Alkohol a diabetes: Je možné dopřát si skleničku, nebo je nutná doživotní abstinence?

Alkohol a diabetes: Je možné dopřát si skleničku, nebo je nutná doživotní abstinence?
Alkoholu se není třeba bát, obezřetnost je ale na místě. Zdroj: Freepik

Posezení v hospůdce je pro některé součástí každodenního života. Podle statistik však pijí lidé s diabetem o polovinu méně než ostatní dospělí, a to z jednoduchého důvodu. Bojí se, jak na alkohol bude jejich tělo reagovat. Je pravda, že dlouhodobé pití poškozuje játra, mozek i cévy, ale na druhou stranu může být alkohol prospěšný pro naše srdce. Pojďte se podívat, ve kterých ohledech může být pro diabetiky alkohol nebezpečný, a ve kterých případech se bát nemusíte.

Alkohol je v prvé řadě nositelem prázdných kalorií a jeho pravidelné pití může zhoršit některé komplikace cukrovky. Takže ano, můžete pít, ale musíte si být také vědomi toho, jak vaše tělo bude reagovat.

Fakt: Závrať, ospalost a dezorientace jsou příznaky opilosti, ale i hypoglykémie.

Alkohol a játra

Úplně na začátek je potřeba říct, že alkohol je pro tělo látkou cizorodou, a proto se ji snaží tělo velmi rychle vypudit. K tomu jsou určena naše játra, která tuto látku zpracovávají, a poskytují tak tělu určitou ochranu. Játra jsou však pro diabetiky obzvlášť důležitá a mají zásadní roli ve fungování našeho těla. Vytváří glukagon, který do těla postupně uvolňuje glukózu, a to především v takzvaných „hladových oknech“ (tedy mezi hlavními jídly).

V momentě, kdy vypijeme větší množství alkoholu, bude tělo za svůj prvořadý úkol považovat zpracování alkoholu a jaksi pozapomene na to, že tělo potřebuje nějakou glukózu. V těchto případech dochází u diabetiků k hypoglykémii (u těch léčících se inzulínem, ale i u těch využívajících perorální antidiabetika – především sulfonylurey a meglitinidy).

Fakt: Alkohol může v krvi způsobit hypoglykémii i 12 hodin po požití.

Je nějaký vhodný alkohol pro diabetiky?

Je nutné vycházet ze znalosti vlastního léčebného režimu, a hlavně svého těla. Mnoho lidí si myslí, že alkohol jsou samé sacharidy, ale pravdou je, že například víno je prakticky bez sacharidů. Je tedy potřeba znát a vědět, v jakém alkoholu se případné sacharidy nacházejí.

Fakt: Pamatujte na to, že v případě vážné hypoglykémie vám injekce glukagonu nepomůže. Ta totiž aktivuje játra, která jsou však teď “mimo provoz”, protože se snaží odbourat alkohol v těle.

Alkohol a jeho vliv na krevní cukr:

  • Pivo – obsahuje poměrně mnoho maltózy, která se v krevním řečišti ihned vstřebává, a z toho důvodu můžete zaznamenat i poměrně rychlý nárůst glukózy (jedním pivem samozřejmě svá játra nezatížíte, ale třemi kousky nejen výrazně ovlivníte svou glukózu, ale navíc i neúměrně zaměstnáte svá játra).
  • Víno – červené je spojováno, díky obsahu antioxidantů, s větším zdravotním přínosem pro diabetiky, ale ani bílé suché víno nebo Prosecco není vůbec špatnou volbou.
  • Vermut, portské, sherry – to jsou dezertní vína, která díky svému podílu sacharidů nejsou ve větší míře vhodná.
  • Šampaňské – to se zdá jako nejlepší volbou při diabetu. To totiž obsahuje minimum sacharidů, a to především odrůdy typu brut.
  • Destiláty – obsahují jen málo nebo vůbec žádné sacharidy. Při jejich konzumaci však nejčastěji dochází k riziku hypoglykémie, a to kvůli vysokému obsahu alkoholu.
  • Smetanové likéry – jsou jednoznačně nevhodné při diabetu, protože obsahují příliš mnoho cukrů.
  • Míchané nápoje – je dobré přemýšlet nad tím, že i vodka s džusem bude obsahovat nějaké sacharidy. Volte raději limonády s náhradními sladidly.

Víme, na co máte nárok: Diabetické pomůcky hrazené zdravotní pojišťovnou a další

Mezi pomůcky hrazené zdravotní pojišťovnou nepatří samozřejmě jen perorální antidiabetika nebo inzulín, ale například i očkování proti chřipce, ...

Zdravotní výhody a nevýhody

Samozřejmě je potřeba říct, že občasné epizody s alkoholem v našem životě nenaruší celoroční snažení o udržení správné glykémie v krvi. Studie dokonce ukazují, že mírná konzumace vína je spojena se snížením rizika srdečních onemocnění, a dokonce i se snížením rizik diabetické retinopatie.

Fakt: Za mírnou konzumaci se považují dvě piva u muže a jedna sklenička vína u ženy.

Nevýhodou dlouhodobého pití, nebo dokonce alkoholismu, u diabetika je zhoršená kontrola cukru v krvi. U dobře „živeného“ diabetika je vyšší riziko hyperglykémie, podvyživení jedinci, kteří jídlu moc nedají, mají zase větší rizika hypoglykémie. Oba stavy:

  • zvyšují riziko impotence u mužů a nemožnost otěhotnět u žen,
  • způsobují periferní neuropatii, případně retinopatii,
  • mohou být příčinou nabírání na váze.

Rady na závěr

Počítat sacharidy na večírku, kde se hodně jí a pije, může být někdy obtížné. Vy budete mít pocit, že musíte navýšit svou dávku inzulínu, ale není to vždy tak jednoznačné. Většinou vás zábava a alkohol ochrání od starostí měřit si glykémii a skutečné hodnoty zjistíte až doma před ulehnutím do postele. Tam může nastat velký šok, že je vaše glykémie i hodně přes dvacet. Velikou chybou by v tomto případě bylo dopíchnout si inzulín a jít spát. V první řadě hrozí hypoglykémie a v druhé řadě, že ji naše tělo zaspí, protože je stále omámené alkoholem.

Co je důležité před každým pitím alkoholu:

  1. Najezte se! Nikdy nepijte na lačný žaludek a svačinky si dávejte i v průběhu pití.
  2. Nikdy nepijte při hypoglykémii.
  3. Vyhněte se přílišné fyzické námaze, která by vedla k dalšímu poklesu krevního cukru (např. tancování).
  4. Vždy by měl někdo ve vašem okolí vědět, že jste diabetik.
  5. Bez ohledu na to, jak strašně se cítíte, hypoglykémii musíte léčit okamžitě.
  6. Před ulehnutím do postele si na noční stolek připravte něco sladkého.
  7. Pokud jste doma sami, nastavte si budík v různých intervalech, abyste si změřili cukr.
  8. Ráno se nasnídejte!

Zdroje: diabetes.org.uk, healthline.com, diabetickaasociace.cz, diabetes.org

54284

Diskuze k článku