Aktivní uhlí: Pomáhá nejen proti průjmu, ale i při diabetu, vysokém cholesterolu a otravách

Aktivní uhlí: Pomáhá nejen proti průjmu, ale i při diabetu, vysokém cholesterolu a otravách
Aktivní uhlí se získává převážně z rostlinných zdrojů Zdroj: Freepik

Aktivní uhlí se vyrábí z uhlí, dřeva nebo skořápek kokosových ořechů. Je to jedno z nejrozšířenějších a nejbezpečnějších léčiv užívaných proti průjmu. Věděli jste ale, že pomáhá také v diabetické prevenci, snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi a může vám zachránit život v případě otravy, protože brání vstřebávání jedovaté látky do organismu? A podle nejnovějších výzkumů může přispět i k hojení diabetických vředů.

Naše babičky často používaly na střevní chřipku živočišné uhlí, příjemně nasládlá kolečka, která se prodávala ve skleněné tubě. Živočišné uhlí se vyrábělo pyrolýzou zvířecích kostí za vysokých teplot bez přítomnosti kyslíku. Účinky živočišného a aktivního rostlinného uhlí jsou podobné. Při vzniku živočišného uhlí ale vznikala celá řada nebezpečných látek, a proto se přešlo na uhlí rostlinné, které je výrazně čistší a účinnější.

Otrávil se, aby prokázal účinek aktivního uhlí

Aktivní uhlí proslavil francouzský chemik Michel Bertrand, který v roce 1813 pozřel na veřejnosti stopadesátinásobek (1 čajovou lžičku) smrtelné dávky arsenu a pak zkonzumoval „velké množství aktivního uhlí“, aby dokázal, že se tak dá odvrátit smrtelná otrava. A opravdu mu to zachránilo život. Aktivní uhlí je dodnes známo jako „superpohlcovač jedů“ a je jako výborný adsorbent lékem první volby v celé řadě případů otrav.

Co je adsorbent?

Adsorbent je látka, která váže látky z roztoku. Takto navázané látky se nevstřebávají, nýbrž jsou – spolu s adsorbční látkou – vylučovány ven z těla.

Cukrovka dítěte nám obrátila život naruby. Člověk nemá čas hroutit se, říká otec

Diagnóza chronického onemocnění u dítěte nemá vliv jen na malého pacienta, ale na celou jeho rodinu. Rodiče se potýkají s pochybnostmi o sobě ...

Široké spektrum využití: od filtrace vody až po zmírnění kocoviny

Aktivní uhlí má neuvěřitelně rozsáhlou škálu využití. Používá se k filtraci při výrobě pitné vody, k výrobě nealkoholického piva, k výrobě ochranných prostředků, jako potravinářské barvivo, k čištění bioplynu, k dekontaminaci půdy znečištěné chemikáliemi, jako aktivní látka ve vzduchových filtrech v digestořích či fritézách i k výrobě kosmetických a dentálních produktů.

Obzvlášť hojné využití nachází také v lékařství. Působí čistě fyzikální cestou. Má vysokou adsorpční schopnost, takže váže plyny a toxické látky ze zažívacího traktu. S čím vším může pomoci?

  • Pomáhá při nadměrné plynatosti – zachycuje kromě plynů také těžké kovy a nepříznivé bakterie, které následně tělo vyloučí stolicí.
  • Reguluje střevní průchod – ulevuje při akutním průjmu či zácpě.
  • Brání projevům kocoviny – reguluje toxické působení alkoholu.
  • Poskytuje úlevu v případě refluxu jícnu a pálení žáhy.
  • Detoxikační účinek – může zachránit život v případě otravy, protože brání vstřebávání toxických látek organismem.
  • Pomáhá snižovat cholesterol v krvi – podle výzkumů aktivní uhlí snižuje hladinu špatného cholesterolu.
  • Prospívá ledvinám – aktivní uhlí usnadňuje ledvinám práci, neboť zachycuje toxické látky, které by se jinak filtrovaly právě v ledvinách. V kombinaci s dietou s nízkým obsahem bílkovin může aktivní uhlí také značně snížit hladinu kreatinu a kyseliny močové v krvi, což jsou látky, které představují pro ledviny výraznou zátěž.
  • Minimalizuje tělesný zápach – u lidí, kteří trpí takzvaným syndromem rybího zápachu (trimetalaminurie), se aktivní uhlí může vázat na páchnoucí sloučeniny, které tělo produkuje, a pomáhá nepříjemný zápach redukovat.

Stres: Může zachránit život i zničit zdraví. Zvyšuje glykemii a přispívá k rozvoji cukrovky

Stresová reakce „bojuj, nebo uteč“ umožňovala našim předkům přežít. I nás chrání před nebezpečím nebo poraněním. Provází ji zvýšená hladina cukru ...

Aktivní uhlí a cukrovka

Diabetikům může aktivní uhlí pomoci s výkyvy pravidelného zažívání a lepším managementem krevního cholesterolu. Podle studie z roku 2022 přispívá aktivní uhlí k prevenci obezity a inzulínové rezistence.

Podle nového výzkumu (2023) navíc může být kombinace aktivního uhlí a stříbra dobrou možností léčby diabetických vředů na nohou a může přispět k dosažení sekundárního hojení ran.

Vedlejší účinky

Vedlejším účinkem je černé zbarvení stolice, případně se může vyskytnout zácpa. Pokud chcete předejít zácpě, je potřeba zapíjet aktivní uhlí velkým množstvím vody. U dospělých je za standard považováno množství 2–5 tablet 2–4× denně.

Zdroje: nytimes.com, ncbi.nlm.nih.gov, journals.co.za, henryford.com

Foto: Freepik

23219

Diskuze k článku