Autor aplikace Glucly Pavel Buben: „Rád dělám něco, co dává smysl“

Autor aplikace Glucly Pavel Buben: „Rád dělám něco, co dává smysl“

Vadilo mu, že aplikace pro diabetiky jsou příliš složité a nepohodlné, tak si navrhl svou vlastní. S výsledkem může být spokojený. Aplikace Glucly pro monitoring diabetu vyhrála loni v létě celostátní soutěž pro začínající podnikatele T-Mobile Rozjezdy 2018 a zabodovala i v projektu Google for Startups.

K vývoji aplikace pro diabetiky jste se nedostal náhodou. Sám jste diabetik. Můžete prozradit, proč jste se rozhodl vytvořit své vlastní řešení?

Byla to pro mě velká výzva. Vyzkoušel jsem snad všechny aplikace na zapisování naměřených hodnot hladiny cukru v krvi, ale nebyl jsem schopný je používat dlouhodobě. Byly příliš složité na ovládání a zadávání naměřených hodnot bylo nepohodlné. Jako designér mobilních aplikací, jsem se rozhodl přijít s vlastním řešením, a proto jsem navrhl Glucly. Jak říkáte sám jsem diabetik, a tak jsem aplikaci navrhoval tak, aby mi jako diabetikovi vyhovovala. Zaměřil jsem se na hezký a jednoduchý design s jednoduchým ovládáním a jednoduchým exportem dat pro lékaře pomocí sdíleného odkazu.

Aplikace Glucly je tedy velmi jednoduchá. V čem přesně to spočívá?

Glucly

 

Zaměřil jsem se hlavně na zadávání naměřených hodnot. V Glucly je zadání hodnoty otázkou několika desítek sekund. Když jsem měl vymyšlené, jak data do aplikace zadat, zamýšlel jsem se, jak jednoduše dostat data z aplikace tak, aby je mohl pacient předat lékaři. Tak jsem vyvinul export dat z Glucly pomocí sdíleného odkazu. Po kliknutí na odkaz se export dat otevře přímo ve webovém prohlížeči v krásném grafickém zpracování. Lékař si pak data může vytisknout nebo uložit jako PDF. Jednoduchost aplikace tak ocení jak pacienti, kteří svá data do Glucly zadávají, tak lékaři, kteří si poté data zobrazují.

Bude výhodou i český jazyk, nebo je Glucly pouze v angličtině?

V současné době je aplikace pouze v anglickém jazyce, ale už velice brzy bude přidáme český a slovenský jazyk.

Mohli již aplikaci otestovat další uživatelé? Jaké jsou jejich ohlasy?

Glucly

 

Od začátku jsem sbíral zpětnou vazbu jako od kolegů designérů tak i od náhodných lidí kterým jsem o své aplikaci vyprávěl. V současné době, již aplikaci používá řada diabetiků a ohlasy jsou skvělé. Nejčastěji si chválí jednoduchost a hezký design aplikace a také to, že je aplikace díky grafům a průměrným hodnotám motivuje k pravidelnému měření.

Zvítězil jste v soutěži T-Mobile Rozjezdy. Co to pro vás znamenalo?

Vítězství v T-Mobile rozjezdech pro mě znamená skutečně hodně. Je to ocenění mé práce a snahy pomoci lidem s cukrovkou. Kromě jiného je to úžasná zkušenost, jelikož musíte projekt představit odborné porotě ve velice krátkém čase a hlavně porotu zaujmout.

Co porotu nejvíce zaujalo?

Odborná porota ocenila především samotný nápad, jelikož v Česku podobný projekt není. Líbilo se jí také zpracování aplikace a také zohlednila, že jsem měl promyšlený i budoucí vývoj aplikace, její rozšiřování a využití.

Pokud vím, Glucly zaujala i v programu Google for Startups…

Když si Google Glucly vybral byl jsem úplně nadšený, jelikož to pro mě byl i další náznak, že dělám něco co dává smysl. Google pomáhá projektům které jsou ještě na začátku a snaží se jim pomoci a poradit, jak získat první uživatele, jak projekt propagovat a ve finále ho i prodat platícím zákazníkům.

Pro nás, běžné uživatele mobilních aplikací, je těžké si představit kolik práce a úsilí vývoj aplikace obnáší. Můžete nám svoji práci trochu přiblížit?

