Recept na svatomartinské rohlíčky: Upečte si pečivo rozplývající se na jazyku a dodržte tradice ke svátku sv. Martina
Alulóza: Přírodní náhražka cukru s minimem kalorií. Nezvyšuje glykemii, má ale svá rizika
Zdroj: Freepik
Vzdát se cukru je pro mnoho diabetiků velkým sebezapřením. Dobrou zprávou je, že stejnou sladkou chuť i strukturu jako cukr má alulóza – přírodní, nízkokalorický cukr, který obsahuje pouze zlomek kalorií a nezvyšuje hladinu glukózy v krvi. I když se jedná o potravinu schválenou Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a představuje tedy slibnou alternativu, existují i přesto určité důvody k opatrnosti při jejím užívání. Pojďme se na alulózu podívat podrobněji.
Výhodou alulózy na rozdíl od jiných cukrů je především to, že nemá jakýkoliv vliv na hladinu cukru v krvi a obsahuje zhruba jednu desetinu kalorií v porovnání s běžným cukrem – je tedy jeho dobrou náhradou.
Alulóza pod lupou
Pokud bychom se měli zaměřit na to, co to vlastně alulóza je, pak dojdeme k tomu, že se jedná o přírodní, tzv. vzácný jednoduchý cukr, který se přirozeně vyskytuje v některých potravinách (fíky, rozinky, pšenice, javorový sirup) – v těch je však obsažen jen ve velmi malých množstvích, proto se vyrábí uměle. Známá je také jako D-alulóza či D-psikóza, chemicky je podobná fruktóze a glukóze, avšak oproti nim je metabolizována odlišně, proto na rozdíl od jiných cukrů nemá žádný vliv na hladinu glukózy v krvi nebo inzulínu.
Nejčastěji je vyráběna z celulózy či škrobu, původně byla vyráběna z kukuřice. A zatímco běžný stolní cukr (sacharóza) obsahuje 4 kalorie v jednom gramu, alulóza má ve stejném množství pouze 0,4 kalorie. Alulóza pak má 70% sladivost sacharózy, tj. běžného cukru – potraviny s ní slazené jsou tedy cca o třetinu méně sladké, než jsme zvyklí u cukru.
Nejlepší cviky při neuropatii: Vhodný pohyb pomůže snížit bolest a zpomalit zhoršování nemoci
Poškození nervů neboli diabetická neuropatie postihuje především diabetiky 2. typu a trápí přibližně polovinu z nich. Na vině jsou nevyrovnané ...
Sladidlo schválené FDA
Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil alulózu jako bezpečné sladidlo. Její obsah nemusí být uváděn samostatně v nutričních údajích na etiketách potravin, musí však být zahrnuta do celkového množství sacharidů.
Zdravotní přínosy alulózy
Jak už jsme zmínili výše, alulóza může být prospěšná nejen pro diabetiky, a to především díky svému nízkému obsahu kalorií. Alulóza nemá žádný vliv na hladinu cukru v krvi, navíc ale může eliminovat výkyvy krevního cukru po jídle.
To, že je alulóza schopna působit proti prudkému nárůstu hladiny cukru v krvi, potvrdila studie z roku 2021. Vědci zde prokázali, že požití 10 gramů alulózy rozpuštěné ve sklenici vody vedlo ve srovnání s požitím čisté vody ke snížení plazmatické koncentrace glukózy půl hodiny po konzumaci 50 gramů stolního cukru. Vzorek testovaných osob byl však malý, studie se zúčastnilo pouze 30 osob, proto je třeba dalšího zkoumání.
Pozitivní dopad by alulóza mohla mít i na hubnutí, i když i zde je třeba důkladnějšího zkoumání. Nicméně studie z roku 2018, která byla provedena na 121 osobách, došla k závěru, že u osob, kterým byly suplementovány vysoké dávky alulózy (7 gramů dvakrát denně), došlo po 12 týdnech k významnému poklesu procenta tělesného tuku ve srovnání s kontrolní skupinou a se skupinou, které byla podávána nízká dávka alulózy (4 gramy dvakrát denně).
Pozor na vedlejší účinky
I když se alulóza zdá být bezpečným sladidlem, je třeba určité opatrnosti. Konzumaci alulózy by měly věnovat pozornost zejména osoby aplikující si inzulin – vzhledem k tomu, že je její množství zahrnuto na etiketách potravin v celkovém obsahu sacharidů, ale neovlivňuje hladinu cukru v krvi, mohla by způsobit nízkou hladinu cukru v krvi v důsledku aplikace většího množství inzulinu, než je skutečně třeba.
Nadměrný příjem alulózy pak může negativně ovlivnit gastrointestinální trakt a způsobit nadýmání, plynatost, průjem či bolesti žaludku. Je proto třeba dodržovat maximální doporučené dávkování: maximální jednorázová konzumace je stanovena na 0,4 gramu alulózy na 1 kilogram tělesné hmotnosti, přičemž maximální celková denní dávka nemá překročit 0,9 gramu na kilogram tělesné hmotnosti. Pokud tedy vážíte například 70 kilogramů, můžete bezpečně jednorázově zkonzumovat 28 gramů alulózy, a za den pak celkově maximálně 63 gramů alulózy.
Z vánočního deníku: Tchyně nám zkazila Vánoce. Nebylo nic, co bychom udělali dobře
S tchyní jsme nikdy neměly extra vroucí vztah, ale vzájemně se tolerujeme a vycházíme spolu hlavně kvůli Honzovi – jejímu synovi a mému ...
Závěrečné doporučení
Alulózu tedy můžete v rozumné míře používat k pečení, vaření i dochucování potravin – jednoduše všude tam, kde byste standardně použili cukr. Obezřetní však buďte především při léčbě diabetu pomocí inzulinu – v takovém případě, či v případě jakýchkoliv jiných pochybností, konzultujte zařazení alulózy do jídelníčku se svým ošetřujícím lékařem či diabetologem.
Zdroje: fda.gov, faktaozdravi.cz, drc.bmj.com, ncbi.nlm.nih.gov
Foto: Freepik
7479