HemaGel Banner

Americký revoluční výzkum: Nová bionická slinivka by diabetikům mohla značně usnadnit život

Americký revoluční výzkum: Nová bionická slinivka by diabetikům mohla značně usnadnit život
Slinivka břišní je odpovědná za produkci inzulínu Zdroj: Shutterstock

Ve Washingtonu byla nedávno představena nově vyvinutá bionická slinivka, která by mohla ukončit nutnost aplikace bolestivých injekcí u pacientů s diabetem. Toto revoluční zařízení používá unikátní algoritmus řídící implantované inzulínové pumpy, které mohou být přizpůsobeny specifickým potřebám každého pacienta. Prvotní počítačové simulace ukazují, že dodávání inzulínu tímto systémem je rychlé a účinné a velmi věrně napodobuje přirozenou funkci těla.

Tým vědců z amerického hlavního města pokročil ve výzkumu umělé slinivky a přichází s dalšími vylepšeními. Diabetici 1. typu se v budoucnu mohou těšit na přesnou a zcela bezbolestnou aplikaci inzulínu. Výzkum je zatím však ve fázi počítačových simulací.

Automatické dávkování inzulínu pomocí nově navržené pumpy je přesnější než kdy dříve

Nejenže je nitrobřišní infuze inzulínu mnohem přirozenější, protože napodobujete fungování fyziologie těla, ale zjednodušuje to častý kontrolní problém s dobrým načasováním aplikace inzulínu, jelikož nedochází k opožděné dodávce inzulínu,” vysvětluje autor studie Claudio Cobelli.

Tento umělý orgán by mohl zásadně transformovat léčbu diabetu. V současné době se na celém světě potýká s diabetem 1. typu 46,3 milionu lidí, přičemž počet jedinců s tímto onemocněním ročně stoupá o tři procenta. Řízení této nemoci vyžaduje přesné výpočty potřebné dávky inzulínu, přičemž mnoho pacientů potřebuje několik dávek denně, aby dokázali stále kontrolovat hladinu cukru v krvi.

Modré květy čekanky lahodí očím, kořeny prospívají játrům. Sirup s inulinem je vhodnou součástí diabetické kuchyně

Čekanka (Cichorium intybus) je krásná, modře kvetoucí bylina, která se používá jako tradiční léčivo na mnoho neduhů. Své místo má v léčbě ...

Nynější inzulínové systémy jsou náchylné k mnohým chybám

V současné době vyžadují automatické systémy doplňování inzulínu a dále je nutné, aby pacienti manuálně zadávali svou konzumaci sacharidů a systém informovali o plánovaném jídle dopředu. Tyto systémy navíc pomalu detekují a podávají inzulín, což zvyšuje riziko nepřesností kvůli zpoždění jeho dodávky a kvůli možným chybám při manuálním výpočtu jídla. Toto bohužel v důsledku vede k vysokému výskytu hyperinzulinémie – stavu, který poškozuje velké krevní cévy.

“Zapomeňte na cukrovku” jednou pro vždy

Jako reakci na tyto složité výzvy vytvořil mezinárodní tým vědců model, který zohledňuje individuální potřeby a odlišnosti pacientů. Nově navržená pumpa funguje rychle, přesně a eliminuje potřebu zadávání konzumovaných jídel.

“Nově vytvořený model bionické slinivky přináší pacientům značnou úlevu. Představuje velmi jednoduchý a účinný regulátor glykémie pro každodenní situace,” dodává autor výzkumu Cobelli.

Spojením dat z předchozích výzkumů s aktuálními výsledky experimentů ověřili vědci algoritmus řízení pumpy, který je schopen přizpůsobit se odchylkám v pravidelnosti načasování jídel – snídaně, oběda i večeře. Jejich práce, publikovaná v časopise APL Bioengineering, je součástí evropského projektu s názvem “FORGET DIABETES” (česky „Zapomeňte na cukrovku“). Tato iniciativa si klade za cíl urychlit vývoj technologií automatického podávání inzulínu.

Výzkum bionické slinivky představuje zásadní krok kupředu v léčbě diabetu, který otevírá dveře k novým možnostem a významně zlepšuje životy pacientů s touto nemocí. Bionická slinivka nabízí nový pohled na regulaci cukrovky a ukazuje, jak daleko jsme se posunuli v medicínské technologii. Nastiňuje blížící se budoucnost, kde diabetes méně zatěžuje běžný režim a kde pacienti mohou žít plnější a zdravější život bez bolesti.

Zdroje: studyfinds, publishing.aip, sciencedaily

6996

Diskuze k článku