I pasivní kouření může představovat riziko pro vznik těhotenské cukrovky
Ájurvéda jako podpůrný prostředek léčby diabetu
Zdroj: Shutterstock
Ájurvéda je prastará medicína, o kterou se zajímá stále více lidí. Její popularita vzrostla poté, co si západní lékařství začalo uvědomovat neschopnost léčit některá chronická onemocnění. Změna stravy, cvičení a jiný životní styl jsou součástí této starověké indické lékařské praxe. Pojďme se velmi zjednodušeně podívat na to, jak může ájurvéda podpořit klasickou léčbu diabetu.
Ájurvéda nejsou jen komplikovaná slova a složité praktiky. Její nauka je obsáhlá a pro některé lidi může být těžko pochopitelná. Kořeny této léčebné praxe však sahají až do roku 1000 před naším letopočtem. V západním světě byla ájurvéda dlouhá léta brána jako duchovní medicína. V 70. letech 20. století však Světová zdravotnická organizace uznala přínos ájurvédy u řady chronických onemocnění – diabetu nevyjímaje.
Zajímavost: Diabetes se v ájurvédě nazývá “madhumeha”, což v překladu doslova znamená sladká moč.
K jaké dóše tíhnete?
Ájurvéda přistupuje ke všem nemocem holisticky – to znamená, že se zaměřuje spíš na celek než na samotnou nemoc. Primárním cílem ájurvédy je udržovat rovnováhu mezi pěti základními prvky (země, voda, oheň, vzduch a prostor). Tyto prvky určují lidskou bytost, která má podle své struktury a fyzičnosti sklon k určitému typu dóši. Tyto typy jsou tři – to, do jaké kategorie spadáte, lze poměrně snadno zjistit na internetu (například podle typu postavy, barvy očí, rychlosti chůze, ale i podle zálib nebo duchovního zaměření). Vaše vlastnosti můžou spadat do všech tří typů dóš, je však důležité, jaká dóša u vás převládá a k jaké tíhnete.
- Váta – je kombinací prostoru a vzduchu. Je většinou štíhlá, empatická a kreativní. Pokud se u ní projeví diabetes, vzniká hromaděním toxinů v tlustém střevě, které následně putují do slinivky břišní, což vážně narušuje její fungování.
- Pitta – je kombinací vody a ohně. Je většinou střední postavy, velmi inteligentní, ale také vášnivá. I tato dóša může někdy způsobit diabetes, který začíná v tenkém střevě a přesunuje se do jater.
- Kapha – je kombinací vody a země. Většinou zavalitější, dobromyslná, ale zároveň konzervativní. Kapha osobnost nejčastější tíhne k diabetu, který vzniká v žaludku.
Jak vzniká diabetes podle ájurvédy
Diabetes je problém nerovnováhy dóš. Jak už bylo řečeno – k diabetu inklinují především osobnosti Kapha, to však automaticky neznamená cukrovku. Ta je způsobena obezitou, nadměrnou konzumací sladkých jídel, dědičností nebo zvýšeným používáním potravin, které osobnosti Kapha neprospívají. Ájurvéda klasifikuje diabetes do dvou typů: Avarana a Dhatuksyaya. První zmíněný typ vzniká blokujícími kanály v těle – to je obvyklá příčina cukrovky v dospělosti. Druhý zmíněný typ vzniká postižením a vyčerpáním tkání (juvenilní typ neboli vznikající v mládí).
Stres je velkým faktorem cukrovky. Snaha vyhnout se mu pomáhá tělu vyrovnávat dóši.
Jak diabetes léčit?
Samozřejmě neexistuje způsob, jak diabetes trvale vyléčit. Někteří se navíc neobejdou bez inzulínu nebo tablet. Nicméně s ájurvédou je možné diabetes poměrně dobře ovládat, a předcházet tak pozdním komplikacím. Tato praxe má jedinečný přístup, jak cukrovku zvládnout. Ten zahrnuje nejen dietu, léky a cvičení, ale také očišťovací procedury pomocí bylin, které odstraní toxiny z těla a navodí pocit rovnováhy. U 2. typu diabetu je tak potřeba:
- Vynechat sladkosti, mléčné výrobky, alkohol, tabák, zpracované tuky a bílé pečivo.
- Zaměřit se na kvalitní spánek a dostatek pohybu.
- Snížit nejenom tělesnou hmotnost, ale také stres.
- Dopřát si nejtěžší jídlo dne k obědu – snídani a večeři ponechat v lehké formě.
- Vyhnout se příliš studenému jídlu, pití a sladkokyselým chutím, zvlášť pokud tíhnete k osobnosti Kapha.
- Vynechat svačiny (zejména v případě, že je vaše trávení zpomalené vlivem dóši Kapha).
- Zvýšit příjem ájurvédských bylin, které napomáhají trávení a posilují váš vnitřní trávicí oheň (např. ječmen, kurkuma, gurmar, pískavice a česnek).
- Zařadit do svého životního stylu jógu.
Léčba 1. typu, která se neobejde bez inzulínové terapie, se v ájurvédě nejvíce zaměřuje na obnovení rovnováhy, ale také na změnu životního stylu. Identifikuje u člověka stresové faktory v těle a snaží se je zmírnit, aby se předešlo výkyvům glykémie a případným komplikacím.
Sezóna dovolených pomalu začíná aneb Jak na cestování s diabetem bez starostí
Při cestování je diabetik nucen myslet na vícero věcí naráz. Pokud si tedy chce užít zasloužený odpočinek, je nutné počítat i s případnými ...
Několik slov na závěr
Mohli jste si všimnout, že metody ájurvédy a západní medicíny se příliš neliší. Jejich zvyklosti jsou sice mnohem přísnější, ale podstata je stejná. Zdravý životní styl, snížení stresu, vynechání sladkého – v tom jsou principy ájurvédské a západní medicíny identické. V dnešním uspěchaném světě je snadné propadnou špatným návykům a stresující rutina může vést ke komplikacím a nerovnováze v těle. Metody ájurvédy se tak můžou stát dobrým pomocníkem a alternativním druhem terapie vašeho onemocnění.
Zdroj: eliteayurveda.com, ncbi.nlm.nih.gov, shathayuretreat.com
1851