Léčba extrakty ze zvířecích orgánů: Popularita znovuobjevené organoterapie roste
Ájurvéda a její přístup k diabetu: Komplexní léčba celého těla
Zdroj: Freepik
Prastarému lékařství, jehož popularita v posledních letech stoupá, se dostalo uznání i západní medicínou, která si je vědoma svých omezených možností v léčbě některých chronických onemocnění. Ájurvéda tak nemusí nutně znamenat jen komplikovaná slova a složité praktiky, ale její rozsáhlá nauka může být i účinným podpůrným prostředkem při léčbě diabetu. Přitom principy, na kterých ájurvédské metody léčby diabetu stojí, se od těch západních příliš neliší.
Změna stravy, fyzická aktivita a jiný životní styl jsou zásady, na kterých stojí tato prastará indická lékařská praxe. Pojďme se na tyto principy, které mají i vědecké podložení, podívat.
Zajímavost: Diabetes se v ájurvédě nazývá „madhumeha“, což v doslovném překladu znamená sladká moč.
Historie času a diabetes
Kořeny této léčebné praxe sahají až do roku 1000 před naším letopočtem. Dlouhá léta spadala ájurvéda do kategorie duchovní medicíny, ale postupem času získávala na popularitě a toto dogma ztratila. V 70. letech 20. století dokonce i Světová zdravotnická organizace uznala přínos ájurvédy u řady chronických onemocnění, mezi které se řadí například artritida, migrény, neuropatie, syndrom polycystických ovarií, deprese, úzkosti a samozřejmě i diabetes.
Fakt: Ájurvéda v překladu ze sanskrtu znamená „věda o životě“.
Holistický přístup
Toto indické učení přistupuje ke všem nemocem holisticky, to znamená, že se zaměřuje na příčinu nemoci, ne na nemoc samotnou. Hlavní příčinou diabetu je podle ájurvédy nerovnováha dóš, přičemž se diabetes rozděluje, jako v západní medicíně, do dvou typů:
- Avarana, která blokuje kanály v těle, a je způsobena obezitou a nadměrnou konzumací nezdravého jídla (2. typ).
- Dhatuksyaya, která postihuje a vyčerpává tkáně, přičemž vzniká především v mládí (1. typ).
Pět tipů proti jarní únavě
„Pojem detoxikace znamená z lékařského hlediska odstranění jedovatých látek, tedy toxinů z našeho organismu,“ vysvětluje Lukáš Vrána a dodává, že ...
Jaká dóša u vás převládá?
Dóšu lze velmi zjednodušeně popsat jako prvky určující lidskou bytost, a to, do jaké kategorie spadáte, lze poměrně snadno zjistit na internetu (typ postavy, barva očí, záliby apod.). Existují tři typy dóš a je vždy velmi důležité určit, k jaké dóše tíhnete.
- Váta – je kombinací prostoru a vzduchu. Je většinou štíhlá, empatická a kreativní. Pokud se u ní projeví diabetes, vzniká hromaděním toxinů v tlustém střevě, které následně putují do slinivky břišní, což vážně narušuje její fungování.
- Pitta – je kombinací vody a ohně. Je většinou střední postavy, velmi inteligentní, ale také vášnivá. I tato dóša může někdy způsobit diabetes, který začíná v tenkém střevě a přesunuje se do jater.
- Kapha – je kombinací vody a země. Většinou zavalitější, dobromyslná, ale zároveň konzervativní.
Jakákoliv nerovnováha znamená zdravotní problémy. Největší dispozice k diabetu má právě osobnost Kapha, který u ní vzniká v žaludku (což samozřejmě automaticky neznamená cukrovku).
Ženšen poskytne energetickou vzpruhu tělu: Diabetici jej ocení jako pomocníka s hladinami krevní glukózy
Ženšen je vnímán jako jeden z nejúčinnějších doplňků stravy, protože je to přírodní stimulant organismu, funguje jako dobrý adaptogen, podporuje ...
