20 nejhorších zlozvyků
Existují zlozvyky, které vás dokáží i zabít. Vybrali jsme 20 nejčastějších. Najdete si v nich ten svůj?
1. Nepravidelný životní styl
Tělo diabetika hůře zpracovává sacharidy, proto je třeba jejich přísun během dne rovnoměrně rozdělit.
2. Nepravidelné stravování, hlavně vynechávání snídaně
Množství sacharidů je třeba rozdělit spíše do menších porcí. Čím menší porce, každý den stejně rozložené, tím lépe tělo sacharidy zpracuje. Snídaně je hlavní jídlo, tělu je po ránu nutné poskytnout zdroje energie a potřebné živiny.
3. Nesprávné dávky složených sacharidů v jednotlivých porcích
Protože diabetici mívají fixně nastavenou léčbu, je třeba zachovávat stále stejné obsahy sacharidů v jednotlivých porcích.
4. Cukr a med, vysoký glykemický index potravin
Po požití jednoduchých cukrů a medu vzrůstá hladina glukózy v krvi u nemocných cukrovkou velmi rychle, léky na cukrovku ani inzulin aplikovaný injekčně nebo inzulinovou pumpou do podkoží nemohou tomuto nárůstu zabránit.
5. Nadbytek energie v jídelníčku
Většina diabetiků má problém s udržováním tělesné hmotnosti. Diabetikům, trpícím obezitou, a není jich málo, bývá doporučována redukční dieta. Nadbytek jídelníčku energie přijaté potravou vede k tloustnutí, a tak ke zhoršení kompenzace cukrovky.
6. Přejídání se, hltání
Člověk by si měl jídlo vždy pěkně naservírovat a náležitě vychutnávat. Pokud hltá, může se stát, že sní větší porci než by měl a navíc ani z vynikajícího pokrmu nemá správný chuťový zážitek.
7. Nadbytek soli
Velká část naší populace často již po třicátém roce věku, diabetiky nevyjímaje, trpí vysokým krevním tlakem. Omezení soli v jídelníčku je nezbytným opatřením při léčbě hypertenze.
8. Alkohol
Nadměrný a pravidelný přísun alkoholu vede k tloustnutí, poškození jater, ledvin a kardiovaskulárního systému atd. U diabetiků léčených inzulinem může po konzumaci alkoholu docházet k hypoglykémiím, které mohou být těžké a špatně zvladatelné.
9. Nedostatek vlákniny
Dostatečné množství vlákniny je důležité pro zdraví a správnou činnost střev. Bývá užitečným pomocníkem při redukčních dietách a při léčbě zvýšené hladiny cholesterolu a tuků v krvi.
10. Nedostatečně pestrá strava
Stále stejná skladba jídelníčku může vést k situacím, že některé důležité živiny nebo vitamíny, minerály chronicky chybí. V našich podmínkách jsou nejvíce ohroženou skupinou senioři. U diabetiků bývá častým problémem nedostatek jódu v potravě.
11. Nedostatek pohybu, vyhýbání se pohybu
Nedostatek pohybu vede ke zvýšení inzulinové rezistence, tloustnutí, redukci svalové hmoty a následně ke snížení klidové spotřeby energie a zhoršení kompenzace diabetu.
12. Nedostatek spánku, odpočinku, workoholismus, stimulantia
Uspěchaný životní styl, velké pracovní tempo, špatné plánovaní pracovních aktivit a podceňování regenerace vede k únavě, pocitům přetížení a chronickému stresu. Výsledkem je špatná kompenzace cukrovky a mnohdy i neochota pacienta věnovat dostatek pozornosti její léčbě. Účelným řešením není káva ani jiné energetické nápoje či povzbuzující prostředky. Krátkodobě účinkují, ale v delším časovém horizontu únavu a stres jen prohlubují. Každý by se měl naučit správně si svůj čas organizovat a najít místo i pro spánek a odpočinek.
13. Nesprávný selfmonitoring
Měření hladiny cukru nebo ketolátek v krvi nebo moči je třeba provádět přesně podle návodu ošetřujících zdravotníků. Nesprávně získané výsledky poskytují chybné informace.
14. Nesprávné užívání léků či aplikace inzulinu
Všechny léky je nutné užívat přesně podle doporučení. Většina léků má být užívána nalačno půl hodiny před jídlem, některé léky se ovšem podávají s jídlem. Léky, které dráždí zažívání, se užívají po jídle. Lidský inzulin se aplikuje půl hodiny před jídlem, inzulinová analoga umožňují kratší interval. Dlouhodobé inzuliny se podávají před spaním, bez závislosti na jídle, pravidelně po 12 či 24 hodinách.
15. Kouření
O zhoubném vlivu kouření na cévy není pochyb, u diabetiků, kde jsou ohroženy cévy navíc i nadbytkem cukru v krvi (hyperglykémií), škodí o to více.
16. Nedostatek tekutin
Vede k dehydrataci a následně neuspokojivým glykémiím. S věkem se pocit žízně ztrácí.
17. Nevhodná obuv, nevhodná péče o nohy
Vede ke vzniku syndromu diabetické nohy se všemi jeho důsledky.
18. Nedostatečný lékařský dohled
Nedostatečný lékařský dohled vede obvykle ke špatné kompenzaci cukrovky a ke vzniku pozdních komplikací diabetu.
19. Nespolehlivé zdroje informací
Nepravdivé či zavádějící informace mohou pacienta poškodit. Je třeba vybírat spolehlivé zdroje informací, například ptát se ošetřujících lékaře, na internetu či v tisku pečlivě sledovat, kdo je pod textem podepsán.
20. Neplánované rodičovství
Špatná kompenzace v období početí může vést k poškození či hůře úmrtí plodu, k potratu nebo předčasnému porodu a dalším komplikacím během těhotenství a porodu. Zhoršením zdravotního stavu či dokonce úmrtím jsou ohroženy hlavně ženy s těžkými kardiovaskulárními komplikacemi a poškozením ledvin.
3723
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný