Bambus: dříve zbraní do bitvy, dnes proti nadváze

Bambus: dříve zbraní do bitvy, dnes proti nadváze

Ve starověku a středověku se v Číně z bambusu vyráběly zbraně a mnohé jiné nástroje. Dnes se význam bambusu změnil. Bývá hezkou dekorací, ale také účinnou součástí diet.

Bambusové výhonky jsou zejména vhodné pro ty, kteří se chtějí zbavit nadváhy nebo dodržují redukční dietu. Obsahují vysoké procento vody, a díky tomu dodávají tělu tekutiny. Mají nezanedbatelný podíl vlákniny, která zlepšuje metabolismus organismu a celkové trávení. Udržuje také pocit sytosti. Bambusovým výhonkům je připisovaná i účinnost v prevenci rakoviny tlustého střeva.

Inspirujte se v asijské kuchyni

Mladé bambusové výhonky jsou oblíbenou zeleninou asijské kuchyně. Používají se do hlavních jídel ale i do polévek či salátů. Jejich sezóna je krátká, musí se rychle sklízet a zpracovat, brzy totiž dřevnatí. Buď se konzervují ve slaném nálevu nakrájené na větší kousky či na nudličky, nebo se pro místní potřebu suší nebo udí nad kouřem.
Bambusové výhonky jsou zdrojem bílkovin, vitamínů (především C a B), minerálů a sacharidů. Pro svou křehkost a vynikající chuť jsou čím dál tím oblíbenější nejen v zemích, odkud pocházejí, ale začínají se uplatňovat ve větší míře i v naší kuchyni.

Jak bambusové výhonky vařit?

Bambusové výhonky nakrájené na menší kousky (asi 5 cm) se vaří ve vodě ochucené solí, sójovou omáčkou – nejlépe asaké, minimálně 15 minut. Čerstvé výhonky je třeba vařit ještě důkladněji, protože obsahují škodlivé látky, které se vařením rozkládají.

Z bambusu je alkohol i mouka

Samostatný velký exemplář se stává výraznou solitérou v kterékoliv části zahrady a parku. Lze je využít i pro rychlé zaclonění nevzhledných míst v našem okolí a proti erozi půdy. Své velké uplatnění nachází i v nádobách umístěných na terase nebo v zimní zahradě. Samotná tyčovina se využívá k aranžování květin v interiéru i na zahradě. Může být i dnes použit k výrobě nástrojů, nábytku, ale i papíru, buničiny a oděvů, léčiv nebo také jako potravina. Někdy se z bambusu vyrábí alkoholické nápoje. Obilky bambusu se mnohdy melou na mouku.

Za den vyroste až o dva metry

Bambus je společný název pro několik druhů stálezelených dřevnatících trav z čeledi lipnicovitých a podčeledi bambusovitých. Největší druhy bambusu dorůstají výšky až 40 metrů. Jako všechny trávy je jejich stonek stéblem skládajícím se z kolének a článků. Bambus má tenké listy se souběžnou žilnatinou, které vyrůstají z jeho dutého stébla. Průměr stébla může dosahovat až třiceti centimetrů, takoví obři se využívají jako stavební a konstrukční materiál. Bambus roste v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky a Ameriky. Stéblo některých druhů bambusu může za jediný den vyrůst až o dva metry. Po čtyřiceti dnech se růst obvykle zastaví.

MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníková, Ph.D.

794

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku