Kvalitní strava – základ léčby diabetu 2. typu
Australští vědci uvedli, že u nově diagnostikovaných pacientů s diabetem 2. typu je potřeba klást mnohem větší důraz na vyváženou stravu a přechod ke zdravému životnímu stylu.
Tým vědců z New Griffith University v Austrálii provedl vůbec první studii, která zkoumala, jak může strava ovlivnit nově diagnostikované diabetiky 2. typu. Vědoucí pracovnice výzkumu doktorka Emily Burch z Menzies Health Institute Queensland uvedla: „Výrazné zlepšení kvality stravy a prosazení zdravějšího způsobu životního stylu (jako je cvičení) je prvním krokem v léčbě cukrovky 2. typu.“
Kvalitní strava je důležitá
Nová studie se proto zaměřila na to, zda lidé po diagnóze diabetu 2. typu jsou ochotni změnit svůj způsob i kvalitu stravování popř. zda existují také jiné faktory, které by je přiměly zvolit si zdravější životní styl. Studie sbírala informace od 225 osob s diabetem 2. typu a zaznamenávala data týkající se například jejich stravovacích či sportovních návyků. Poté byli účastnici zařazení do kategorií podle toho, zda došlo v průběhu 3 měsíců ke zlepšení kvality jejich stravování či nikoliv.
Vědci nakonec zjistili, že k zavedení zdravějšího životního stylu a zlepšení kvality stravy došlo především u těch pacientů s diabetem 2. typu, kteří byli nekuřáci, již dříve pravidelně cvičili a celkově měli spíše nižší index tělesné hmotnosti (BMI). Z toho tedy vyplývá, že je zapotřebí se z hlediska dlouhodobé prevence zaměřit více na diabetiky 2. typu, kteří kouří, nejsou zvyklí na fyzickou aktivitu či mají vyšší hodnotu BMI.
Jak totiž doktorka Emily Burch uvedla: „Vyvážená racionální strava umožňuje dostat diabetes 2. typu lépe pod kontrolu pacientů, naopak nekvalitní strava výrazně ovlivňuje kvalitu života a zvyšuje riziko pozdních komplikací diabetu.“
Zdroj: diabetes.co.uk
2064
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný