Hořčík pomůže s prevencí diabetické neuropatie a jiných komplikací, chrání před cukrovkou
Antikoncepce u žen diabetiček
Ženy, které se léčí s diabetem I. i II. typu, by měly miminko náležitě plánovat. Nejvhodnější je takové období, při kterém nedochází k extrémním výkyvům glykémie. Konkrétně řečeno, cukrovka je naprosto kompenzovaná. Jedině tak lze předejít vysokému riziku vzniku vývojových vad u dítěte.
K správnému načasování početí tak může dopomoci významně antikoncepce. U diabetiček nejsou vesměs antikoncepční prostředky kontraindikované. Je ovšem podstatné vybrat takové, které budou ze zdravotní hlediska pro danou ženu nejen účinné, ale také bezpečné.
Ještě, než si řeknete o antikoncepci
Než se žena rozhodne pro jakoukoliv antikoncepci, měla by se nejprve samo sebou poradit se svým ošetřujícím gynekologem/gynekoložkou. Lékař pak doporučuje tu nejvhodnější metodu, s ohledem na zdravotní strav pacientky. Záhodné je navštívit současně i diabetologa. Ten posoudí případná rizika spojená s léčeným diabetem. Mnohá kontraceptiva totiž mohou cukrovku a její průběh negativně ovlivnit a způsobit nežádoucí účinky. Odborníci by tedy měli zvážit všechna pro i proti a podrobně prozkoumat anamnézu dámy v produktivním věku.
Jaké druhy antikoncepce jsou vhodné pro diabetičky?
Jak již bylo uvedeno v úvodu, antikoncepce není u žen diabetiček nijak zakázaná, měla by se však vybírat s rozvahou a ohledem na jejich zdravotní stav. Zdaleka nejbezpečnější z pohledu prakticky nulových nežádoucích účinků, jsou takzvané bariérové metody antikoncepce. Sem lze zařadit používání prezervativů, pesarů či spermicidních krémů. Je ovšem nutné počítat s tím, že tyto prostředky ochrany proti početí nejsou stoprocentně spolehlivé a i přes jejich používání může dojít k oplodnění. Pacientkám ze stran gynekologů jsou současně nabízené i metody hormonální. Zde je jejich krátký přehled:
- Gestagenní hormonální antikoncepce: neobsahuje hormon zvaný estrogen, ale pouze progesteron. Na trhu je k dostání jak v podobě tabletek, tak i injekcí či podkožních implantátů. Tato forma ochrany proti početí je doporučována nejen diabetičkám, ale i ženám s vysokým rizikem vzniku krevních sraženin a také s hypertenzí a srdečními nemocemi v anamnéze. Užívat pilulky mohou v podstatě i maminky, které kojí.
- Kombinovaná hormonální antikoncepce: obsahuje hormon estrogen i progesteron. Vyrábí se zejména ve formě tabletek a vaginálních kroužků. Tato metoda je vhodná pouze u diabetiček, které nemají žádné komplikace cukrovky a neléčí se s jiným závažným onemocněním. Nedoporučuje se též u žen, které jsou starší pětatřiceti let a kouří cigarety.
Nitroděložní tělísko a vše kolem něj
Pokud žena nechce v několika dalších letech otěhotnět anebo již porodila a další děti s partnerem neplánuje, je možné zauvažovat o zavedení nitroděložního tělíska. To existuje ve dvou variantách a zavádí se zpravidla na 3 roky až 5 let. Za prvé je k dispozici hormonální tělísko. To spadá do tzv. gestagenní metody antikoncepce, tudíž by mohlo být vhodné i pro většinu diabetiček, které spadají do rizikové skupiny pro vznik žilní trombózy či jiných nežádoucích projevů. Za druhé mají dámy na výběr nehormonální tělísko, které jak již sám název napovídá, neobsahuje žádné hormony. Je vyrobené zpravidla z měděného materiálu (někdy i ze stříbra či zlata) a bývá další možnou alternativou kontracepce u žen s diabetem. Kontraindikace zavedení nitroděložního tělíska by pak měla pacientka léčená s cukrovku, probrat se svým gynekologem.
A co ženy, kterým byl diagnostikován prediabetes?
Ještě bychom neměli opomenout jednu skupinu žen. A to ty, které již těhotné jednou či víckrát byly a objevil se u nich gestační diabetes neboli těhotenská cukrovka. V souvislosti s tím lékař často v anamnéze uvádí tzv. prediabetes, tedy riziko rozvoje cukrovky II. typu v pozdějším věku. V úvahu by měl odborník vzít rovněž to, zda se pacientka léčí s vysokým cholesterolem, vysokým tlakem a zda je její hmotnost optimální. Obezita totiž také zvyšuje riziko vzniku diabetu II. typu. Všechny tyto faktory musí být u prediabetických pacientek pečlivě zváženy, než-li jim gynekolog předepíše antikoncepci.
Shrnuto a podtrženo: nelze přesně říct, jaký druh antikoncepce je pro diabetičky nebo prediabetické pacientky nejvhodnější. Každá dáma by tak měla být lékaři posuzována zcela individuálně a zejména podle dostupné osobní i rodinné anamnézy.
Autor: Iveta Reinisch, Foto: Shutterstock
1634
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný