Australská studie potvrzuje: Chytré hodinky a fitness náramky mohou zvýšit vaši denní aktivitu!

Australská studie potvrzuje: Chytré hodinky a fitness náramky mohou zvýšit vaši denní aktivitu!
Chytré hodinky si můžete pořídit v jakémkoliv věku! Sledování denní aktivity vás bude bavit. Zdroj: Shutterstock

Vědci z University of South Australia přezkoumali téměř čtyři stovky jiných studií zabývajících se používáním přenosných zařízení na sledování denní aktivity. Ty zahrnovaly kolem 164 000 respondentů. Pokud stále váháte s pořízením chytrých hodinek nebo fitness náramku, mohou vás jejich konečné výsledky bádání přesvědčit.

Možná v tom všem hraje velkou roli psychika a přesvědčení, že když máte věci pod kontrolou, více se snažíte. Australští vědci přišli na to, že moderní zařízení pro monitoring pohybu jsou skutečně přínosná pro lidské zdraví – ba co víc, dokážou namotivovat k mnohem delší aktivitě!

Jednoduchá a nízkonákladová cesta k prevenci nemocí

Není tomu tak dávno, co celý svět řešil pandemii Covid-19. Kvůli nejrůznějším restrikcím mohlo mnoho lidí propadnout depresím a úzkostem z nedostatku sociálního kontaktu, nebo nabrat přebytečné kilogramy v důsledku nulové pohybové aktivity. O to pozitivnější je nyní zjištění výzkumníků z Austrálie! Chytré hodinky, fitness náramky či různé krokoměry v mobilech není tak složité v dnešní době sehnat. Dokonce mají v mnoha případech i přijatelnou pořizovací cenu! Proto se jedná o poměrně nízkonákladovou intervenci, která může pomoct předejít rozvoji civilizačních a dalších onemocnění (kardiovaskulární obtíže, cévní mozková příhoda, cukrovka II. typu, duševní nemoci, nebo třeba rakovina).

“Dalším přínosem je, že přenosná zařízení pro monitoring aktivity zlepšují duševní pohodu prostřednictvím zvýšení fyzické aktivity,” říká vědec Ty Ferguson.

Poutavý rozhovor s Kateřinou Čechovou, vrchní sestrou Kliniky diabetologie v nemocnici IKEM

Pojďme si na úvod Kateřinu Čechovou představit. Tato milá dáma pracuje jako vrchní sestra na Klinice diabetologie v IKEM (současně tedy působí i ...

Výsledky studie mají jasné poselství: Propadněte pohybu – je přirozený, zdravý a důležitý

Australská studie přišla s výsledným resumé – lidé, kteří používají zařízení monitorující pohybovou aktivitu, nachodí v průměru o 40 minut denně déle (cca 1 800 kroků) než ti, kteří žádné krokoměry nepoužívají. Kromě toho díky tomu zhubnou za pět měsíců v průměru 1 kilogram nadbytečné hmotnosti. Vedoucí výzkumu Ty Ferguson se k výsledkům studie též vyjádřil: „Přišli jsme na to, že přenosná zařízení sledující denní aktivitu jsou účinná ve všech věkových kategoriích a po stejně dlouhou dobu.“ Také dodal toto: „Fitness náramky, chytré hodinky či krokoměry lidi povzbuzují, aby pravidelně cvičili/hýbali se, a přesvědčují je k tomu, aby se pohyb stal součástí jejich života i cílů, které vedou k hubnutí!“

Ožehavé téma: Měření glykémie u diabetiků přes chytré hodinky

Na závěr vám ještě představíme téma, o kterém se na trhu přenosných zařízení pro monitoring aktivity též hovoří. Jedná se o měření glykémie neinvazivní cestou. Mnohé společnosti však stále řeší to, zda by taková funkce zajistila přesnost, a pokud ano, tak jak. Tato výzkumná cesta ještě zřejmě potrvá. Předpokládá se, že první modely chytrých hodinek s další funkcí (kterou by ocenili diabetici) se představí nejprve v Americe, kde je musí schválit FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv). Až poté by zařízení mířila do Evropy – kde by též musela projít kontrolním a schvalovacím procesem. Že by konec rozpíchaných prstů a kožních potíží u diabetiků visel ve vzduchu?

Zdroj: Unisa.edu, Sciencedaily, Diabetesselfmanagement, Mobilmania.zive

1813

Diskuze k článku