Alergie na inzulín je výjimečná. Přibližte si však její příznaky
Léčba diabetu I. typu vyžaduje celoživotní užívání inzulínu dle předpisu lékaře. Pacient pak může použít k jeho aplikaci inzulínové pero anebo inzulínovou pumpu. Pakliže je léčebný proces na úplném počátku, je třeba sledovat reakce po podání látky. I přesto, že jsou alergie na inzulín vzácné, mohou se vyskytnout.
Představíme vám několik příznaků, které mohou korespondovat s alergií na inzulín. Pokud některé z nich zaznamenáte na sobě, rozhodně je nepodceňujte a aktivně vyhledejte svého ošetřujícího lékaře a diabetologa. V případě potvrzení nesnášenlivosti preparátu dojde zřejmě k jeho změně.
Jak se projevuje alergie na inzulín?
Alergie na inzulín je nežádoucí reakcí, která vyžaduje zvýšenou pozornost. Projevy může diabetik zaznamenat již po půl minutě od aplikace léčivé látky, ale také o několik minut až hodin později. Nejčastěji se jedná o lokální příznaky, tj. objevují se v místě vpichu. Velice vzácné jsou pak ty celkové, které mohou vyústit až v anafylaktický šok. Uveďme si tedy konkrétní obtíže, ke kterým může dojít po aplikaci inzulínu:
- zarudnutí, otok a vyrážka v místě vpichu
- vyrážka po celém těle
- nízký krevní tlak
- dušnost
- otok krku a úst, který omezuje dýchací cesty (jedná se o život ohrožující reakci)
Co dělat při podezření na alergii?
Pokud jste zaznamenali některé z výše uvedených příznaků alergie na inzulín, kontaktujte co nejdříve svého diabetologa i praktického lékaře. Včasné odhalení příčiny alergických projevů je důležité pro další nastavení léčby. Odborníci zřejmě provedou celou řadu testů, aby zjistili, na co jste konkrétně alergičtí (zda je to specifický typ inzulínu, konzervant obsažený v něm anebo zda vám spíš nevyhovuje způsob aplikace látky).
Inzulínová pumpa: Pro koho je vhodná?
S inzulínovou pumpou může mít člověk s diabetem více rozvázané ruce. Je však potřeba, aby plně spolupracoval s diabetologem a důsledně myslel na ...
Léčba alergické reakce po podání inzulínu
Standardem v léčbě alergické reakce po aplikaci inzulínu bývá podávání antihistaminik. Ty pomohou projevy alergie minimalizovat. V některých případech jsou lékařem předepisovány i kortikoidy, které mají za úkol tlumit negativní reakce imunitního systému po expozici alergenu. Nejkrajnějším řešením bývá též tzv. desenzibilizace neboli léčba alergenem, která spočívá v pomalém ale důsledném vpravování příslušného inzulínu do těla (obvykle inzulínovou pumpou při nízké bazální dávce, vyžaduje monitoring v nemocnici).
Konečným řešením alergických projevů či nesnášenlivosti při léčbě diabetu bývá zcela logicky předpis jiného druhu inzulínu.
Alergie na inzulín je výjimečná. Přibližte si však její příznaky
Představíme vám několik příznaků, které mohou korespondovat s alergií na inzulín. Pokud některé z nich zaznamenáte na sobě, rozhodně je ...
Jak to bylo s inzulínem v minulosti?
Před rokem 1980 se k léčbě cukrovky běžně používaly vepřové a hovězí inzulínové přípravky, tj. zvířecí inzulíny. Ty samo sebou u diabetiků velmi často vyvolávaly alergické reakce. Osmdesátá léta minulého století ale naštěstí přinesla velký zlom. Začal se totiž poprvé synteticky vyrábět humánní inzulín. S jeho produkcí se pak rapidně snížil počet alergií po aplikaci.
Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Shutterstock
Zdroj: Beyond Type 1
5698