Jak podle ájurvédy cukrovku léčit?
Na světě není prozatím způsob, jak diabetes vyléčit – lze navodit remisi u diabetu 2. typu, ale většina diabetiků se k tabletám nebo inzulínu postupem času stejně vrátí. To však neznamená, že nám právě ájurvéda nemůže léčbu diabetu ulehčit. S touto medicínou se naučíte ovládat své chutě, předcházet komplikacím, a především si osvojíte jedinečný přístup k životu a ke svému onemocnění. Ájurvéda tak sází na čtyři principy léčby:
- Detoxikace: Obezita nebo vyhublost jsou dva stavy těla, které jsou nežádoucí. Proto je potřeba zbavit se toxinů v těle, které by mohly bránit trávení a vstřebávaní potřebných živin.
- Dieta: Minimální množství cukru v těle, to je základ ájurvédského léčení. Strava se skládá z potravin vhodných pro určitou povahu člověka (podle dóši).
- Bylinky: Ty podporují organismus a vyrovnávají dóši – patří mezi ně kurkuma, ženšen, psyllium, skořice, aloe vera nebo ostropestřec.
- Úprava životního stylu: Bohatý životní styl, to je problém většiny diabetiků. Stejně tak sedavý pracovní režim, neadekvátní fyzická aktivita a nadměrný příjem rafinovaných potravin.
Čemu se při léčbě vyhnout?
Zvyklosti indických lékařů jsou mnohem přísnější než ty naše, tisíciletá historie si však zakládá na tom, abyste se vyhnuli stresu, který je velkým faktorem cukrovky, ale zároveň vynechali sladkosti, mléčné výrobky, alkohol, tabák, zpracované tuky a bílé pečivo. Dále se vyhněte:
- příliš studenému jídlu a sladkokyselým chutím,
- potravinám bohatým na sacharidy,
- svačinám, zvláště pokud tíhnete k osobnosti Kapha,
- sladkému ovoci, jako je hroznové víno nebo mango,
- bramborám, čerstvým obilninám a luštěninám a jogurtům s vysokým obsahem tuku.
Horoskop na tento týden (nejen) pro diabetiky: Střelce čeká velké rozhodnutí, Kozorozi si konečně začnou věřit
Vodnář (21. 1. – 20. 2.) Tentokrát musíte ukázat, že se umíte postavit sami za sebe. Nemáte čas prokazovat laskavost těm, kteří vám nic ...
Čím léčbu podpořit?
Léčba se samozřejmě neobejde bez antidiabetik nebo inzulínové terapie – ájurvéda se však zaměřuje i na obnovení rovnováhy a změnu životního stylu. Identifikuje u člověka stresové faktory a snaží se je zmírnit tak, aby se předešlo výkyvům glykémie. Skvělým pomocníkem vám bude jóga, která má uklidňující účinky a předchází stresu a obezitě. Dále je vhodné:
- zařadit do jídelníčku ovoce, jako jsou jablka, broskve, hrušky a pomeranče,
- zaměřit se na kvalitní spánek a dostatek pohybu,
- dopřát si snídani a večeři v lehké formě,
- zvýšit příjem bylin, které napomáhají trávení,
- konzumovat ve zvýšeném množství česnek a cibuli,
- zvýšit příjem zelené zeleniny a ryb,
- zařadit do jídelníčku ječmen.
Závěrem
V dnešní uspěchané době je snadné propadnout špatným návykům a stresující rutině. Metody ájurvédy se tak můžou stát dobrým pomocníkem a alternativním druhem terapie diabetu. Prastaré indické učení dokáže nejen revitalizovat tělo a dostat pod kontrolu hladinu cukrů v krvi, ale také dokáže být skvělou prevencí při pozdních komplikacích tohoto onemocnění.
Zdroje: ayurvedagram.com, eliteayurveda.com, shathayuretreat.com
2419