Horolezectví s diabetem I. typu: Inspirujte se skutečnými dobrodruhy!
Adrenalin v žilách aneb extrémní sporty versus diabetes
Extrémní sporty lákají zejména dobrodružné povahy. Užívat si je samo sebou mohou i lidé léčící se s cukrovkou. Vyplatí se však zdravotní stav konzultovat ještě před adrenalinovými zážitky s ošetřujícím lékařem. Ne každému totiž může tento druh dobrodružství při diabetu svědčit.
Úskalím extrémních sportů při diabetu může být náhlý vznik hyperglykémie anebo hypoglykémie, což jsou stavy nebezpečné i v klidu. Každý člověk by tedy měl pečlivě zvážit pro a proti, než se do adrenalinových zážitků s cukrovkou pustí.
Extrémní sporty a diabetes: Jak může adrenalin ovlivnit hladinu cukru v krvi?
Obecně lze říct, že do extrémních sportů řadíme například parašutismus, potápění, surfování, horolezectví anebo paragliding. Všechny tyto aktivity jsou vhodné pro diabetiky jen při dodržení určitých podmínek. Pakliže vám lékař provozování těchto sportů nezakáže, je další péče na vás. Primárně si tedy nezapomeňte (s určitou pravidelností) měřit hladinu krevního cukru pomocí glukometru. Vyplavení adrenalinu může totiž způsobit značný nárůst glykémie, což je nežádoucí. V tomto případě bude zřejmě nutné navýšit množství aplikovaného inzulínu anebo perorálních léků. Ohledně tohoto se vždy poraďte se svým diabetologem (ideálně ještě před zahájením výše zmíněných aktivit).
Nárůst adrenalinu v krvi může způsobit projevy podobné hypoglykémii
Pokud holdujete extrémním sportům, setkáte se tedy spíš s hyperglykémií (vzhledem k vyplavování adrenalinu a jeho účinkům). Ovšem člověk s cukrovkou se může setkat i s projevy, které jsou velice podobné hypoglykémii. Před adrenalinovým dobrodružstvím se mohou dostavit tyto příznaky:
- tachykardie (zrychlený tep)
- zvýšené pocení
- celkový pocit slabosti
Jedná se zpravidla o normální proces, kterým tělo reaguje na očekávané „vzrušení“. Základem je ale přesto všechno přeměření krevního cukru. Jedině tak s jistotou zjistíte, jak na tom jste.
Léčíte se s cukrovkou a sportujete? Najděte si raději „parťáka“!
Nadchlo vás momentálně horolezectví a chtěli byste se vydat na svou první adrenalinovou cestu za dobrodružstvím? Potom je doporučeno najít si nějaké „parťáky“, a to nejen v případě tohoto extrémního sportu. S cukrovkou totiž nikdy nevíte. I přesto, že budete dodržovat všechna režimová opatření, může se dostavit náhlý výkyv glykémie. Ten vás může při nestandardních podmínkách v terénu ohrozit na životě daleko více, pokud budete sami. Svým přátelům a známým (kteří vás budou doprovázet na cestách za extrémními sporty) taktéž oznamte, že máte diabetes. Dokonce by se tito lidé měli seznámit s možnostmi řešení hypoglykémie i hyperglykémie.
Buďte jako diabetici připraveni na všechno
Jakmile se vydáte za jakýmkoliv extrémním sportem, měli byste dodržet jednu základní zásadu: mějte na cestách více jídla i více antidiabetik, inzulínu a stříkaček, než je pro vás obvyklé. Pakliže užíváte inzulínovou pumpu, měli byste mít rovněž s sebou náhradní zdroj energie a rychlou možnost dobíjení baterie. Dobrodružství je krásné, ovšem s cukrovkou není radno nic podcenit. Přeci jen vám může jít o život, pokud nebudete myslet „na zadní vrátka“, na to nezapomínejte.
Nevzdávejte se a myslete pozitivně, diabetes není limit!
Může se stát, že i přes dodržení všech opatření při diabetu, přijde zcela náhle stav vyčerpání. V tomto ohledu je nutné nepodcenit odpočinek. Avšak není třeba se hned vzdávat. Své o tom ví muž, který se léčí s cukrovkou 1. typu a přitom řadu let holduje extrémním sportům jako je horolezectví, parašutismus, bungee jumping či ultramaratony. Jmenuje se Dave Nevins. Tvrdí, že cukrovka rozhodně není limitující, co se týká adrenalinových zážitků. Nejpodstatnější podle něj je, udržet si pozitivní mysl a užít si extrémní sport naplno. O tom to přeci je.
Autor: Iveta Reinisch, foto: Shutterstock
1695
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný