Poškození sítnice následkem cukrovky: Výskyt diabetické retinopatie se zvyšuje
B. B. King: Bluesový král tvrdil, že zplodil 15 dětí. Zřejmě ale nebyly jeho
Zdroj: Gorupdebesanez, CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
Byl jedním z nejvlivnějších bluesových hudebníků všech dob. Třináctinásobný držitel ceny Grammy hrával stovky živých vystoupení ročně a šířil blues po celém světě až do konce svého života, navzdory těžké cukrovce a souvisejícím zdravotním komplikacím. Jaký byl život úžasného hudebníka, který se vypracoval z nejchudších poměrů?
B. B. King se narodil v září 1925 do velmi chudé rodiny a vyrostl na bavlníkové plantáži. Od útlého dětství jej vychovávala babička, protože přišel o oba rodiče. Než si koupil svou první kytaru, musel dřít léta na poli s bavlnou.
Gospel na ulici
Vyrůstal na gospelové hudbě. V dětství zpíval v kostele, ve škole účinkoval v gospelovém kvartetu. Svou hudební kariéru zahájil tím, že na ulici zpíval staré kostelní písně. V roce 2005 řekl B.B. King Jeffreymu Brownovi z PBS NewsHour, proč přešel od gospelu k blues: „Sedával jsem na rohu ulice a zpíval gospelové písně, protože mě to bavilo. A většinou kolem mě chodili lidé a – víte, chválili mě, poplácávali mě po ramenou a po hlavě a říkali: ‚Jen tak dál, synku. Když budeš pokračovat, budeš jednou dobrý.‘ Ale do klobouku mi nic nedali. Ale lidi, kteří za mnou chodili a chtěli, abych hrál blues, mi vždycky něco do klobouku dali. Teď už víte, proč jsem bluesový zpěvák.“
Po nějaké době zpívání na rohu ulice se King přestěhoval do Memphisu v Tennessee, kde se stal diskžokejem a účinkujícím v místním rádiu. Ve městě proslul jako „Blues Boy“ – odtud zkratka B. B. Jeho prvním hitem byla v roce 1951 píseň „3 O’Clock Blues“.
Oves: Snižuje cholesterol a je skvělý při cukrovce. Diabetici by měli jíst ovesné vločky pravidelně
Oves se dnes řadí mezi superpotraviny, ale jeho kořeny jsou velmi skromné. Je to nejmladší kulturní plodina. Západní civilizace začala oves ...
Hrál svůj hit prezidentovi
Jeho místní popularita rostla. Postupně začal cestovat po celé zemi – hrál především pro černošské publikum. Svou první desku s názvem Singin’ The Blues vydal v roce 1956. Obrovský přelom přišel v roce 1969, kdy byl pozván na turné se skupinou Rolling Stones. V roce 1971 získal svou první cenu Grammy za svůj hit „The Thrill is Gone“, který mohl dokonce v roce 2012 zahrál prezidentu Obamovi v Bílém domě.
Co je blues
Blues je hudební styl, který vznikl v afroamerické otrocké komunitě na jihu Spojených států zhruba v šedesátých letech 19. století. Je to mix hudby afrických národů a křesťanských spirituálů. Blues je ale také synonymem pro depresivní a smutný stav, což se také promítá do většiny bluesových skladeb. Hlavním prvkem je sólový zpěv, často doprovázený hudebním nástrojem, většinou kytarou, klavírem, nebo saxofonem.
Bluesman nemusí být opilý zoufalec
King byl skálopevně přesvědčen, že blues je pro každého, nejen pro ztracené existence. „Lidé si myslí, že když zpíváte blues, jste totálně na dně. Ono to ale není tak, že všechny bluesmany jejich ženy opustily. My jsme stejní jako všichni ostatní. Jsme prostě lidé. Pro mě je blues život samotný – má to co do činění s lidmi, místy a věcmi. A dokud budeme žít a dokud budou existovat lidé, budeme mít blues,“ řekl King Jeffreymu Brownovi.
