Aspartam: Jedno z nejpoužívanějších umělých sladidel a také potenciálně rakovinotvorná látka
Umělá sladidla jsou často běžnou součástí života nejen diabetiků. Patří totiž mezi hojně využívané náhrady cukru v potravinářství, jelikož mají mnohem větší sladivost a minimum kalorií. Ke slazení nápojů, potravin, jakož i jako stolní sladidlo se hojně využívá aspartam, který je až 200krát sladší než sacharóza – nyní ho však Světová zdravotnická organizace (WHO) plánuje označit za potenciální karcinogen.
S aspartamem se setkáme opravdu v celé řadě nejrůznějších potravin, jež jsou určeny nejen pro konzumaci diabetiky, ale i populací, která se s tímto onemocněním neléčí. Jako náhražku cukru ho výrobci používají například při výrobě jogurtů, žvýkaček, snídaňových cereálií, zmrzlin, slazených nápojů, hořčice, majonézy, vitamínových doplňků atd. – objevuje se ve více než 6 000 druhů potravinářských výrobků. Jeho využití je opravdu široké, vyhnout se mu ale můžeme v pokrmech či potravinách, které se musí zahřívat – při tepelném zpracování za vyšších teplot totiž dochází k jeho rozkladu. Jeho používání je ale nyní v ohrožení.
Pokud vás zlobí paměť, zamyslete se také nad tím, co jíte. Mohou vám chybět zdravé tuky
Diabetici by se měli zaměřovat na precizní jídelníček z mnoha dobrých důvodů. Pomůže zlepšit stav vlasů, nehtů, dostat se do formy psychicky i ...
Zákaz používání aspartamu může mít dalekosáhlé dopady
Obecně platí, že používání aspartamu není vhodné při vrozené poruše metabolismu, takzvané fenylketonurii, kdy dochází k hromadění fenylalaninu v těle – právě fenylalanin je vedle kyseliny asparagové a malého množství metanolu látkou, na kterou se toto sladidlo při trávení štěpí.
Už od roku 1974, kdy byl aspartam poprvé schválen pro použití v potravinářství, se častokrát vedly debaty o tom, zda se jedná o látku, která je skutečně pro lidské zdraví nezávadná. Objevovaly se zprávy o možném poškození mozku, účincích na nervový systém a dalších negativních vlivech. V roce 2007 vydal časopis Critical Reviews of Toxicology přehled přibližně pěti set studií a článků shrnujících výsledky bádání za posledních 25 let, které označily aspartam za bezpečnou látku, je-li konzumována v běžných dávkách.
Nyní však přichází Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) s novými výsledky bádání a Světová zdravotnická organizace (WHO) plánuje označit aspartam za potenciálně rakovinotvornou látku. Pokud by k tomu skutečně došlo, mělo by toto rozhodnutí velký dopad zejména na potravinářský průmysl.
Pro bylinné kapky nemusíte do lékárny. Tinkturu z bylin si připravíte snadno i doma
Pokud bychom si měli objasnit, co je tinktura, jedná se vlastně o silný alkoholový macerát z léčivých rostlin – zjednodušeně řečeno můžeme také ...
Jaký obsah aspartamu je bezpečný?
Expertní výbor Světové zdravotnické organizace, který se zaměřuje na potravinářské přídatné látky (JECFA), od roku 1981 uváděl hodnotu ADI (Acceptable Daily Intake), tedy bezpečný limit pro konzumaci, 40 mg aspartamu na 1 kg tělesné hmotnosti a den. Tato dávka byla stanovena na základě výsledků klinických testů a studií a vypočítána podle metodiky WHO. V praxi to znamená, že aby dospělý člověk zkonzumoval nadlimitní množství aspartamu, musel by při tělesné hmotnosti 60 kg vypít 12–36 plechovek nápoje slazeného aspartamem (v závislosti na skutečném obsaženém množství).
Nyní se však podle dostupných informací zdá, že dosavadní údaje projdou změnou a k jeho bezpečnosti, respektive riziku pro zdraví nejen diabetiků, by se měla Světová zdravotnická organizace vyjádřit v průběhu následujícího měsíce.
Zdroje: reuters.com, wikipedia.org, ferpotravina.cz, novinky.cz
2171