Ájurvédská rostlina s antioxidačními schopnostmi: Gymnéma lesní podpoří prevenci vzniku diabetických komplikací

Ájurvédská rostlina s antioxidačními schopnostmi: Gymnéma lesní podpoří prevenci vzniku diabetických komplikací
Indická rostlina je tradičně používaná pro snižování chuti na sladké a eliminaci záchvatovitého přejídání Zdroj: Lalithamba from India, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons Wikimedia.com

Ájurvéda pracuje s mnoha různými rostlinami. Jednou z nich je gymnéma lesní, která se v této tradiční medicíně využívá mimo jiné jako podpůrný prostředek při diabetu a snaze o ztrátu kil navíc.

Gymnema sylvestre se stala jedním z prostředků fytoterapie, které se dostaly do hledáčků vědců kvůli mnoha pozitivním vlastnostem a zajímavému složení. Mimo jiné byla zkoumána její aktivita v rámci prevence rozvoje diabetických komplikací způsobených vlivem oxidativního stresu.

Gymnéma a diabetes pod hledáčkem odborníků

Odborná lékařská veřejnost se využití gymnémy věnuje z mnoha důvodů. Studie, o které se mohou ti, kteří ji doporučují při různých neduzích opřít, proběhly za účelem zjištění jejích účinků na více frontách. Jaké studie máme k dispozici a co říkají jejich závěry?

  • Pozitivní účinky na dyslipidémii (skupina metabolických onemocnění se zvýšenou hladinou tuků v krevní plazmě). Jde o rizikový faktor vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Je uvedeno, že gymnemagenin přítomný v extraktech z listů podporuje vylučování cholesterolu, neutrálních steroidů a žlučových kyselin z organismu. Ve studiích je rovněž zmíněn pozitivní vliv rostliny na sekreci inzulínu.
  • Studie, která byla provedena na pacientech s diabetem II. typu, uvádí, že doplnění gymnémy jako podpůrného prostředku při léčbě cukrovky mělo pozitivní vliv na polyfagii, únavu, glykémii (nalačno i po jídle) a glykovaný hemoglobin. Zároveň došlo k příznivému posunu v hodnotách lipidových profilů.
  • Antioxidační účinek byl zkoumán na diabetických potkanech, u kterých podávání ethanolového extraktu z listů mělo pozitivní vliv na snížení projevů oxidativního stresu u testovaných subjektů. Podávání zároveň vedlo k normalizaci hodnot hladin krevního cukru.
  • Antibakteriální vlastnosti byly posuzovány porovnáním vodného a ethylacetátového extraktu z listů. Ethylacetátový extrakt vykázal dobrou schopnost ničit bakterie Staphylococcus epidermidis, Klebsiella pneumoniae a rovněž byl účinný u snížení výskytu Candidy albicans.
  • Co se týče účinků na obranyschopnost, studie, která se jimi zaobírala, uvádí, že extrakt z listů vykázal pozitivní vliv na modulaci imunitního systému u potkanů.

Důležitý stopový prvek: Měď jako antioxidant hraje roli v prevenci vzniku komplikací cukrovky

Důležitý stopový prvek se nachází v jádru buněk a v mitochondriích. Nedostatek, nebo naopak nadbytek mědi v organismu může vést k závažným ...

Proč je zajímavá pro dnešní fytoterapeuty?

Ve fytoterapii se používá jako prostředek pro ochranu kardiovaskulárního systému a v boji proti mikrobiálním infekcím ve formě extraktů z listů a kořenu (v menším zastoupení). Vlastnosti gymnémy využívané v bylinné medicíně jsou způsobeny několika hlavními sloučeninami, mezi které patří saponiny (ty jsou přítomné v listech), kyselina gymnemová, protein gurmarin, mastné kyseliny, steroly a flavonoidy.

Díky schopnosti snižovat chuť na sladké a regulovat chuť k jídlu bývá gymnéma doporučována jako jeden z prostředků pro podporu úspěšného hubnutí.

Kromě toho je využívána i jako antibakteriální prostředek, pro posilu imunitního systému, eliminaci projevů zánětu a snížení hladiny krevních tuků (triglyceridů a špatného cholesterolu v krvi) a jako prevence rizika vzniku chorob kardiovaskulárního systému. Je zmiňována i její silná antioxidační aktivita, což je další z důvodů, proč může být prospěšná diabetikům. Oxidativní stres totiž působí degeneraci buněk organismu, a tím pádem otevírá bránu pro vznik komplikace cukrovky. Antioxidanty jsou proto silnými hráči jejich prevence nebo dalšího rozvoje těch, které se již vyskytují.

Na co dát pozor při užívání:

  • Vzhledem k nedostatku kompletních toxikologických studií není z předběžné opatrnosti doporučována těhotným a kojícím ženám.
  • Při diabetu je jakékoli užívání alternativních přípravků, které mají vliv na hladinu krevního cukru, doporučeno striktně konzultovat s ošetřujícím lékařem kvůli možným lékovým interakcím.

Antioxidační síla tříslovin: Ve fytoterapii mají právem své místo

Kromě toho, že jsou třísloviny využívané ve fytoterapii, slouží například i k ochraně kožených výrobků, přidávají se do barev, mají svou ...

Oblíbená ájurvédská rostlina

Gymnéma lesní (Gymnema sylvestre) patří do čeledi Apocynaceae (toješťovité), kde najdete například i oleandry. Je to popínavý keř se žlutými nebo bílými květy, který může dorůst do výšky až tří metrů. Pochází z indických tropických pralesů a v současnosti se pěstuje po celém světě, najdete ji v zemích západní Afriky, Číny, Austrálie, Japonska a Vietnamu.

V ájurvédské medicíně se tato popínavá rostlina, nazývaná také gurmar (doslova ničitel cukru), používá jako látka potlačující chuť k jídlu, ale rovněž jako pomocný prostředek při diabetu prvního i druhého typu, protože zasahuje do metabolismu cukrů. Účinná látka obsažená v gymnémě – kyselina gymnemová vykazuje schopnost eliminovat pocit chuti na sladké v chuťových pohárcích a omezuje vstřebávání sacharidů ve střevě.

Zdroje: Ncbi.nlm.nih.gov, Britannica.com, Planetayurveda.com

1313

Diskuze k článku