Vizionář Jules Verne: Cukrovka ho v bádání nezastavila, dodnes si čtenáři myslí, že start Apolla 11 předpověděl

Vizionář Jules Verne: Cukrovka ho v bádání nezastavila, dodnes si čtenáři myslí, že start Apolla 11 předpověděl
Co skrývá jeden z nejznámějších spisovatelů? Zdroj: Freepik AI

Jules Verne fascinuje čtenáře už po celá staletí. Málokdo však ví, co se skrývá za jeho veledíly a kdo byl skutečně ten, který vymyslel úplně nový žánr literatury. Dokázal předpovědět několik technologických vynálezů, zamiloval se do sestřenice, byl postřelen synovcem a potýkal se s cukrovkou druhého typu. Co dalšího jste o něm nevěděli?

Kdo by neznal zakladatele vědecko-fantastické literatury, kterým byl Jules Verne? Právě on je spolu s Herbertem Georgem Wellsem považován za otce žánru sci-fi. Umožnil čtenářům nahlédnout do úžasných světů a ukázal jim taje vynálezů a techniky. Mezi jeho stěžejní díla patří knihy jako Cesta do středu Země, Dvacet tisíc mil pod mořem nebo Cesta kolem světa za 80 dní. Víte však i to, že byl původně právník a léčbu střelné rány mu zkomplikoval diabetes?

Mění se pravidla pro dárce plazmy: Už mohou darovat i gayové, po novém tetování stačí počkat jen 4 měsíce

Opatření, které zakazovalo homosexuálům darovat krev či krevní plazmu, sahá až do 80. let minulého století, kdy vypukla epidemie AIDS. „Ukázalo ...

Jeho lásku ke knihám právničina neutlumila

Právničinu slavnému spisovateli předurčil původ, nakonec se ale stejně vzepřel. Jules Verne se narodil ve Francii v roce 1828 do rodiny advokáta, jeho matka však pocházela z rodu námořníků. Právě u ní nacházel malý Verne laskavou náruč plnou dobrodružných příběhů, které mu pravděpodobně později posloužily jako inspirace. Říká se, že jeho touha poznávat nové světy byla tak silná, že se nechal v jedenácti letech najmout jako plavčík na loď, které plula do Indie. Jeho rodina odjezdu na poslední chvíli zabránila.

Ve svých dílech byl velký vizionář a předpověděl mnoho technologických objevů, ani jeho život však nebyl tak úplně nuda. Jeho knihy jsou známy mezi dětmi po celém světe. Podívejte se, jaký byl muž, o kterém Ray Bradbury napsal: „Všichni jsme tak trochu dětmi Julesa Verna.“ Do teď vědci zkoumají, která dobrodružství ze svých knih spisovatel skutečně zažil, a která byla pouhou projekcí jeho fantazie.

Jste jako papiňák? Nezvládnuté emoce jsou problém. Dostat je pod kontrolu se ale dá naučit

Schopnost prožívat a vyjadřovat emoce je důležitější, než si možná myslíte. Emoce – jako pociťovaná reakce na danou situaci – hrají klíčovou roli ...

Zajímavá fakta, která o spisovateli možná nevíte

Do českých vod přinesl tvorbu Julesa Verna mladičký Jan Neruda a dodnes jeho náměty slouží autorům po celém světě. Čtenáři je milován a jeho knihy žijí dál v mnoha filmových námětech. Ve Francii ve městě Amiens, kde působil Verne bezmála dvacet let jako radní, má pomník. A na odvrácené straně Měsíce je po něm pojmenován kráter. Jaká další zajímavá fakta jsou o něm známá?

Zamiloval se do své sestřenice

Poezii psal od dětství, až s láskou ke Caroline Tronson však dosáhly jeho romantické city svého maxima. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby nešlo o jeho sestřenici. Dlouho jí nadbíhal, skládal básně, zahrnoval ji dary. Ani tak mu jeho city neopětovala a později se vdala za o dvacet let staršího muže. Zlomila mu tím srdce.

K právům ho přesvědčil otec, když měl Verne depresi

Traduje se, že ke studiu práv v Paříži Julesa přesvědčil otec, když měl těžké deprese. Není se čemu divit, právě jeho otec Pierro Verne byl věhlasný pařížský právník. Bylo to právě po svatbě sestřenice Caroline, která ho odmítla. Verne nakonec souhlasil, právničina mu však nikdy k srdci nepřirostla. Právě při studiu práv se zamiloval do Rose Herminie Arnaud Grossetiere a začal jí skládat své první básně.

V Paříži studoval v době Velké francouzské revoluce

Verneův život v Paříži probíhal v období značné politické nestability, která tenkrát hýbala celou Francií. Ačkoliv se bojů v době Velké francouzské revoluce spisovatel přímo neúčastnil, ve svých dopisech matce popisoval, že jsou intenzivní a palba z děl je až nebezpečně blízko místu, kde pobývá. Zapojení do politického převratu se vyhýbal, politická a válečná témata však poté zpracovával ve svých knihách.

