53. Diabetologické dny v Luhačovicích
Stovky českých diabetologů ve dnech 5.–8. dubna opustily své ordinace a zamířily na tradiční odborné diabetologické setkání do Luhačovic. Letos se konalo již po třiapadesáté a opět přispělo k tomu, aby se kvalita léčby diabetu v Česku posunula o krok dopředu.
Pořádající Česká diabetologická společnost připravila pro více než 1200 účastníků opět bohatý program, který se stále více věnuje nejen vědě, ale i praktické stránce vzdělávání. Přednášky, workshopy, sympozia a edukace probíhaly současně v několika sálech a doznívaly pozdě večer při společenských setkáních v restauracích.
Může za diabetes infekce?
Jen málokdo si nechal ujít úvodní slavnostní Syllabovu přednášku, jejíž téma „Může být diabetes 1. typu infekční onemocnění?“ vzbudilo v účastnících skutečnou zvědavost. Autor přednášky, MUDr. Ondřej Cinek, Ph.D., se v ní zabýval převratnou myšlenkou, zda by autoimunitní choroby (a tedy i diabetes 1. typu) mohly být alespoň zčásti způsobeny infekčními vlivy. V případě, že by se tyto vlivy dokázaly vysledovat, otevřela by se cesta k jejich prevenci, např. očkováním. Zatím se však potencionálního mikroba, který by diabetes 1. typu způsoboval, odhalit nepodařilo.
Pera, nebo pumpa? Na tom záleží?
V Luhačovicích každoročně Česká diabetologická společnost oceňuje nejvýznamnější vědecké publikace z oboru za uplynulý rok. Cenu profesora Páva za originální publikaci si letos převzal MUDr. Jan Šoupal, který porovnal účinnost čtyř základních léčebných strategií diabetu 1. typu. Vycházejí z kombinace dvou způsobů podávání inzulinu (pera nebo pumpa) a dvou možností selfmonitoringu (glukometr nebo senzor). Ukázalo se, že řada pacientů na perech se senzory dosahuje srovnatelných výsledků v léčbě jako pacienti, kteří jsou vybaveni pumpou a senzory. Znamená to, že rozhodující pro úspěch léčby není způsob aplikace inzulinu, ale způsob monitorace. Používání inzulinových per a senzorů totiž přináší jednoznačně lepší výsledky než léčba s pomocí pumpy bez senzorů.
„Domácí“ umělá slinivka
Velkou pozornost a následné diskuze vzbudily informace o používání neoficiálního systému umělé slinivky, vytvořeného v domácích podmínkách, s názvem OpenAPS. Tento systém využívá inzulinovou pumpu, kontinuální monitor, software volně stažitelný z internetu, hardware a mobilní telefon na monitoraci celého systému. V současné době jej v různých variantách používá asi 250 diabetiků 1. typu na celém světě sdružených v iniciativě #WeAreNotWaiting. Zatímco někteří čeští diabetologové jsou z aktivit této pacientské skupiny nadšeni, jiní upozorňují na rizika, která tato nedostatečně ověřená technologie může přinášet.
Výskyt těžkých hypoglykemií klesá
Zahraničním hostem 53. Diabetologických dnů byl skotský profesor Brian Frier, snad nejvýznamnější světový expert v oblasti výzkumu hypoglykemie. Ve své přednášce přítomné lékaře seznámil s novými trendy a výzkumy v této oblasti. Podle jeho slov v posledních letech výskyt těžkých hypoglykemií klesá a již neplatí předpoklad, že s nižším HbA1c těžké hypoglykemie stoupají. Spíše než s dobrou kompenzací jsou prý spojeny s chaotickou glykemickou kontrolou.
Technologické novinky
Mezi novinkami na stáncích 54 vystavujících firem nás příjemně překvapila malá, diskrétní inzulinová pumpa s dotykovou obrazovkou mylife YpsoPump. Její hmotnost je pouhých 83 g včetně baterie a předplněného zásobníku o objemu 1,6 ml a disponuje intuitivní dotykovou obrazovkou. U firmy Abbott se pak mluvilo o dlouho očekávaném uvedení kontinuálního monitoru FreeStyle Libre na český trh. Výsledky tohoto jednání ani datum případného uvedení však zatím známy nejsou.
Inspirace na celý rok
53. Diabetologické dny v Luhačovicích byly opět obrovskou inspirací a bohatým zdrojem vědeckých poznatků, nových trendů, technologií i praktických postupů. Není v silách této reportáže na všechny upozornit. Budeme se k nim však postupně vracet v následujících vydáních DIAstylu.
Soňa Burgerová
516
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný