Bis Bis

Alergie na pyly umí řádně potrápit: Od senné rýmy či kýchání mohou ulevit přírodní antihistaminika, třeba kopřiva

Alergie na pyly umí řádně potrápit: Od senné rýmy či kýchání mohou ulevit přírodní antihistaminika, třeba kopřiva
Sezónní alergie jsou velmi nepříjemné Zdroj: Freepik/Freepik

Patříte také k těm lidem, kteří s příchodem jara a prvními rozkvetlými rostlinami okamžitě vytahují kapesník z kapsy? Nebo jen mžouráte na svět, protože skrz opuchlé oči nic nevidíte? A kýchání už vás přivádí k šílenství? Pak jistě víte, že pomocnou ruku vám podají antihistaminika neboli léky používané k léčbě alergických reakcí a příznaků alergií. Víte ale, že existují i přírodní antihistaminika, která by vám mohla – alespoň v případě mírnějších příznaků – také pomoci? Pojďme si některá z nich dnes představit.

Slzení očí, zarudlé oči, kýchání či ucpaný nos – to jsou typické příznaky sezónní alergie, jejímž nejčastějším viníkem jsou kvetoucí stromy. Pyl, tedy velmi jemný prášek, který vedle stromů produkují i další kvetoucí rostliny, trávy i plevele, je pro mnoho lidí – včetně těch, kteří jinými alergiemi netrpí – velmi silným alergenem.

Proč se objevuje sezónní alergie na pyl

Alergie na pyl, často označovaná také jako senná rýma či sezónní alergie, se objevuje, když imunitní systém mylně identifikuje pyl jako nebezpečnou látku. Imunitní systém standardně brání tělo před škodlivými vetřelci, jako jsou viry a bakterie, aby v organismu nepropukla nemoc. A jako nebezpečného vetřelce může u některých lidí tento systém identifikovat také právě pyl. V tu chvíli začne imunitní systém produkovat nejrůznější chemikálie, aby proti pylu bojoval. Jednou z nejvýznamnějších chemikálií při tomto procesu je histamin, proto se pro léčbu příznaků alergie používají právě léky nazývané antihistaminika, jejichž účelem je blokovat účinek histaminu.

Inkontinence a diabetes: Cukrovka může vést k častějším problémům s nechtěným únikem moči

Inkontinence v číslech O tom, že je inkontinence problémem, o kterém je třeba mluvit, jasně hovoří následující čísla: Jen u nás se s touto ...

Příznaky pylové alergie

Mezi příznaky pylové alergie, podle kterých můžete poznat, že váš imunitní systém vnímá pyly jako nepřítele, nejčastěji patří:

  • tlak v dutinách, který může způsobit bolest obličeje,
  • rýma,
  • ucpaný nos,
  • svědivé, slzící oči,
  • bolest v krku,
  • kašel,
  • oteklá, namodralá kůže pod očima,
  • snížená chuť nebo zhoršený čich,
  • zhoršené astmatické reakce.

Nejčastější alergeny v průběhu jara

Rostlin, které produkují pyly, na něž může vaše tělo reagovat, existují stovky a bez otestování u lékaře často sami nerozpoznáte, která rostlina vám dělá ten největší problém. Přesto se dají určit nejčastější alergeny, ke kterým patří kvetoucí břízy (jedna vzrostlá bříza dokáže vyprodukovat 5,5 milionu zrnek pylu), kvetoucí duby, různé druhy travin či kvetoucí jehličnany.

Je důležité uvědomit si, že i když zrovna ve vaší bezprostřední blízkosti nic nekvete, pyl unášený větrem může urazit stovky kilometrů – takže se mu jednoduše nevyhnete, i když vypleníte celou svou zahradu.

Přírodní antihistaminika pro potlačení příznaků sezónní alergie

Pokud máte slabší příznaky alergie a nechce se vám hned sahat po volně prodejných lécích z lékárny, můžete sáhnout po některých přírodních produktech, které vědci zkoumají pro jejich účinky mimo jiné také na potlačení alergických reakcí. Mezi ně patří například následující:

Vitamín C

Tento vitamín je doporučován především v zimních měsících pro podporu imunity, ale dle vědců může také pomoci zmírnit příznaky alergické rýmy, jako je svědění a kýchání. Důležité ale je pohlídat si jeho dostatečný příjem ve stravě (vysoký obsah je například v citrusech, bobulích či listové zelenině), případně jej doplnit pomocí doplňků stravy.

Kopřiva

Zatímco zahrádkáři tuto bylinku ze srdce nesnášejí, bylinkáři na ni nedají dopustit – a pozitivní účinky jí připisují i vědci. Mimo jiné totiž může kopřiva fungovat jako přírodní antihistaminikum a vést ke zmírnění alergických příznaků. Dopřát si můžete například kopřivový čaj, vyrobit si domácí kopřivovou tinkturu nebo si zakoupit doplňky stravy s extraktem z kopřivy.

Kvercetin

Dalším přírodním antihistaminikem je antioxidant kvercetin. Ten je znám především pro své pozitivní účinky na oběhový systém a srdce, ale dokáže si poradit i s celou řadou dalších potíží, včetně problémů spojených s diabetem, jako je diabetická nefropatie či snížení rizika inzulínové rezistence. Vědci ale také zjistili, že může fungovat i jako antihistaminikum a být schopen účinně zmírnit alergické příznaky.

Kvercetin lze doplnit do organismu v podobě doplňku stravy nebo jednoduše můžete přidat do svého jídelníčku více potravin bohatých na kvercetin, například cibuli, jablka, grapefruity či méně známou okru.

Probiotika

Potraviny bohaté na probiotika, jako je kysané zelí, jogurt, zakysaná smetana, kombucha či tempeh, jsou doporučovány zejména pro udržení nebo zlepšení hladiny prospěšných bakterií ve střevech. Vědci nyní ale zjistili, že probiotika mohou také pomoci zmírnit a předcházet alergickým příznakům. A navíc mohou probiotika pomoci zmírnit příznaky astmatu a atopické dermatitidy. Pokud tedy trpíte sezónními alergiemi, můžete zvážit přidání více probiotických potravin do svého jídelníčku.

Devětsil

Méně známá bylina z čeledi hvězdnicovitých má mít dle svého názvu devět sil. Pozitivních účinků na organismus má skutečně více, například může být účinný při snižování intenzity a frekvence migrénových záchvatů. V souvislosti s naším tématem ale můžeme využít jeho síly při léčbě senné rýmy – vědci jej totiž považují za bezpečnou a účinnou přírodní možnost léčby u osob se sezónní alergickou rýmou. Využít lze olejový extrakt, případně doplňky stravy s extraktem z devětsilu.

Bromelain

Dalším silným antioxidantem je bromelain, který obsahuje komplex osmi proteolytických enzymů. Kromě toho, že bojuje proti oxidačnímu stresu, se používá jako pomocný prostředek proti zánětlivým reakcím, jako antikoagulant pro ředění krve a jakožto proteolytický enzymový komplex také usnadňuje trávení bílkovin, které štěpí na aminokyseliny, takže pomáhá předcházet zažívacím potížím, jako je nadýmání či pálení žáhy.

Bromelain je ale také účinný při léčbě respiračních potíží a zánětů spojených s alergiemi. Vědci zjistili, že může být účinný proti sinusitidě, tedy zánětu nosních cest způsobenému alergiemi nebo nachlazením. Odborníci doporučují získávat bromelain z přírodních zdrojů, tedy především konzumací ananasu.

Můj příběh: Po smrti tchána začala být tchyně konečně milá. Do doby, než jí diagnostikovali cukrovku

Andrea bydlí s manželem v rodinném domě jeho rodičů – tchán s tchyní bydleli v přízemí, oni v patře. Na vlastní bydlení nikdy nenaspořili a ...

Léčba příznaků alergie

Vedle přírodních antihistaminik je k dispozici několik volně prodejných léků na alergii, které vám pomohou zmírnit její projevy. Mezi ně patří zejména antihistaminika, jako je cetirizin, difenhydramin nebo fexofenadin.

Lékař vám může předepsat také léky na předpis, mezi nejběžnější patří:

  • kortikosteroidy, jako je prednisolon;
  • antagonisté leukotrienových receptorů, jako je montelukast a zafirlukast, které se používají především při léčbě astmatu, ale jsou schopny zmírnit i příznaky senné rýmy;
  • nosní spreje s dekongescentem, jako je oxymetazolin hydrochlorid a fenylefrin hydrochlorid.

Pokud k léčbě příznaků alergií nestačí léky, může lékař doporučit také injekce proti alergii, jež jsou formou imunoterapie, modifikují reakci imunitního systému na alergen a pomáhají snižovat závažnost alergických reakcí.

Jak předcházet pylovým alergiím

Stejně jako u jiných alergií je nejlepším způsobem, jak předcházet pylové alergii, vyhýbat se alergenu. Jenže pyl je na jaře téměř všude, takže je vyhýbání se mu složité. Přesto existují cesty, jak expozici tomuto malému vetřelci snížit. Především je vhodné nevycházet z domu během suchých a větrných dnů či dnů, kdy je vysoká pylová zátěž. Namísto větrání je vhodnější použít klimatizaci, velmi vhodným řešením v interiéru je použití čističky vzduchu. Venku pak můžete nosit ochranu dýchacích cest s výkonným filtrem.

Vhodné také je ihned se po příchodu z venku osprchovat, a to včetně umytí vlasů. Stejně tak byste měli vyprat oblečení, které jste měli venku na sobě. Prádlo rozhodně nesušte venku, ale doma, ideálně v sušičce. Doma byste pak měli udržovat pořádek, otírat pravidelně prach a pravidelně vysávat vysavačem s HEPA filtrem.

Březová míza: Tekutina z břízy platí za elixír mládí či nápoj bohů. Pročistí játra i ledviny a zbaví jarní únavy

Bříza bělokorá (Betula pendula) je u nás velmi rozšířený strom, který bezpečně poznáme díky kmeni pokrytému bílou až šedou kůrou, která se snadno ...

Pomoc při alergiích hledejte u lékaře

Pokud se u vás objevují alergické příznaky pravidelně, nebo jsou závažnějšího charakteru, měli byste vždy vyhledat pomoc lékaře. Ten vám může zjistit alergie pomocí krevních testů nebo vás může poslat na alergologii na kožní prick test, kdy jsou na pokožku předloktí aplikovány kapky roztoku s danými alergeny a po 15–20 minutách se vyhodnocuje reakce na tento alergen (v případě alergie se na kůži objeví svrbivý pupínek).

Stejně tak byste se měli s lékařem či lékárníkem poradit o užívání přírodních či volně dostupných antihistaminik, a to především tehdy, léčíte-li se s nějakým chronickým onemocněním, jako je i cukrovka, či užíváte pravidelně léky. Ty totiž mohou interagovat s dalšími účinnými látkami jiných léků či doplňků stravy, a jejich účinek se tak může snižovat či zvyšovat.

Zdroje: healthline.com, sciencedirect.com, nzip.cz, dále dle textu

2137

Diskuze k článku