Vstával dřív, aby mohl psát

Když si vzal Honorii Morelovou, 26letou vdovu se dvěma dětmi, nevydělával skoro nic. Psal sice hry pro pařížská divadla, to však na zaplacení účtu zdaleka nestačilo. Přijal tak nabídku svého švagra a stal se burzovním makléřem. Stále však vstával ráno o několik hodin dřív, aby mohl psát své knihy. S Honorií měl syna Michela, který po jeho smrti dopsal některá jeho díla.

Inspirativní podcasty o diabetu: Relax, edukace i pocit, že v tom člověk není sám

U nás se podcasty rozšířily během pandemie koronaviru, kdy přibylo nejvíce nových tvůrců. Dnes je tato forma sdělení atraktivní i pro firmy, a ...

Dodnes je jedním z nejvíce překládaných autorů na světě

Od devatenáctého století byly knihy Julesa Verna přeloženy do více než 150 jazyků, čímž se stal druhým nejpřekládanějším autorem na světě. V překladech se objevuje častěji než William Shakespeare. Držitelkou světového rekordu je Agatha Christie, autorka knih Vražda v Orient-expresu, Smrt na Nilu nebo Vlak z Paddingtonu. 

Měl cukrovku druhého typu

Zdravotními problémy trpěl Verne celý život. Vědci se domnívají, že mohl mít poruchu trávení, Bellovu obrnu, různé ušní infekce a záněty. V padesáti letech mu diagnostikovali cukrovku druhého typu, která jeho zdraví ještě výrazně zhoršila. Trpěl vysokým krevním tlakem, chronickými závratěmi a nakonec částečně oslepl.

Synovec ho postřelil do nohy

Incident způsobil, že Verne byl až do konce svého života postižený. Jeho synovec Gaston trpěl duševní nemocí, což vyústilo v násilí, které Verne odnesl střelnou ranou. Po útoku byl Gaston odeslán do psychiatrické léčebny. Vědci se dnes domnívají, že trpěl schizofrenií. Verne se z útoku nikdy nevzpamatoval, tím spíš, že mu cukrovka znesnadňovala hojení. Sekundární infekce nakonec způsobila, že se noha už nikdy úplně nezahojila a do konce svého života kulhal.

Předpověděl několik objevů

Některé technologie, které si Verne ve svých fikcích představoval, nakonec světlo světa skutečně spatřily. Předpověděl ponorku, počítač, skafandr, nebo tank. V jeho dílech najdeme také „předchůdce“ umělých satelitů nebo vrtulníku. Sám však nic nevynalezl. Pouze byl velký vizionář, o žádné předpovědi budoucnosti mu však nešlo. Mnohem víc se soustředil na zeměpis a cestopisy.

Podobnost s Apollem 11

Často se uvádí až fascinující podobnost obsahu knihy Ze Země na Měsíc se skutečným přistáním člověka na Měsíci. Hlavní hrdinové Verneovy publikace například používají rakety a stejně tak raketové motory, kterými disponují dnešní kosmické lodi. Souhlasí i start rakety na Floridě, odkud dnes astronauti do vesmíru létají. Stejný je rovněž počet tří mužů v posádce nebo přistání do oceánu – takto přistávalo při svém návratu Apollo 11. Dokonce se kanon v románu Verna jmenoval Columbiad, přičemž velitelský modul Apolla 11 nesl název Columbia. Jsou tyto podobnosti pouhou náhodou?

Bezinky právě dozrávají. Využijte plody černého bezu pro snížení inzulinové rezistence i k ochraně cév

Plody černého bezu dozrávají právě v těchto dnech. Na keřích podél cest či na okrajích lesů tak můžete nalézt drobné černé kuličky, které si ...

Kdo byl Jules Verne?

Jules Verne byl francouzský spisovatel, který je považován za jednoho ze zakladatelů žánru vědeckofantastické literatury. Narodil se 8. února 1828 v Nantes a zemřel 24. března 1905 v Amiensu. Verne je známý svými dobrodružnými a futuristickými romány, které často kombinují vědecké poznatky své doby s fantazií.

Mezi jeho nejznámější díla patří:

  • Cesta do středu Země (1864): Příběh o výpravě do nitra Země skrze islandskou sopku.
  • Dvacet tisíc mil pod mořem (1870): Dobrodružství kapitána Nema a jeho ponorky Nautilus.
  • Cesta kolem světa za osmdesát dní (1872): Příběh Philease Fogga a jeho snahy procestovat svět za osmdesát dní.
  • Tajuplný ostrov (1875): Román o skupině trosečníků na tajemném ostrově.

Verneho díla jsou známá pro jeho zázračné vize v technologiích, jako jsou ponorky, vesmírné lodě a další inovace, které v době jeho psaní ještě neexistovaly. Jeho knihy byly přeloženy do mnoha jazyků a dodnes inspirují čtenáře a tvůrce po celém světě.

Zdroj: study.com, britannica.com, thoughtco.com

5314

Diskuze k článku