Amarant ocení v jídelníčku i diabetici! MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníková, Ph.D. představuje méně známou “nepravou” obilovinu
Už jste slyšeli o amarantu, ale nevíte, co to je? Možná vám jeho název připomíná slovo amaroun z legendárního seriálu Návštěvníci. Ale vězte, že tato rostlina, česky zvaná laskavec, je zdravou potravinou, která by neměla chybět ve vašem jídelníčku. Největší prospěch z ní mají sportovci, vegetariáni a lidé s celiakií či vysokým cholesterolem.
Chcete-li se zdravěji stravovat, zkuste vyměnit přesnici za amarant neboli laskavec. Je to kvalitní “nepravá” obilovina. Svým vzhledem připomíná spíše dekorativní rostlinu a na pěstování je poměrně nenáročná. Vyprodukuje až 500 tisíc miniaturních semen podobných semenům máku. Jsou velmi malá, s barvou od bělavé přes béžovou, hnědou až černou. Dají se sklízet až 3x do roka.
Před vařením propláchnout
Amarant si přidávejte do salátů a všude tam, kde vám nebude vadit jeho typická, sladká oříšková vůně a chuť. Před vařením je potřeba propláchnout ho ve studené vodě a zalít vodou – podobně jako při vaření rýže. Doba varu je přibližně 20 minut. Při vaření i pečení pak můžete vyzkoušet rovněž amarantovou mouku! Výborné jsou z této mouky například palačinky či vdolky. Amarantové listy jsou zase vhodné do salátu, připravují se podobně jako špenát.
Amarant můžete v obchodě koupit jako semínka, vločky, mouku, kroupy, těstoviny nebo čerstvé listy.
MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníková, Ph.D.: Čím lidé sladí aneb Nejběžnější umělá sladidla
Ideální sladidlo bohužel nebylo dosud nalezeno. Pro běžnou populaci zdravých lidí jsou nejvhodnějšími sladidly bezesporu sacharóza, glukóza a ...
Užitečný zdroj bílkovin
Amarant je užitečný především díky svému složení. Semena a listy amarantu obsahují velmi kvalitní bílkoviny, které se aminokyselinovým složením blíží až plnohodnotným bílkovinám živočišného původu. Především mají vysoký obsah lysinu (nezbytná aminokyselina, kterou si tělo nedokáže vyrobit samo), albuminu (hlavní bílkovina lidské krve) a sirných aminokyselin. Neměli bychom zapomenout zmínit také amarantovou vlákninu, železo, bílkoviny, polysacharidy, vitaminy B2, B3, E, vápník, hořčík a kyselinu listovou.
Amarant působí v mnoha ohledech příznivě na náš organismus:
- Podporuje imunitní systém a obranyschopnost.
- Zlepšuje trávení a je vhodný pro celiaky.
- Pomáhá při zácpě, rakovině tlustého střeva, hemeroidech.
- Podporuje činnost mozku a krvetvorbu.
- Snižuje cholesterol.
- Preventivně působí před kardiovaskulárními onemocněními.
- Urychluje metabolismus živočišných bílkovin.
- Zlepšuje kondici při osteoporóze.
- Působí podpůrně na činnost jater a žlučníku.
Nízký glykemický index
Výhodou amarantových semínek je, že mají nízký glykemický index (GI 34 %), to znamená, že zasytí na delší dobu. Mouka z amarantu má pak GI 70 % stejně jako mouka pšeničná. Pro porovnání – žitná mouka má GI 61 % a pohanková GI 50 %.
Energetická hodnota 100 g amarantu = 1496,5 kJ/365 kcal, 15 g bílkovin, 6 g tuků, 62 g sacharidů a 9 g vlákniny (1 VJ/výměnná jednotka = 16 g amarantu).
Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný text užitý v původním znění a se souhlasem autorky MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníkové, Ph.D.
5180