HemaGel Banner

Ateroskleróza je strašák diabetiků. Může za ni hlavně vysoký cholesterol

Ateroskleróza je strašák diabetiků. Může za ni hlavně vysoký cholesterol
Jedním z rizikových faktorů vzniku aterosklerózy je i cukrovka Zdroj: Pixabay

Ateroskleróza je pomalé, komplikované onemocnění, které může začít již v dětství a s přibývajícím věkem se rozvíjí rychleji. Ateroskleróza sice nebolí, ale vede k řadě vážných zdravotních potíží, jako jsou srdeční a cévní choroby – včetně infarktu a mrtvice. Jak ateroskleróza vzniká a jak jí lze předcházet?

Ateroskleróza je cévní onemocnění způsobené hromaděním plaku na vnitřních stěnách tepen, cév, které rozvádějí krev bohatou na kyslík po celém těle. S tím, jak se stěny tepen zesilují, zužuje se cesta pro krev, což může snížit nebo zablokovat průtok krve tělem.

Příčiny aterosklerózy

K hromadění plaku dochází v důsledku vysoké hladiny cholesterolu, tuku, vápníku a dalších látek v krvi. Vysoká hladina špatného cholesterolu LDL v krvi výrazně zvyšuje pravděpodobnost, že se na stěnách tepen bude hromadit plak.

Ateroskleróza zpravidla nevyvolává příznaky, dokud se tepna nezúží nebo neucpe. Jakmile k tomu ale dojde, může se v důsledku sníženého průtoku okysličené krve do orgánů a dalších částí těla projevit angina pectoris a křečovité bolesti nohou při chůzi. Nakonec může dojít k vážným problémům, včetně srdečního infarktu, mrtvice, někdy dokonce i úmrtí. O své zdraví by měli pečovat zejména diabetici. Mezi cukrovkou a aterosklerózou totiž byla prokázána souvislost.

Co je angina pectoris?

Angina pectoris se projevuje bolestí na hrudi nebo nepříjemným pocitem, který vzniká, když srdeční sval není zásoben dostatkem krve bohaté na kyslík. Může se projevovat jako tlak nebo svíravá bolest na hrudi a také v ramenou, pažích, krku, čelisti nebo zádech. Bolest má tendenci zhoršovat se při tělesné zátěži a v chladu, při odpočinku opět mizí. Může ji vyvolat také emoční stres.

Nemoci spojené s aterosklerózou

Ateroskleróza může postihnout jakoukoli tepnu v těle, včetně tepen v srdci, mozku, rukou, nohou a pánvi, a v důsledku toho se mohou vyvinout různá onemocnění podle toho, které tepny jsou postiženy, například ischemická choroba srdeční, onemocnění krčních tepen a onemocnění periferních tepen.

Olivy: Nečekaný spojenec při léčbě obezity a cukrovky

Podle Státního národního ústavu má více než 60 % Čechů nadváhu, trpí jí až čtvrtina dětí. Obezita je nejrozšířenější civilizační onemocnění a ...

Rizikové faktory aterosklerózy

Pravděpodobnost rozvoje aterosklerzózy se u člověka zvyšuje s počtem rizikových faktorů, které se daného člověka týkají. Většinu rizikových faktorů lze kontrolovat a ateroskleróze předcházet, případně ji alespoň oddálit:

  • Nezdravá hladina cholesterolu v krvi. Tento faktor zahrnuje vysokou hladinu špatného cholesterolu LDL a nízkou hladinu dobrého cholesterolu HDL.
  • Vysoký krevní tlak: Krevní tlak se považuje za vysoký, pokud se po určitou dobu udržuje na hodnotě 140/90 mmHg nebo vyšší.
  • Kouření: Může poškozovat a zužovat cévy, zvyšovat hladinu cholesterolu a krevní tlak. Kouření navíc brání zásobování tělesných tkání dostatečným množstvím kyslíku.
  • Inzulínová rezistence: Inzulín je hormon, který pomáhá přesouvat krevní cukr do buněk, kde je využíván. K inzulínové rezistenci dochází, když tělo nedokáže správně využívat vlastní inzulín.
  • Cukrovka: Jedná se o onemocnění, při kterém je v těle vysoká hladina cukru v krvi, protože tělo nevytváří dostatek inzulinu nebo svůj inzulin nevyužívá správně.
  • Nadváha nebo obezita: Nadváha je nadměrná tělesná hmotnost ze svalů, kostí, tuku a/nebo vody (BMI 25 a vyšší). Za obezitu se označuje stav, kdy má člověk BMI 30 a vyšší.
  • Nedostatek fyzické aktivity: Nedostatek tělesného pohybu může zhoršovat další rizikové faktory aterosklerózy.
  • Věk: S přibývajícím věkem se riziko aterosklerózy zvyšuje a genetické faktory nebo faktory životního stylu způsobují postupné hromadění plaku v tepnách. Ve středním a vyšším věku se již nahromadí dostatek plaku, který způsobuje příznaky nebo symptomy, u mužů se riziko zvyšuje po 45. roce věku, zatímco u žen se riziko zvyšuje po 55. roce věku.
  • Rodinná anamnéza časných srdečních onemocnění: Riziko aterosklerózy se zvyšuje, pokud bylo u otce nebo bratra diagnostikováno srdeční onemocnění před 55. rokem věku nebo pokud bylo u matky nebo sestry diagnostikováno srdeční onemocnění před 65. rokem věku. Nicméně, i když jsou věk a rodinná anamnéza časných srdečních onemocnění rizikovými faktory, neznamená to, že se u vás ateroskleróza vyvine, pokud se vás týká jeden z těchto faktorů, případně oba. Změnou životního stylu a/nebo užíváním vhodných léků lze často zmírnit genetické vlivy a zabránit vzniku aterosklerózy, a to i u starších dospělých.