Hrál i pro vězně
King čerpal svou sílu z toho, že mohl šířit blues. Vystupoval zdarma na festivalech – včetně každoročního festivalu v Mississippi. V roce 1972 vystoupil po boku Joan Baez na koncertě ve věznici Sing Sing. Z pódia pak řekl publiku složenému z vězňů, že oni jsou publikem, které dokáže blues opravdu pochopit. Ke konci své kariéry dokonce prohlásil, že právě toto vystoupení bylo jedním z jeho nejlepších.
Síně slávy
V roce 1980 byl uveden do Bluesové síně slávy. Od 80. let až téměř do své smrti se King těšil široké popularitě a často odehrál ročně až 300 koncertů. V roce 1987 byl uveden do Rokenrolové síně slávy. Během 38 let získal celkem 13 cen Grammy. Ta poslední přišla v roce 2009 a byla za jeho tradiční bluesové album One Kind of Favor.
Patnáct dětí, nebo žádné?
B. B. King byl během svého života dvakrát ženatý. Jeho první manželkou byla Martha Lee Denton, druhou Sue Carol Hall. Obě manželství údajně ztroskotala kvůli jeho vytíženosti hudbou a jeho koncertní kariéře. Otázkou ale je, jak to bylo doopravdy. Král bluesu totiž nevedl úplně konvenční život.
A pokud jde o děti, je to ještě složitější. Podle vlastních slov zplodil King 15 dětí a měl 50 vnoučat. Nad pravdivostí tohoto tvrzení se ale také vznáší velký otazník. Daniel de Visé, držitel Pulitzerovy ceny a autor Kingovy biografie, uvedl pro Observer: „Lidé z jeho nejbližšího okolí mi opakovaně říkali, že nevěří, že by měl nějaké biologické děti. Řekli mi to jeho blízcí, a dokonce i jeho lékař.“ Oněmi svědky byli bývalá manželka Sue, jeho synovec a zpěvákův lékař, kteří spisovateli řekli, že uváděných 15 dětí nemohlo být Kingových. King prý v dětství prodělal příušnice a také zánět varlat poté, co jej na farmě napadl beran a zarazil mu roh do intimních míst. Další poškození prý způsobila pohlavně přenosná choroba, kterou se nakazil v pozdním mládí.
Visé měl za to, že B. B. King toužil po rodině, protože v dětství přišel o malého bratra a matku: „Kingovo plodné otcovství se stalo součástí jeho mužně-bluesmanské legendy – stalo se něčím, čím se mohl chlubit ve stovkách dalších rozhovorů, i když to pravděpodobně nebyla pravda.“
Glykemický index a glykemická nálož. Dvě důležitá vodítka při cukrovce a hubnutí
Glykemický index (GI) a glykemická nálož (GN, někdy GL z anglického glycemic load) jsou dva různé koncepty. O glykemickém indexu se píše často, o ...
Cukrovka a vysoký tlak
S přibývajícím věkem King trpěl cukrovkou II. typu. Ta mu nezabránila v hraní, ale v pozdějším období své kariéry začal vystupovat vsedě. Stal se propagátorem osvěty v oblasti cukrovky. Dokonce se objevil v sérii reklam na testovací proužky Ultra One Touch.
„Můžu hrát hudbu každý den a nikdy mě to neomrzí. Kdyby se můj zdravotní stav moc zhoršil a já se nemohl dobře ovládat, nebo kdyby lidé nechodili na mé koncerty, pravděpodobně bych odešel do důchodu,“ řekl v rozhovoru pro NewsHour. „Ale Bože, nech mě, nech mě užívat si, dokud žiju. A já si opravdu užívám to, co dělám.“ B. B. King
Jeho stav se postupně zhoršoval, přesto ještě celkem dlouho zvládal odehrát téměř sto koncertů ročně. Posledních osm koncertů Kingova turné v roce 2014 ale už muselo být zrušeno kvůli zdravotním problémům v důsledku hypertenze a diabetu. V roce 2015 musel být kvůli cukrovce dvakrát hospitalizován.
B. B. King, největší bluesová legenda, zemřel 14. května 2015 ve věku 89 let ve spánku ve svém domě v Las Vegas na vaskulární demenci způsobenou sérií malých mozkových příhod jako následek cukrovky II. typu.
Zdroje: pbs.org, rockovy-svet.cz, theguardian.com
1585