Vývoj aplikace obnáší několik základních kroků. V mém případě, byl na začátku nápad. Poté jsem si musel ujasnit, proč chci aplikaci udělat a co jiného přinese oproti konkurenci. Poté jsem navrhl design aplikace (nakreslil design v grafickém programu) a jakmile byl hotov, začala se aplikace programovat. Už během programování se části aplikace i testují a občas zjistíte, že ne všechno, co jste na začátku vymyslel je úplně ideální. Proto se občas i během vývoje aplikace mění. Když je první verze aplikace hotová, umístí se do obchodu pro aplikace a uživatelé si ji mohou stahovat. Glucly je v tuto chvílí dostupná pro telefony s iOS a už velmi brzy budou i pro telefony s operačním systémem Android.

Dočetla jsem se, že s cukrovkou 1. typu žijete již tři roky. Jaké byly začátky a jak se vám dnes daří kompenzace?

Osobně si myslím, že jsem cukrovku několik let vesele ignoroval, i když mi docela jasně dávala najevo, že tu je. Měl jsem snad ty úplně nejčastější příznaky, z nichž asi ten největší byla neustálá žízeň, a tedy i časté pití. Pil jsem v podstatě ve dne i v noci a samozřejmě jsem se poté v noci budil na toaletu. Naštěstí moje paní, má zkušenost s cukrovkou, protože její sestra cukrovku má. To mé časté pití jí přišlo podezřelé, a tak jsem si pro jistotu zašel na testy krve a tam se její domněnka potvrdila. Jsem za to moc rád, protože od té doby je vše jenom lepší. V současné době, se mi daří držet hezké hodnoty a cukrovku mám pod kontrolou.

Prozradíte, jaké pomůcky a technologie pro kompenzaci využíváte?

Pro vlastní měření využívám glukometr s technologií bluetooth a samozřejmě svojí aplikaci Glucly. Pro aplikaci inzulinu používám inzulinové pero. V poslední době také testuji senzor na paži, který měří hodnoty pravidelně několikrát během dne. Zajímavost, o které jsem nevěděl, ale je velice praktická, jsou tubičky se sladkým gelem (vanilková příchuť) který využívám při hypoglykemii. Ty nosím u sebe i pro případ nouze.

Jak byste zhodnotil dostupnost nových technologií pro léčbu diabetu u nás v Česku?

To je velice zajímavá otázka. Je jasné že jako designér mobilních aplikací, mám rád technologie. Především jedné firmy prodávající ovoce. 😉 I to byl důvod, proč jsem se pustil do vývoje Glucly. Chtěl jsem, aby lidé více používali technologie, když už má dnes v kapse každý mobil. V tomto ohledu jsme myslím u nás stále ještě na začátku. Diabetici si na nové technologie teprve zvykají. Dost často nevidí benefity, které přináší například mobilní aplikace. Jak jsem zjistil, technologie vyhledávají spíš nově diagnostikovaní pacienti než ti, kteří se s cukrovkou léčí léta. Každopádně i z řad letitých diabetiků, především mladší generace, mám pozitivní ohlasy.

Je něco, co vám tu schází?

V Česku mi určitě schází obecná osvěta ohledně cukrovky, a i tomu bych se v budoucnu rád věnoval. I přesto, že u nás bude už pomalu 1 milión diabetiků, koluje o cukrovce spousta mýtů a pověr. Lidé s cukrovkou jsou například diskriminování při pohovorech do zaměstnání, děti ve škole bývají terčem posměchu atd. Rád bych, aby lidem s cukrovkou společnost spíše pomáhala, než je vyčleňovala. Já sám mám okolo sebe super lidi, kteří se mě na cukrovku ptají a chtějí vědět více bez předsudků. Mám skvělou práci, kde to většina lidí ví, a tak je to v pořádku. Diabetik si přeci cukrovku nevybral.

 

Aplikace jsou jeho práce i koníček

Vystudoval grafiku na Institutu Digitálních médií v Praze. Dnes žije Pavel Buben v Dobříši se svou manželkou Mirkou a dvěma dětmi Barunkou (7) a Jůlinkou (11). Mezi jeho záliby patří filmy, seriály a technologie, zejména od firmy Apple. Nejvíc času však věnuje mobilním aplikacím. Každý týden ve čtvrtek, když vyjde aktualizace na AppStore, nezapomene se podívat, co je nového. Přiznává, že aplikace si stahuje jen proto, aby se podíval, jakou jsou designované a jak fungují.

Soňa Burgerová

534

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku