?

V banánech se ukrývá obrovské množství zdraví prospěšných látek. V první řadě obsahují vitamíny ze skupiny B, E či kyselinu listovou. Kromě vitamínů obsahují i minerální látky, jako je hořčík, draslík nebo železo. Vzhledem k vysokému obsahu vlákniny napomáhají banány ke správné funkci střev a při střevních problémech. Kromě toho jsou také výborným zdrojem manganu, který je nezbytný pro zdravé kosti a dobrý metabolismus.

Čemu prospívají?

Díky svému jedinečnému složení je konzumace banánů doporučena pro lidi s chorobami srdce nebo poruchou oběhové soustavy. Množství draslíku napomáhá kardiovaskulárnímu systému, ale také pomáhá předcházet svalovým křečím po cvičení. Dále chrání naše ledviny, protože podporují vstřebávání vápníku, čímž zabraňují vzniku ledvinových kamenů. Dalším pozitivem je, že dokáží neutralizovat nadbytečnou kyselinu močovou z krve.

Banány jsou také dobré při úzkostech a depresích, protože v sobě ukrývají tryptofan, který se v těle přeměňuje na serotonin – neurotransmiter v mozku, který zlepšuje náladu. Tato esenciální aminokyselina, spolu s vitamínem B6, je také známá pro svou schopnost navodit spánek. Dále banány:

  • pomáhají snižovat otoky,
  • chrání před rozvojem cukrovky 2. typu,
  • bojují proti volným radikálům,
  • odvádějí toxiny z těla,
  • snižují kyselost žaludku,
  • pomáhají při pálení žáhy,
  • vyrovnávají krevní tlak.

Tip: Pokud se snažíte přestat kouřit, banány mohou být výborným pomocníkem. Urychlují totiž zotavování organismu kuřáků.

První elektronický obvaz: Převratný výzkum, díky kterému lze urychlit i hojení diabetických vředů

Malý, pružný obvaz urychluje hojení tím, že dodává bezbolestné elektrošoky přímo v místě rány. Je také ale schopen sledovat proces hojení a ...

Jdou banány a diabetes dohromady?

Je pravda, že banány jsou nabité energií. Střední banán sice obsahuje pouhých 110 kalorií, ale poskytuje téměř 30 gramů sacharidů. K tomu však obsahují i rezistentní škrob, který napomáhá trávení a díky němu se cítíme plnější. Navíc neobsahují žádné tuky, mohou povzbudit naše tělo k rychlejšímu spalování tuků a paradoxně díky vitamínu B6 jsou schopny udržovat stálou hladinu cukru v krvi. Proto není důvod se banánům úplně vyhýbat, stačí si jen pohlídat množství.

To radí i Národní diabetická asociace, která doporučuje zařadit jakékoliv ovoce v přiměřeném množství do svého jídelníčku. Navíc ale doporučuje kombinovat banány s nějakou bílkovinou, například s řeckým jogurtem. Zároveň NDA varuje před sušeným banánem, který obsahuje mnohonásobně vyšší množství cukru než banán čerstvý.

Recept: Banánové muffiny s přelivem z řeckého jogurtu a karamelizovanými ořechy

Máte doma černé banány a nevíte, co s nimi? Dnes vám poradím recept, který se u nás doma stal doslova hitem. První várka zmizela během jednoho dne a druhá na sebe nenechala dlouho čekat. Věřte mi, že tímto zdravým receptem oslníte nejenom své děti, ale i partnera, pro kterého je vyvážený jídelníček velká neznámá. S tímto množstvím uděláte asi deset muffinů, přičemž jeden dortíček má 6 g bílkovin, 12 g sacharidů a 4 g tuku.

Tip: Čím budou banány zralejší, tím budou muffiny samozřejmě sladší.

Suroviny:

  • 3 středně velké banány (cca 300 g)
  • 1 vejce
  • 30 g vanilkového proteinu
  • 15 g kakaa
  • ½ sáčku kypřicího prášku do pečiva
  • 50 g celozrnné špaldové mouky
  • 60 ml polotučného mléka
  • 85 g bílého řeckého jogurtu (nebo zakysané smetany 12 %)
  • 20 g čekankové lískooříškové pomazánky
  • 30 g směsi ořechů
  • 10 g náhradního sladidla
  • 10 g másla

Postup:

  1. Rozmačkejte banány vidličkou, přidejte vejce, protein, kakao, kypřicí prášek, mouku a mléko.
  2. Vše zpracujte v těsto, které rozdělte do deseti papírových košíčků na muffiny.
  3. Pečte přibližně 20 minut při teplotě 180 °C.
  4. Mezitím si z řeckého jogurtu (nebo zakysané smetany) a čekankové lískooříškové pomazánky vyšlehejte směs, kterou přidáte na vychladlé muffiny (můžete použít i proteinovou nebo čokoládovou pomazánku, ale navýší se vám podíl cukrů v každém muffinu).
  5. Ořechy dvakrát nebo třikrát překrájejte a nasucho je hoďte na pánev.
  6. Až se ořechy rozvoní a získají barvu (cca pět minut), přidejte xylitol nebo erythritol, máslo a minutku nebo dvě míchejte, než ořechy zkaramelizují.
  7. Ještě teplé přidejte malý kopeček karamelových ořechů na zakysanou smetanu.

Tip: Karamelové ořechy s náhradním sladidlem jsou neuvěřitelně dobré, a hlavně téměř bez sacharidů. Ideální k večernímu mlsání.

Dobrou chuť!

Zdroje: vlastní recept autorky, cs.medlicker.com

27742

Diskuze k článku