Další rizikové faktory

Vědci pokračují ve studiu dalších možných rizikových faktorů aterosklerózy. Zjistili, že také vysoká hladina bílkoviny zvané C-reaktivní protein (CRP) v krvi může zvyšovat riziko aterosklerózy a srdečního infarktu. Vysoká hladina CRP je důkazem zánětu v těle, který je reakcí organismu na poranění nebo infekci. Poškození vnitřních stěn tepen zřejmě vyvolává zánět a napomáhá růstu plaku. U lidí s nízkou hladinou CRP může ateroskleróza probíhat pomaleji než u lidí s vysokou hladinou CRP. V současné době je realizován výzkum, jehož cílem je zjistit, zda by snížení zánětu a snížení hladiny CRP mohlo rovněž snížit riziko aterosklerózy.

Riziko aterosklerózy může zvyšovat také vysoká hladina tuků zvaných triglyceridy v krvi, to platí zejména u žen.

Mezi další rizikové faktory vzniku aterosklerózy patří:

  • Spánková apnoe porucha, při níž se dýchání během spánku zastavuje nebo je velmi mělké. Neléčená spánková apnoe může zvýšit riziko vysokého krevního tlaku, cukrovky, a dokonce i srdečního infarktu nebo mrtvice.
  • Stres – výzkum ukazuje, že nejčastěji uváděným „spouštěčem“ infarktu je emocionálně rozrušující událost, zejména taková, která zahrnuje hněv.
  • Alkohol – nadměrná konzumace alkoholu může poškodit srdeční sval a zhoršit další rizikové faktory aterosklerózy. Muži by neměli vypít více než dva nápoje obsahující alkohol denně, zatímco ženy by neměly vypít více než jeden nápoj obsahující alkohol denně. To ovšem platí pro zdravé jedince. Diabetici by se měli alkoholu vyhnout úplně.

Předcházení a léčba aterosklerózy

Hlavním předpokladem pro léčbu aterosklerózy je změna životního stylu v kombinaci s lékařskou péčí. Ateroskleróze lze nejlépe předcházet zdravým životním stylem a zdravou stravou. Je potřeba provádět pravidelné kontroly krevního tlaku a hladiny cholesterolu v krvi. Je nutný pravidelný pohyb a udržování zdravé hmotnosti. Kromě toho je potřeba předcházet rozvoji cukrovky nebo již rozvinutý diabetes řádně zvládat, v ideálním případě dosáhnout remise. Dále je nutno přestat kouřit (nebo nikdy nezačít kouřit).

Přestože se díky současným lepším možnostem léčby snížil počet úmrtí na nemoci související s aterosklerózou a zlepšila se kvalita života lidí s těmito nemocemi, počet lidí s diagnózou aterosklerózy je stále vysoký.

Vědci nadále hledají způsoby, jak zlepšit zdravotní stav lidí, kteří aterosklerózou trpí nebo jí mohou onemocnět, a to hledáním účinnějších léků, včasnější identifikací nejvíce ohrožených osob a zkoumáním alternativních způsobů léčby.

Osoby s aterosklerózou by měly úzce spolupracovat s lékařem, aby se vyhnuly závažným problémům, jako je srdeční infarkt a mrtvice, a aby podnikly kroky ke kontrole onemocnění.

Zdroje: news-medical.net, dále dle textu

4992

Diskuze k článku